Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bieszczadach będą protestować. Trwa akcja zbierania podpisów

Wojciech Zatwarnicki
Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści.
Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. Wojciech Zatwarnicki
Na terenie Bieszczadów trwa akcja zbierania podpisów pod Protestem Obywatelskim przeciwko zmianom w ustawie o ochronie przyrody.

- Proponowane przez Sejm zmiany mogą doprowadzić do pozbawienia społeczności lokalnych prawa do uzgadniania, tworzenia nowych i powiększania granic już istniejących parków narodowych - informuje Urząd Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne.

- Zamiast uzgadniania, lokalne władze będą mogły jedynie zaopiniować utworzenie lub zmianę granic parku, a opinia samorządu nie będzie dla nikogo wiążąca.

Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. Akcja zbierania podpisów prowadzona jest również w innych częściach Polski.

Chcący wesprzeć akcję mogą składać swoje podpisy w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, u sołtysów, placówkach handlowych i usługowych, w zakładach pracy na terenie bieszczadzkich gmin.

Treść protestu (Pisownia oryginalna)

OBYWATELSKI SPRZECIW WOBEC PROPONOWANYCH
ZMIAN W USTAWIE O OCHRONIE PRZYRODY

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody polegających na pozbawianiu samorządów prawa współdecydowania o określaniu i zmianie granic parków narodowych. Jesteśmy częścią przyrody i chcemy jej ochrony. Ale nie pozwolimy, aby inni decydowali za nas. Proponowany projekt zmian w ustawie jest zaprzeczeniem idei państwa obywatelskiego.
W praktyce wprowadza wielkie uprawnienia dla organizacji ekologicznych, które będą decydować o losie mieszkańców miast i wsi leżących w sąsiedztwie Parków Narodowych. Tymczasem mieszkańcy nie będą mieli żadnych praw w decydowaniu o terenach, na których mieszkają, pracują i odpoczywają. Nasze obawy potwierdza sposób wprowadzenia obszarów Natura 2000 w Polsce. Nie liczono się z opiniami mieszkańców i wbrew ich woli wprowadzono większość pomysłów organizacji ekologicznych. Dlatego uważamy, że proponowana nowelizacja ustawy jest zamachem na samorządność i wolność.
Postulujemy o wprowadzenie ustawowych rozwiązań systemowych zapewniających szeroki społeczny udział w dochodzeniu do decyzji określających lub zmieniających granice parków narodowych i muszą być one bezwzględnie poprzedzone analizą skutków społeczno-gospodarczych oraz uwzględniać wynikające z tych analiz rekompensaty dla lokalnych samorządów.
Jesteśmy przekonani, że tylko formuła uzgodnienia, jako najdalej idąca forma współdziałania organów w procesie tworzenia prawa jest w stanie zapewnić bezkonfliktowe tworzenie i funkcjonowanie parków narodowych.
Nie jesteśmy przeciwko ochronie przyrody. Wręcz przeciwnie. Ale nie zgadzamy się na ograniczenie naszych praw. Uważamy, że znacznie ważniejsza jest edukacja ekologiczna, która w dłuższym okresie przyniesie lepsze rezultaty. Obawiamy się, że w tej nowelizacji ustawy nie chodzi o przyrodę, lecz o pieniądze, które z różnych opracowań i raportów środowiskowych, będą zasilać budżety wąskiej grupy osób, kosztem milionów mieszkańców terenów graniczących z Parkami Narodowymi.
Nowelizacja ustawy w proponowanym kształcie wpłynie negatywnie na rozwój gmin. Ograniczy też wolność mieszkańców doprowadzając do konfliktów społecznych. Dlatego wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody o przepisy, które umożliwiają powiększenie granic lub tworzenie Parku Narodowego bez zgody mieszkańców. Nic o nas bez nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24