W Sołonce za 700 tys. zł zbudują kaskadę solankową

W Sołonce za 700 tys. zł zbudują kaskadę solankową

Małgorzata Froń

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Bożena Baran z UG w Lubeni prezentuje projekt tężni.

Bożena Baran z UG w Lubeni prezentuje projekt tężni. ©Fot. Krystyna Baronowska

W Sołonce, w gminie Lubenia jest kilkusetletnia studnia ze słoną wodą. To pozostałość dawnej żupy solnej. Władze gminy chcą wykorzystać solankę i wybudować tu mini tężnię.
Bożena Baran z UG w Lubeni prezentuje projekt tężni.

Bożena Baran z UG w Lubeni prezentuje projekt tężni. ©Fot. Krystyna Baronowska

O tym, że w Sołonce są źródła słonej wody, mieszkańcy wiedzieli od dawna. Korzystali z tego daru natury w dość prozaiczny sposób - używając wody do gotowania ziemniaków czy kapusty. Nikt nie podejrzewał, że w tym miejscu była żupa solna. Teraz władze gminy postanowiły wykorzystać źródło słonej wody.

Będzie jak w Ciechocinku

- Już za rok zaprosimy chętnych, którzy zechcą pooddychać powietrzem nasyconym jodem do Sołonki - zapewnia Adam Warzybok, wójt gminy Lubenia.
- Chcemy, żeby powstała tam kaskada solankowa, taka mini tężnia. Solanka jest w 26. metrowej studni, co potwierdził Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Mamy już plany, w przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg. W 2010 roku wszystko powinno być gotowe.

Całość inwestycji to koszt ok. 700 tys. zł. Z tego 75 procent pieniędzy będzie pochodziło z UE, z programu Rozwój Obszarów Wiejskich, resztę wyłoży gmina.

Atrakcja turystyczna

Wójt nie ukrywa, że liczy na to, iż tężnia będzie elementem promocji gminy.

- Mamy nadzieję, że będą do nas przyjeżdżać turyści, bo okolica jest piękna, mamy wiele atrakcji, a takich miejsc, gdzie jest tężnia solna na Podkarpaciu nie ma - cieszy się Warzybok.

Studnia solna w Sołonce ma głębokość ponad 26 metrów. Wypełniona jest słoną wodą. Znaleziony tam kołowrót drabinki, część zadaszenia i inne elementy wskazują, iż są to pozostałości średniowiecznej żupy solnej.
Decyzją władz austriackich, tuż po I rozbiorze w 1772 r., żupa została zniszczona, by nie stanowiła konkurencji dla przejętych przez władze austriackie kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Świadczą o tym drewniane pozostałości konstrukcji wydobyte ze sztolni. Nadpalone, pocięte, zrujnowane ludzką ręką. Elementy żupy są eksponowane w Muzeum Szkolnym w Lubeni.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo