Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autosan, Raytheon Company i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały list intencyjny

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką Autosan, amerykańskim koncernem Raytheon Company i Polską Grupą Zbrojeniową.

Dokument (podpisany w siedzibie PGZ w Warszawie w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza) dotyczy Systemu Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu Wisła, projektowania kontenerów Patriot, ich produkcji i integracji.

Raytheon i Autosan chcą określić możliwości współpracy, w tym te, które mogą pozwolić na realizację projektów zmierzających do wywiązania się amerykańskiej spółki z ewentualnych zobowiązań offsetowych względem polskiego rządu.

- Ten list będzie odgrywał ważną rolę w tym, aby zapewnić, że 50 procent wartości programu Wisła pozostanie w Polsce - ocenił Arkadiusz Siwko, prezes PGZ SA.

Minister Macierewicz podkreślił, że podpisanie listu to znaczące wydarzenie dla przemysłu obronnego, współpracy z partnerami amerykańskimi i bezpieczeństwa Polski.

- Dokument z jednej strony otwiera Autosanowi drogę do stabilizacji i produkcji międzynarodowej, a z drugiej - miejmy nadzieję - jest otwarciem drogi dla ustanowienia w Polsce systemu antyrakietowego Patriot, który produkuje Raythen. Polska potrzebuje takiego systemu obronnego - stwierdził.

- Realizacja Programu Wisła w systemie Patriot umożliwia fabryce z Sanoka wejście w łańcuch dostawców w 13 krajach świata - uważa Siwko.

Na mocy listu Autosan (który od marca należy do PGZ) ma szansę na dołączenie do grona firm realizujących dostawy na rzecz obronności kraju. W sanockiej spółce ma powstać centrum produkcji kontenerów do systemów obronnych po kątem zapotrzebowania PGZ i Raytheon.

Zamówienia na te elementy mogą sięgać nawet kilkudziesięciu rocznie. Tylko w programie Wisła planowane jest wykorzystanie ponad 100 kontenerów, mogą też być wykorzystane w innych programach modernizacyjnych polskich sił zbrojnych.

- Podpisany list intencyjny to dla zakładu, zatrudniającego obecnie 350 osób, ogromna szansa na stworzenie kolejnych miejsc pracy - podkreśla Marek Opowicz, prezes zarządu Autosanu.

Dzień przed sfinalizowaniem transakcji wszystko było owiane wielką tajemnicą. Jak twierdzi Andrzej Chrobak, radny powiatu sanockiego, władze miasta nie posiadały konkretnych informacji, czy podpisanie umowy nastąpi na terenie Autosanu, czy w zupełnie innym miejscu. Krążyły bowiem różne scenariusze.

Fotorelacja z wizyty premier Beaty Szydło w fabryce Autosan ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24