Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bądźmy razem”. Po raz kolejny osoby niepełnosprawne z całego Podkarpacia spotkały się w Rzeszowie

Bernadeta Bróż
Krzysztof Kapica
Blisko 600 osób spotkało się dzisiaj (6 września) w Rzeszowie na 20. już Olimpiadzie dla Niepełnosprawnych, organizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Wielkie emocje sportowe - XX Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie

Wielkie emocje sportowe - XX Olimpiada Osób Niepełnosprawnyc...

Sportowe zmagania poprzedziła msza św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Później wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na Stadion Podhalańczyka. Tam rywalizowali w dziesięciu konkurencjach m.in. skokach w dal, biegach, czy jeździe na wózku inwalidzkim.

- Tutaj każdy zajmuje pierwsze miejsce, niezależnie od tego ile skoczy, czy rzuci, wszyscy wygrywają – mówił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Olimpiada dla Niepełnosprawnych odbywa się już od 20 lat, w pierwszych dniach września. Co roku organizuje ją Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Jej celem jest przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych. Stąd też hasło przewodnie „Bądźmy razem”.
- 20 lat temu powstał pomysł, żeby osoby niepełnosprawne z całego Podkarpacia mogły się integrować. Żeby spotykali się na imprezach, uroczystościach, by żyło im się lepiej. Tak powstała I Olimpiada dla Niepełnosprawnych – mówi Teresa Gajdek, która od dwudziestu kilku lat jest pełnomocnikiem Caritas ds. osób niepełnosprawnych. - Każdy bierze udział w takich konkurencjach, do jakich ma predyspozycje, i każdy jest szczęśliwy. Temu ma służyć ta olimpiada – dodaje.

Jak podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Stanisław Słowik, jednym z zasadniczych zadań, które podejmuje Caritas jest troska o niepełnosprawnych.
- Czynimy to w tej świadomości, że niepełnosprawność towarzyszy człowiekowi od zarania i tak będzie zawsze, ale to nie znaczy ze tych ludzi nie trzeba zauważać, niepełnosprawność jest wyzwaniem, ale jak kiedyś bardzo pięknie powiedział św. Jan Paweł II, nie jest ostatnim słowem, ostatnim jest miłość – powiedział ks. Stanisław Słowik.

W tym roku udział w Olimpiadzie wzięło 55 drużyn z podkarpackich placówek, które na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnym m.in. Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, czy Warsztatów Terapii Zajęciowej. W sumie prawie 600 osób. Pomocą niepełnosprawnym służyli m.in. żołnierze oraz wolontariusze Kół Caritas z rzeszowskich szkół.


zobacz też: "Pingwiny" wydreptały miliony na nowy dom dla niepełnosprawnych chłopców. Otwarcie Domu Chłopaków w Broniszewicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24