Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MAGMA-MED placówka medyczna, która leczy przewlekłe rany

Michał Okrzeszowski
Właścicielki MAGMA-MED
Właścicielki MAGMA-MED Michał Okrzeszowski
Profil placówki medycznej MAGMA - MED można by określić jako "niszowy". Przychodnia przede wszystkim zajmuje się leczeniem przewlekłych ran. O działalności ośrodka opowiada jego współwłaścicielka, pani Marta Bakowska.

Jak długo istnieje przychodnia?
Już trzeci rok.

Skąd wziął się pomysł na placówkę tego typu?
- Pomysł zrodził się kilka lat temu. Naszą działalność medyczną rozpoczęłyśmy od pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Zobaczyłam, jak poważnym problemem dla pacjentów i ich rodzin są przewlekłe rany, czyli przede wszystkim odleżyny i owrzodzenia podudzi. Tworząc Placówkę chciałyśmy pomóc pacjentom z trudno gojącymi się ranami - zespołem stopy cukrzycowej, ranami pooperacyjnymi, nowotworowymi i wyżej wspomnianymi owrzodzeniami.

Jest to dość rzadko spotykany rodzaj działalności.
- Wynika to z faktu, że proces leczenia ran jest bardzo długi. Niejednokrotnie są to rany niegojące się kilkanaście lat. Mocno zaniedbane wymagają długiego, żmudnego procesu leczenia: systematycznego oczyszczania, nadzoru, pielęgnacji. Nie każdy chce się tego podejmować. Leczenie zwykle trwa dobrych parę miesięcy, jednak efekty dają nam ogromną satysfakcję, bo pacjenci są "stawiani na nogi". Można powiedzieć, że działamy dwutorowo - pacjent ma zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską. Przed rozpoczęciem właściwego leczenia pielęgniarka edukuje pacjenta, jego rodzinę w zakresie postępowania z raną. Tą opiekę pacjent ma zapewnianą do zakończenia leczenia. Warto podkreślić, że w leczeniu stosujemy specjalistyczne opatrunki, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran.
Jakie poradnie działają w ramach przychodni?
- Poradnia chirurgiczna oraz dermatologiczna. I dziś wiemy, że to dobre rozwiązanie. Już myślimy o nowych specjalnościach.

Skąd są wasi pacjenci?
- Generalnie przyjmujemy pacjentów z całego województwa podkarpackiego, bo jak wspomniałam, jest ogromne zapotrzebowanie na ten rodzaj leczenia. Mamy też pacjentów z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego.

Czy długo trzeba czekać w kolejce, żeby się dostać do przychodni?
- Czas oczekiwania na przyjęcie do poradni chirurgicznej wynosi ok. 2 - 3 tygodnie. Natomiast jeśli chodzi o opiekę długoterminową domową, to po dokładnym wywiadzie pielęgniarskim, jeśli stan pacjenta wymaga natychmiastowej pomocy otrzymuje ją. Mimo, że jesteśmy ograniczeni umową z NFZ.

To jest warte podkreślenia.
-Trudno przejść obok cierpiącego pacjenta. Staramy się poprawić jakość życia pacjentom niejednokrotnie wiele lat zamkniętych w czterech kątach, a rodzinę przygotować do opieki nad chorym.

Czyli po pierwsze: misja.
- To jest dobre określenie. Dodała bym jeszcze: pasja i powołanie. Udało nam się wspaniale dobrać zespół lekarski i pielęgniarski. To grupa pasjonatów, ludzi, którzy kochają to, co robią, i są oddani pacjentom. Bo do pacjenta potrzeba ogromnej cierpliwości.

Czyli pierwszy krok to przełamanie bariery psychologicznej.
- Zgadza się.

Jakie macie plany na przyszłość?
Chcemy rozwijać się pod katem objęcia opieką pacjentów starszych, z przewlekłymi ranami.

W jakich godzinach czynna jest placówka?
Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00. Rejestracja również odbywa się w tych godzinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24