Blokada konta bankowego - ile może potrwać? Co należy zrobić?

Materiał promocyjny PROFI CREDIT
Polacy coraz częściej wybierają płatności bezgotówkowe. Jeszcze sześć lat temu na jedną kartę płatniczą przypadało 20 transakcji w kwartale, obecnie tych transakcji wykonuje się około 50. Tak mówią statystyki Narodowego Banku Polskiego. Niewątpliwie wpływ na liczbę płatności kartą ma stale rosnąca liczba terminali płatniczych. Kilkanaście lat temu, gdy możliwości dokonania płatności kartą było zdecydowanie mniej, zawsze mieliśmy przy sobie awaryjną gotówkę. Obecnie, jeśli na naszym rachunku bankowym wystąpi blokada, a nie przechowujemy gotówki w domu bądź przy sobie, będziemy mieli ograniczone możliwości korzystania ze swoich pieniędzy. Czym jest blokada konta bankowego? Kto może zablokować nasze konto bankowe i z jakiego powodu? Odpowiadamy.

Na czym polega blokada rachunku bankowego?

Blokada rachunku bankowego to niemożność skorzystania ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Nie oznacza to, że nie mamy dostępu do rachunku bankowego, lecz nie możemy dowolnie dysponować częścią lub całością zgromadzonych na koncie środków, co jest uzależnione od powodu ustalenia blokady. Co więcej, zgodnie z obowiązującym Prawem bankowym, zablokowane mogą być nie tylko środki na rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym, ale także środki ulokowane na rachunku firmowym (jeśli prowadzimy działalność gospodarczą), rachunku oszczędnościowym lub na lokacie terminowej. Ponadto należy zaznaczyć, że bank, w którym prowadzimy rachunek, nie ma obowiązku informowania nas o ustanowieniu blokady. Może zatem dojść do sytuacji, w której o blokadzie dowiemy się w trakcie zakupów, czy wykonywania innych transakcji płatniczych. O blokadzie powinna nas zawiadomić instytucja, która ustanawia blokadę lub zabezpieczenie.

W jakim przypadku dokonuje się blokady na rachunku bankowym?

Blokada na rachunku bankowym musi być podparta uzasadnionym działaniem. Bank, nie może zablokować środków bez prawnych przesłanek. Blokada konta bankowego może zatem wystąpić w następujących sytuacjach, w tym:

  • egzekucji komorniczej,
  • niespłaconych mandatów i kar,
  • nieuregulowanego kredytu,
  • podejrzanych transakcji finansowych,
  • zaległości finansowych względem organów państwowych.

Kto ma prawo do zajęcia rachunku bankowego?

Tak jak wspomnieliśmy, blokada rachunku bankowego może zostać zastosowana jedynie w uzasadnionych przypadkach. Zdarza się, że bank zablokuje konto, gdy np. wystąpi podejrzenie przestępstwa. Nie koniecznie musi ono dotyczyć działań faktycznie niezgodnych z prawem. Taka sytuacja może nastąpić w momencie, gdy karty płatniczej zawsze używaliśmy na terenie Polski, a nagle została użyta poza granicami naszego kraju.

Bank w obawie przed kradzieżą naszej karty płatniczej blokuje konto i kontaktuje się z nami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Podobne działania mogą zostać podjęte, gdy wystąpi podejrzenie cyberprzestępstwa, np. gdy dane do logowania do naszego rachunku bankowego zostaną przejęte podczas transakcji internetowej. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której to bank zablokuje nam środki. Jeżeli bank podejrzewa, że możliwe jest dokonanie przez nas przestępstwa, pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu.

Kto jeszcze może wpłynąć na zablokowanie nam środków na rachunku płatniczym? O blokadę pieniędzy na koncie może wystąpić:

  • Krajowa Administracja Skarbowa,
  • Naczelnik Urzędu Skarbowego,
  • Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Komornik,
  • Sąd,
  • Prokurator,
  • Organy jednostek samorządowych.

Rachunki osób, wobec których toczy się postępowanie komornicze lub administracyjne, mogą zostać zajęte na podstawie Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wydanej w 1966 roku, a także na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego z roku 1964.

Ile może potrwać blokada rachunku bankowego?

Czas objęcia blokadą rachunku bankowego konsumenta uzależniony jest od podstawy, na której blokadę ustanowiono. W przypadku blokady zainicjowanej przez bank może ona potrwać od 24 do 72 godzin. Jeśli wcześniej sytuacja nie zostanie wyjaśniona.

W przypadku blokad nałożonych przez komornika lub organy administracyjne, środki możemy mieć zablokowane do momentu spłaty zadłużenia wraz z nałożonymi odsetkami i kosztami egzekucyjnymi. Wiele zatem zależy od naszych zasobów finansowych, czyli kwoty, jaką dysponujemy na rachunku bankowym i naturalnie kwoty zadłużenia. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że np. komornik ma ograniczone pole manewru. Odgórnie ustalona jest kwota wolna od zajęcia, o której możemy przeczytać na stronie internetowej lendup.pl. Co to dla nas oznacza? Jeżeli kwota zadłużenia jest wysoka, komornik może zablokować jedynie część środków wpływających na nasz rachunek bankowy. Jeśli wpływy są niewielkie, a dług jest wysoki, spłata zadłużenia będzie wówczas wydłużona w czasie.

W najtrudniejszej sytuacji będą osoby, których konto zablokował prokurator w przypadku podejrzenia przestępstwa. Konto zostanie odblokowane dopiero w chwili uniewinnienia podejrzanego. Jak wiadomo, sprawy sądowe mogą trwać nawet przez kilka lat.

Co możemy zrobić, gdy nasz środki zostaną zablokowane?

Aby odblokować środki na koncie, najlepiej byłoby od razu spłacić swój dług. Taka możliwość przeważnie występuje, gdy zadłużenie jest niewielkie. Przypuśćmy, że nie zapłaciliśmy naliczonego podatku od nieruchomości w kwocie 700 złotych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (wspomniana ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) Prezydent miasta lub Naczelnik urzędu skarbowego może wydać decyzję o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Możliwe zatem, że zostanie zajęty rachunek bankowy lub pensja dłużnika. W tym przypadku warto jak najszybciej spłacić zadłużenie. Blokada na koncie będzie obejmowała jedynie kwotę podatku wraz z naliczonymi odsetkami karnymi i kosztami egzekucji.

W przypadku zajęcia konta przez komornika możemy zgłosić skargę na komornika. Skargę rozpatruje sąd rejonowy właściwy dla miejsca, w którym znajduje się kancelaria komornicza. Komornik musi w ciągu trzech dni sporządzić wyjaśnienie swojej decyzji wraz z dołączeniem akt sprawy sądowej.

Niektórzy konsumenci, aby niezwłocznie odblokować rachunek bankowy np. firmowy, niezbędny do wykonywania swoich zadań korzystają z pożyczki bez zdolności kredytowej. W tym przypadku odblokowują swoje konto, a pożyczkę spłacają w późniejszym terminie. Takie rozwiązanie możemy rozważyć jedynie, gdy jesteśmy pewni, że będziemy mieli pieniądze na zwrot pożyczonych środków. W przeciwnym razie narazimy się na kolejne konsekwencje finansowe.

Blokada konta bankowego – podsumowanie

Blokada na rachunku bankowym nie należy do przyjemnych doświadczeń. Nie mniej, jednak zanim wpadniemy w panikę, warto zastanowić się, jakie zadłużenie może być jej powodem. Najwięcej stresu zapewne dostarczy nam sytuacja, w której nie możemy zapłacić za zakupy w sklepie, bądź spłacić pilnego rachunku.

Jednakże, jeśli nie dotarło do nas powiadomienie o planowanej blokadzie i nie znamy jej przyczyny, możemy niezwłocznie skontaktować się z bankiem.

Nie oznacza to jednak, że bank zniesie ją po naszym telefonie lub wizycie w oddziale. Jednak wiedza o tym, skąd płynie taka decyzja nakieruje nas na podjęcie odpowiednich kroków. Możliwe, że zablokowane środki to niespłacony mandat lub wspomniany powyżej nieopłacony podatek od nieruchomości. W tym przypadku warto niezwłocznie spłacić dług, a blokada zostanie zniesiona. Po takim nieprzyjemnym doświadczeniu z pewnością bardziej przyłożymy się do pilnowania wszelkich płatności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24