Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy – zawód dla każdego?

Artykuł sponsorowany
Krystian Leja, Kierownik Zespołu Nationale-Nederlanden w Rzeszowie
Krystian Leja, Kierownik Zespołu Nationale-Nederlanden w Rzeszowie

Wiele osób zastanawia się jak wygląda praca przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego: kto może nim zostać, jakie wymogi powinien spełniać i jakie predyspozycje posiadać. Dlaczego? Jak pokazują analizy rynkowe, zaledwie co piąty Polak posiada indywidualne ubezpieczenie na życie, zatem przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy to zawód z wielkim potencjałem rozwoju. O drodze kariery ubezpieczyciela oraz innych czynnikach rozmawiamy z Krystianem Leją, Kierownikiem Zespołu Nationale-Nederlanden w Rzeszowie.

Czy uważa Pan, że przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy jest zawodem z przyszłością?
Sektor ubezpieczeń wciąż się rozwija. Z roku na rok potrzeby ubezpieczeniowe ludzi się zwiększają. Chronimy swoje domy, mieszkania, samochody, jednak życie i zdrowie schodzi często na dalszy plan. Dowodzi tego jeden z naszych raportów „Sztuka odpowiedzialności”. Według niego zaledwie co piąty Polak posiada indywidualne ubezpieczenie na życie. Wyniki badań dotyczących tego, jak wygląda osobowość finansowa Polaków na tle innych państw europejskich, pokazują, że dla 64% Polaków najważniejsza jest przyszłość ich rodzin. Dodatkowo, 73% ankietowanych rozpatruje swoje finanse w długiej perspektywie czasowej, a 80% chce mieć oszczędności, żeby pozostać niezależnym w przyszłości. Jednocześnie Polacy deklarują, że znajomość rynku finansowego jest bardzo niewielka, w związku z czym potrzebują zewnętrznego wsparcia i chętnie korzystają z pomocy i rady specjalistów. Tym samym, na rynku widoczne jest stałe zapotrzebowanie na nowych doradców ubezpieczeniowo-finansowych.

A dlaczego Pan zdecydował się na pracę w zawodzie ubezpieczyciela, a przy tym na współpracę z Nationale-Nederlanden?
Do ubezpieczeń trafiłem dzięki mojej mamie, która współpracuje z Nationale-Nederlanden od 1999 roku. Właśnie dlatego wiedziałem, że jest to firma, w której mogę nauczyć się pracy z ludźmi, pomagając im zabezpieczać ich życie oraz przyszłość. Przez pierwszy rok pracowałem jako przedstawiciel, odnosząc coraz lepsze rezultaty oraz wyniki sprzedażowe. Następnie dyrektor mojego oddziału zaproponowała mi stanowisko managera rekrutującego i wdrażającego nowych przedstawicieli do swojego zespołu. A po dwóch latach jako manager zarządzałem już pracą 10 osób.

Jakie cechy charakteru pomagają Panu w tej pracy?
W moim zawodzie liczy się dobry biznesplan, odpowiednia strategia, konsekwencja i wytrwałość w działaniu. Trzeba również mieć wiele samozaparcia do pracy, choć motywatorów finansowych i pozafinansowych nie brakuje. Ponadto należy być elastycznym i umieć się dopasować, gdyż każdy klient jest inny.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę pracując jako przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy?
Na początku trzeba się nauczyć słuchać tych, którzy są w tej działalności profesjonalistami. Należy również dać sobie trochę czasu na oswojenie się z pracą i pamiętać, że efekty nie zawsze przychodzą od razu. Ja tak zrobiłem, uczyłem się na cudzych i swoich błędach, a przy tym dałem sobie pół roku na osiągnięcie efektów. Założony sobie plan zrealizowałem jednak szybciej niż się spodziewałem. Ponadto, mogę stwierdzić, że w tej pracy trzeba nauczyć się myśleć jak przedsiębiorca i każdy dzień, tydzień czy miesiąc zamykać saldem na plus.

