Będą tylko trzy strzeżone kąpieliska nad Soliną

Będą tylko trzy strzeżone kąpieliska nad Soliną

Krzysztof Potaczała

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Będą tylko trzy strzeżone kąpieliska nad Soliną
Będą tylko trzy strzeżone kąpieliska nad Soliną

©FOT. ARCHIWUM

Lada dzień wakacje. Nie tylko turyści z dalszych rejonów Polski, ale i mieszkańcy Podkarpacia ruszą nad Solinę. Gdzie znajdą bezpieczne miejsca do kąpieli?
Wbrew oczekiwaniom, znowu nie będzie kąpieliska w Chrewcie i w Solinie. Zwłaszcza w tej ostatniej miejscowości byłoby ono potrzebne, gdyż plaża nad jeziorem od strony góry Jawor jest latem najbardziej oblegana przez wypoczywających.

- Organizacja strzeżonego kąpieliska leży w gestii gminy - tłumaczy Artur Szymański z bieszczadzkiego WOPR. - Samorząd Soliny zapewnił pieniądze na utrzymanie przez lipiec i sierpień dwóch kąpielisk w Polańczyku i jednego Wołkowyi, ale nie zdecydował się na Solinę.
Podobnie jak gmina Czarna nie podjęła się zadania przygotowania kąpieliska w Chrewcie. Być może dlatego, że nie stać jej na opłacanie ratowników.

- W tym roku w sprawie zabezpieczenia ewentualnego kąpieliska nie zgłosił się nikt, to znaczy ani WOPR, ani inni ratownicy - mówi Marcin Rogacki, wójt Czarnej. - Kiedyś dopłacaliśmy dla jednego ratownika 600-700 zł miesięcznie, na więcej nie było nas stać. I taką kwotę moglibyśmy zabezpieczyć w tym sezonie.
Miejsce, w którym plażowicze korzystają z kąpieli w Solinie przylega do przystani Białej Floty. Jej właściciel, Jerzy Czerwski, planuje tu wytyczenie kąpieliska, ale w tym roku raczej nie zdąży. Wzorem ubiegłego roku przy brzegu będzie pływał na łodzi patrol WOPR-u, ale jak zaznacza Szymański, Solina nie jest kąpieliskiem. -Nikomu natomiast nie można zabronić wejścia do wody, więc przynajmniej ograniczymy niebezpieczeństwo wynikające często z brawury osób korzystających z relaksu w jeziorze.
Ratownicy WOPR apelują tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego, by wypoczywać "z głową". - Kąpać się blisko brzegu, najlepiej w granicach wytyczonych kolorowymi bojkami, nie pić alkoholu, nie nurkować. Żeglarze bezwzględnie powinni mieć na łodziach kapoki (nie schowane w dziobie, lecz pod ręką). Pogoda na Zalewie Solińskim potrafi zmienić się błyskawicznie, a w przypadku silnego wiatru lub burzy robi się naprawdę niebezpiecznie.
Warto zapamiętać

Ogólnopolski numer alarmowy do WOPR - 601 100 100
Numer alarmowy do bazy centralnej WOPR w Polańczyku - 607 112 112


Strzeżone kąpieliska nad Zalewem Solińskim:

Polańczyk - przy centralnej bazie WOPR i na tzw. "Patelni"
Wołkowyja - "za pocztą"

Komentarze

Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy na nowiny24.pl

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

My Polacy. Koncert Zespołu PIERSI

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Kabaret Młodych Panów w Rzeszowie!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej