MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bernardyni nie zapłacą za wyburzenie Pomnika Czynu Rewolucyjnego? Procedura dekomunizacyjna trwa

Anna Janik
Co dalej z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego? Mimo pozornej ciszy procedura zmierzająca w stronę wyburzenia go trwa. Teraz utknęła u inspektora nadzoru budowlanego.

Przypomnijmy, że sprawą z ramienia wojewody zajmuje się teraz Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jak tłumaczy nam jego wiceszefowa, procedura jest dopiero na wstępnym etapie.

- Najpierw dokonaliśmy ustalenia właściciela, zrobiliśmy ewidencję i oględziny. Żeby mieć podstawę wszczęcia postępowania musimy zwrócić się do konserwatora zabytków z prośbą o wydanie opinii, że pomnik nie znajduje się pod jego opieką - mówi Zofia Majka, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Dopiero wtedy będziemy mogli wszcząć właściwe postępowanie, czyli wystąpimy do IPN o opinię w tej sprawie - dodaje.

Ile to wszystko może potrwać? Na to pytanie, wiceszefowa WINB nie odpowiada. Zaznacza jedynie, że pismo do konserwatora zabytków zostało wysłane 21 listopada. Wygląda jednak na to, że z tą sprawą nikt spieszył się nie będzie, bo jest nie tylko niewygodna politycznie dla rządzącego w regionie PiS-u, ale kłopotliwa dla samych właścicieli pomnika, czyli ojców bernardynów.

CZYTAJ TEŻ: Wojewoda pyta, Bernardyni odpowiadają, pomnik Walk Rewolucyjnych sobie stoi

Ponieważ w określonym ustawą dekomunizacyjną terminie nie zgłosili woli usunięcia pomnika, za co zapłaciłby Skarb Państwa, teraz teoretycznie zmuszeni są zrobić to na własny koszt. Teoretycznie, bo jak podkreślił wojewoda podkarpacki podczas konferencji prasowej, ustawa przewiduje wyłączenia z tej reguły. Czy będzie można je zastosować wprost w tej sytuacji? Na to pytanie odpowiedzi na razie nie ma. Wiadomo za to, że nawet wpisanie rzeszowskiego monumentu na listę zabytków, o co walczy jedna z lokalnych fundacji, nie ochroni go przed ewentualną rozbiórką.

- Ustawa dekomunizacyjna mówi, że wyłączone z niej są obiekty, które w momencie wejścia w życie tej ustawy znajdują się pod ochroną konserwatorską - przypomniała wojewoda Ewa Leniart.

Jak zaznaczyła sama Wojewódzka Konserwator Zabytków, ma wątpliwości czy ten obiekt można byłoby traktować jak zabytkowy.

- Definicja zabytku jest określona w ustawie o ochronie zabytków, a jej ostatnia część dotyczy tego, czy zachowanie tego obiektu leży w interesie społecznym - mówi Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Ja co do tego mam wątpliwości - dodaje.

Kilkaset osób mimo przelotnie padającego deszczu spędziło niedzielne popołudnie na happeningu w obronie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie.

Tłumy rzeszowian na happeningu w obronie pomnika Czynu Rewol...

Tyle, że głos społeczny w tej sprawie od początku jest bardzo stanowczy i wyraźny: rzeszowianie nie wyobrażają sobie miasta bez pomnika, a w jego obronie organizowali m.in. happeningi. To sprawiło, że nawet politycy PiS zdanie co do pomnika zmieniali. Kandydat na prezydenta miasta z PiS najpierw był zdania, że pomnik należy wyburzyć, a w trakcie trwania kampanii, że może należałoby zmienić jego wymowę, usuwając np. płaskorzeźby. To nie jest jednak takie proste, bo pomnik podlega prawom autorskim, które po śmierci Mariana Koniecznego przechodzą na najbliższych. Rodzina na jakąkolwiek ingerencję w pomnik musiałaby wiec wyrazić zgodę. Czy tak by zrobiła, skoro sam twórca jeszcze za życia podkreślał, że pomnik należy albo zburzyć albo zachować w niezmienionym kształcie?

ZOBACZ TEŻ: Happening w obronie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24