MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe atrakcje w Karpackiej Troi

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Ponad 40-metrowej wysokości platforma widokowa zostanie zbudowana w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie, którego oddziałem jest skansen, otrzymało na ten cel dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Projekt nazywa się "Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki".

Krośnieńskie muzeum będzie go realizować w partnerstwie z Krajoznawczym Muzeum w Hanuszowcach nad Toplą na Słowacji. Koszt całości to blisko 900 tys.euro.

Projekt zakłada utworzenie dwóch nowych atrakcji turystycznych. W Trzcinicy wybudowana zostanie platforma widokowa, zaś w Hanuszowcach - Park archeologiczny.

- Platforma stanie w najwyżej położonej części skansenu, kilkadziesiąt metrów na zachód od Wałów Królewskich - informuje Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego. - Jej wysokość sięgać będzie 44 m, zaś poziom obserwacyjny dostępny dla turystów znajdować się będzie na wysokości 33 m. Wejście na platformę stanowić będzie integralną część zwiedzania skansenu, co pozwoli turystom całościowo spojrzeć na Karpacką Troję, podziwiać monumentalizm grodziska i geniusz inżynieryjny naszych przodków.

Budowa obiektu potrwa ok. roku. Pierwsi zwiedzający będą mogli podziwiać panoramę z jej wysokości w czerwcu 2014 roku.

- Ze względu na położenie oraz walory krajobrazowe regionu platforma stanowić będzie doskonały punkt obserwacyjny pozwalający podziwiać rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich - podkreśla dyrektor Garncarski. - Przy dobrej pogodzie i odpowiedniej przejrzystości powietrza turyści będą mogli dostrzec nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr.

Piękno Podkarpacia będzie można podziwiać przez zainstalowane tam lunety. Dodatkowo na platformie zostanie zainstalowana kamera. Dzięki temu internauci będą mogli online obserwować to, co dzieje się w skansenie.

W słowackich Hanuszowcach, położonych ok. 100 km od Krosna, projekt zakłada wybudowanie Archeoparku. Znajdą się tam przykłady budownictwa mieszkalnego i obronnego, z okresu od epoki kamienia po średniowiecze. Zostanie zrekonstruowanych pięć domostw, które będą wyposażone w przedmioty codziennego użytku, charakterystyczne dla danej epoki. Całość otoczona zostanie palisadą.
W Archeoparku zorganizowany zostanie festyn archeologiczny.

- Przedsięwzięcie podsumuje wspólna konferencja naukowa, której pierwszy dzień odbywać się będzie w Słowacji, drugi w Polsce - dodaje dyr. Gancarski. - Realizacja projektu zakończy się w październiku 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24