Co daje praca przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego?
Moim zdaniem nie da się być dobrym przedstawicielem bez wiary w sens swojej pracy. Jest to zawód, który polega na długofalowych relacjach z klientami. Daje on więc ogromne możliwości w nauczeniu się pracy z ludźmi i ich edukowaniu. Oczywiście jesteśmy firmą sprzedażową i zależy nam też na realizacji planów sprzedażowych. Co ważne, w tym biznesie nie ma górnej granicy zarobków. Jeśli więc przedstawiciel ustali sobie ambitny cel i przy pomocy dobrego biznesplanu oraz odpowiednich aktywności go realizuje, to na pewno osiągnie satysfakcję finansową.

Na czym dokładnie polega praca przedstawiciela Nationale-Nederlanden?
Praca przedstawiciela to nic innego jak codzienne realizowanie własnych celów mających doprowadzić do satysfakcji klientów. Jeśli przedstawiciel wykona solidnie swoją pracę, a klient będzie zadowolony, to dojdzie do sprzedaży i otrzymania od klienta poleceń do innych osób, potencjalnie zainteresowanych ubezpieczeniem na życie. W ten sposób obie strony są zadowolone. A właśnie o to chodzi: satysfakcja klienta i wynik finansowy przedstawiciela.

Jak więc zyskać uprawnienia do wykonywania tego zawodu?
Warto pamiętać, że kandydat na przedstawiciela musi posiadać wykształcenie minimum średnie. Analogicznie jak w przypadku większości zawodów, taka osoba przechodzi rozmowę rekrutacyjną. To pierwszy krok do ocenienia jego predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Kolejny krok to szkolenia, które w przypadku współpracy z Nationale-Nederlanden, prowadzone są przez osoby z wieloletnim doświadczeniem. Składają się na nie między innymi takie elementy jak: wprowadzenie do idei ubezpieczeń i rynku finansowego oraz zagadnienia prawne, które są konieczne do wykonywania zawodu. W trakcie takich spotkań mowa jest także o zagadnieniach produktowych, poruszane są informacje praktyczne/operacyjne, w tym polisowanie wniosków, obieg dokumentów, systemy wspierające sprzedaż itp. Ważną kwestię stanowią również standardy sprzedaży i techniki wspierające relacje z klientem. Szkolenie kończy się egzaminem teoretycznym. To jednak nie koniec drogi, bo potem przychodzi czas na egzamin praktyczny, którym jest już spotkanie z klientami.

Czy uważa Pan, że jest to praca dla każdego?
Na pewno dla każdej osoby, która stawia na własny rozwój. Jednak przede wszystkim to zawód dla ludzi wytrwałych w działaniu i nastawionych na cel, bo potrzebną wiedzę zyskają w trakcie szkolenia wstępnego. To, jak będzie wyglądać droga kariery, zależy wyłącznie od zdolności interpersonalnych, samodyscypliny oraz umiejętności nawiązywania relacji z klientem.

Na zakończenie, co mógłby Pan poradzić osobom zainteresowanym pracą w Nationale-Nederlanden?
Proponuję, aby się długo nie zastanawiały i przesłały swoje CV! Następnym krokiem jest spotkanie z managerem, co pozwoli kandydatowi na poznanie firmy i ludzi od środka organizacji oraz atmosfery przyszłej pracy. Warto aplikować do naszego Oddziału, gdyż jest on jednym z najstarszych w Polsce, co oznacza, że mamy już ugruntowaną pozycję na Podkarpaciu i w Polsce. Sam posiadam już 10 lat doświadczenia we wdrażaniu nowych osób do pracy. Mój zespół jest silny, ambitny, zmotywowany i osiągający sukcesy zawodowe (zdobyliśmy m.in. nagrody w postaci wycieczek zagranicznych i krajowych). Dzięki wspólnej pracy i wspólnie opracowywanej strategii realizujemy plany sprzedażowe na wysokim poziomie, co przekłada się na wysokie wynagrodzenia.

Dziękujemy za rozmowę!

Wywiadu udzielił Krystian Leja
Kierownik Zespołu Nationale-Nederlanden w Rzeszowie
E-mail: [email protected]
Tel.: 512 233 477

Jesteś zainteresowany pracą? Kliknij tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24