Asseco Resovia pokonała Trefla Gdańsk w tie-breaku. Stephen Boyer doznał kontuzji

bell
Asseco Resovia pokonała Trefla. Kontuzji doznał Stephen Boyer
Asseco Resovia pokonała Trefla. Kontuzji doznał Stephen Boyer PAP/Adam Warżawa
W pierwszym meczu ćwierćfinału PlusLigi Asseco Resovia po ponad 160 minutach walki pokonała w Ergo Arenie Trefla Gdańsk 3:2. W końcówce drugiego seta kontuzji kostki doznał świetnie grający Stephen Boyer, atakujący rzeszowskiej drużyny, który przy pomocy kolegów opuścił boisko. Rewanż w niedzielę o 17.30 w Rzeszowie. Udział w nim francuskiego atakującego resoviaków jest raczej wykluczony.

W pierwszym secie resoviacy dominowali. Byli dokuczliwi dla Trefla na zagrywce, skuteczni w ataku, dokładni w bloku. Po akcjach Toreya Defalco i Stephena Boyera uzyskali trzy punkty przewagi (9:6). Boyer i Defalco mieli wsparcie w ofensywnie ze strony Yacinea Louatiego oraz środkowych – Karola Kłosa i Jakuba Kochanowskiego. Przewaga gości tylko rosła. Po zbiciu piłki przez Boyera było 17:12. Defalco zaserwował asa na 19:13. Gdańszczanie starali się, ale zdobywali punkty po pojedynczych akcjach. Skuteczny Boyer dał Resovii asa, a seta zamknął zepsutą zagrywką Lukasa Kampa.

Drugiego seta Trefl rozpoczął na dużo lepszej jakości na zagrywce, a zwłaszcza w ataku. Po asach Kevina Sasaka uzyskał dwa punkty przewagi (5:3). Po ataku z przechodzącej piłki Mikołaja Sawickiego uciekł na trzy punkty (12:9). Wyrównał dwoma asami Boyer (12:12). Po zablokowaniu Boyera miejscowi prowadzili 21:19. Rzeszowianie popełnili dwa błędy na zagrywce. Dramat rzeszowskiego zespołu, a zwłaszcza Stephena Boyera rozegrał się po kolejnej akcji, kiedy Sasak po ataku nadepnął na stopę francuskiego atakującego (24:22). Boyer opuścił boisko przy pomocy kolegów. Zastąpił go Jakub Bucki. Resovia wyrównała (24:24), ale w grze na przewagi lepszy był Trefl.

Trzecia partia była wyrównana. Resovia po ataku Buckiego i asie Defalco prowadziła 17:14. Rzeszowianie po niefortunnych akcjach stracili cztery punkty z rzędu. Po dwóch blokach Trefla na Louatim i autowym ataku Kochanowskiego 18:17 przeważali siatkarze z Gdańska. Po chwili 20:18, a następnie po asie Sasaka 23:22. Resovia za każdym razem doprowadzała do równowagi. Dwa ostatnie punkty zdobyła Sawicki, najpierw atakiem, a kropkę nad „i” postawił asem. Zagrywka był atutem gospodarzy. Bardzo brakowało Boyera.

Rzeszowianie nie załamali się, uporządkowali swoją grę, uspokoili nerwy i z determinacją oraz przewagą weszli w czwartą odsłonę (3:0, 5:2) i kontynuowali dobrą i skuteczną grę. Bucki podwyższał na 11:7 i 17:12 oraz 22:16. Ten sam zawodnik zdobył punkt na piłki setowe, a Kłos blokiem zakończył partię.

Tie-breaka od 3:1 i 4:2 zaczęła Resovia i pewnie kontynuowała dobrą passę oraz kilkupunktową przewagę. Kłos podwyższył na 7:4, świetnie spisujący się Defalco na 9:5, Kochanowski na 10:6, Kłos na 14:10, a mecz zakończył atakiem MVP tego emocjonującego pojedynku Defalco.

W ćwierćfinale zespoły rozgrywają dwa spotkania – mecz i rewanż. W przypadku równej liczby punktów meczowych, zwycięzcę rywalizacji wyłoni złoty set (gdyby wygrał w rewanżu 3:2 Trefl potrzebny byłby złoty set). Niedzielne spotkanie w hali na Podpromiu zapowiada się więc niezwykle emocjonująco.

Komunikat, jakiego urazu doznał Stephen Boyer opublikowany zostanie po szczegółowych badaniach.

Trefl Gdańsk - Asseco Resovia 2:3 (19:25, 27:25, 25:23, 16:25, 11:15)

Trefl: Kampa 1, Sasak 30, Niemiec 8, Urbanowicz 8, Sawicki 23, Martinez 8, Koykka (libero) oraz Czerwiński, Więcławski, Pawlun. Trener Igor Juricić.

Asseco Resovia: Drzyzga, Defalco 24, Boyer 14, Kłos 10, Kochanowski 8, Louati 12, Zatorski (libero) oraz Bucki 11, Kozub, Staszewski, Cebulj. Trener Giampaolo Medei.

Sędziowali: Tomasz Janik i Magdalena Niewiarowska. Widzów: 3150. MVP: Torey Defalco.

W innym rozegranym w czwartek pierwszym spotkaniu ćwierćfinału PlusLigi Bogdanka LUK Lublin przegrała z Projektem Warszawa 1:3 (25:16, 13:25, 19:25, 19:25).