Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  Konferencja i wystawa w ramach mikroprojektu "Wspólne...

  Konferencja i wystawa w ramach mikroprojektu "Wspólne dziedzictwo: pogranicze słowacko-polskie w epoce brązu"

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Model 3D grotu oszczepu z miejscowości Siedliska, pow. Rzeszów (fot. A. Adriána Voľanská)
  1/3
  przejdź do galerii

  Model 3D grotu oszczepu z miejscowości Siedliska, pow. Rzeszów (fot. A. Adriána Voľanská)

  W maju 2018 roku dobiega końca roczny projekt realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Preszowski (Słowacja) w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014–2020 (INT/EK/PO/1/I/B/0070), dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (85%).  Celem tego przedsięwzięcia jest promocja wyników badań archeologicznych, zwrócenie uwagi na wspólne tradycje kulturowe pogranicza słowacko-polskiego oraz na potrzebę ochrony dziedzictwa archeologicznego. Adresatami projektu, którego problematyka skupia się na epoce brązu (XXIV/XXII–ok. połowy VIII w. p.n.e.), są przede wszystkim osoby spoza środowiska naukowego oraz mieszkańcy terenu pogranicza.

  W dniach 21–23.05.2018 roku w Rzeszowie odbędzie się konferencja, podczas której obrady zaplanowano w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy to: „Badania archeologiczne nad epoką brązu na pograniczu słowacko-polskim”, drugi: „Ochrona i promocja dziedzictwa archeologicznego na pograniczu słowacko-polskim - osiągnięcia, problemy, perspektywy”. Chcąc zachęcić do włączenia się do debaty przedstawicieli różnorodnych środowisk, zaproszenie do uczestnictwa w konferencji skierowano do jednostek samorządowych, na terenie których znajdują się uwzględnione w projekcie zabytki archeologiczne, jak też do archeologów, pracowników placówek muzealnych, instytucji zajmujących się ochroną zabytków oraz stowarzyszeń.

  Podczas konferencji zaprezentowana zostanie także wystawa „Modele 3D artefaktów z epoki brązu”, będąca rezultatem jednego z zadań projektu. Skanowaniu i drukowi w technice 3D poddano 24 zabytki z epoki brązu zdeponowane w muzeach i innych instytucjach na terenie województwa podkarpackiego i Samorządowego Kraju Preszowskiego. Po zakończeniu konferencji będzie można je oglądać do 08.06.2018 roku w siedzibie Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych w Rzeszowie.

  Projekt zakończony zostanie trzyjęzyczną (polsko-słowacko-angielską) publikacją, która udostępniona będzie bezpłatnie także w formie elektronicznej.

  Informacje związane z konferencją i realizacją projektu dostępne są za pośrednictwem strony: http://unipo-interreg.novyweb.sk

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo