Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie stracić pieniędzy w czasie kryzysu?

Józef Lonczak
Front nowojorskiej giełdy. Dalsze spadki notowań indeksów amerykańskich spółek nastąpiły 9 bm. na Wall Street. Główny wskaźnik gospodarki USA, Dow Jones Industrial Average (DJIA), znalazł się poniżej granicy 9000 pkt., a więc najniżej od pięciu lat.
Front nowojorskiej giełdy. Dalsze spadki notowań indeksów amerykańskich spółek nastąpiły 9 bm. na Wall Street. Główny wskaźnik gospodarki USA, Dow Jones Industrial Average (DJIA), znalazł się poniżej granicy 9000 pkt., a więc najniżej od pięciu lat. FOT. EWA GORCZYCA
Jak w czasie światowego kryzysu gospodarczego chronić swoje oszczędności? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

- Mam lokatę w banku. Czy moje pieniądze są tam bezpieczne?

- Tak, gdyż nasze banki są wypłacalne i nie grozi im utrata płynności. Wynika to z faktu, że polskie banki nie były zaangażowane w inwestycje na amerykańskim rynku w ryzykowne obligacje zabezpieczone kredytami hipotecznymi. Przynajmniej na razie nic nam o tym nie wiadomo. Ponadto w Polsce nie ma ryzyka, że nasi klienci nagle przestaną spłacać zaciągnięte kredyty - jak to miał np. miejsce w USA czy Wielkiej Brytanii przekonują eksperci portalu Money.pl.

I jeszcze jeden powód: Nasze banki bardziej uważnie przyglądały się sytuacji kredytobiorców i ostrożniej udzielały kredytów.

Warto wiedzieć: Polskie banki należą do bankowego Funduszu gwarancyjnego, który w razie bankructwa wypłaca klientom pieniądze.

- Kiedyś ulokowałem swoje pieniądze w funduszu akcyjnym. Nie ukrywam sporo straciłem. Co mam teraz robić?

- Najlepiej teraz nie myśleć o tych stratach. Doradcy finansowi Money.pl mówią nawet, aby zapomnieć o tych pieniądzach na 2 lata i dopiero po tym czasie sprawdzić stan swojego konta. Jeśli wciąż będzie tam niesatysfakcjonująca kwota, to radzą sprawdzić sprawdź za kolejne dwa lata. Jeśli uzyskany zysk będzie akceptowalny, dopiero wtedy wypłać.

Fundusze inwestycyjne z pewnością zaczną odrabiać straty, gdy skończy się bessa i ceny akcji ponownie zaczną rosnąć. Problem polega na tym, że teraz trudno wskazać, kiedy to nastąpi. Być może już wkrótce, a może za kilka tygodni czy miesięcy. Historia jednak pokazuje, że po okresie spadków następuje odbicie i odrabianie strat.

Warto wiedzieć: Inwestowanie w fundusze akcji można uznać za ryzykowne. Ryzyko się zmniejsza, jeśli inwestujemy w tego typu fundusze na wiele lat. W długim okresie czasu z reguły przynoszą one godziwe zyski.

- Mam kilka tysięcy złotych w domu? Mam wpłacić te pieniądze na lokatę teraz, czy poczekać, aż banki zaoferują lepsze oprocentowanie?

- Banki już teraz prześcigają się z ofertami nowych lokat walcząc o pozyskanie pieniędzy od klientów. Oprocentowanie przekroczyło już 8 procent. Trudno jednak będzie liczyć na to, że banki będą dalej podnosić oprocentowanie. Ponieważ byłoby to dla banków nieopłacalne w sytuacji, gdy nie zanosi się na podwyżki stóp procentowych NBP. Nawet, jeśli pojawią się lepsze lokaty, różnice będą nieznaczne. Eksperci Money.pl mówią, że nie ma co liczyć na rewolucyjne zmiany oprocentowania w najbliższym czasie.

Warto wiedzieć: Przed założeniem lokaty sprawdź oferty kilku banków i wybierz najkorzystniejsza. Przeczytaj także uważnie umowę ,aby uniknąć rozczarowań.
- Czy po obniżkach stóp procentowych w ubiegłym tygodniu przez wiele banków w tym przez szwajcarski bank centralny spadną raty mojego kredytu zaciągniętego we frankach?

Z pewnością tak by było, gdyby czasy były spokojne, ale jak wiemy teraz tak nie jest. Zazwyczaj, gdy bank centralny podnosi stopy, oprocentowanie kredytów rośnie, a zatem i raty rosną. Gdy obniża, jest odwrotnie.

Tym razem jednak może być inaczej. Oprocentowanie kredytów w większości przypadków nie zależy bezpośrednio od wysokości stóp procentowych, ale od ceny pieniądza na rynku międzybankowym, w tym przypadku od stawki LIBOR 3M dla franka szwajcarskiego. Ta stawka odzwierciedla, po jakiej cenie banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze - uważają doradcy finansowi z portalu Money.pl.

Kryzys na rynku finansowym spowodował, że banki mają problem z pozyskaniem pieniędzy na rynku międzybankowym, bo nie ma chętnych do pożyczania gotówki. Właśnie ten brak zaufania banków do siebie nawzajem pogłębia kryzys i sprawia, że LIBOR rośnie wpływając na wzrost oprocentowania zaciągniętych kredytów.

Z drugiej strony, po obniżce stóp przez największe banki centralne, nasza waluta powinna się na jakiś czas umocnić, co oznacza, że wysokość raty kredytu walutowego po przeliczeniu na złote spadnie. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku walutowym zmienia się bardzo dynamicznie i spore wahania kursów to ostatnio norma.

Warto wiedzieć: Osoby zadłużone w walutach obcych muszą być przygotowane nawet na znaczne zmiany w wysokości comiesięcznych rat, głównie ze względu na wahania kursu walut, a nie ze względu na decyzję szwajcarskiego banku.

- Zaciągnąłem w ubiegłym roku kredyt na zakup nowego mieszkania w złotówkach. Czy moje raty kredytowe teraz wzrosną, a jeśli tak o ile?

- Niestety w najbliższym czasie możesz się spodziewać wzrostu wysokości spłacanych rat. A przyczyną nie będą nawet wzrastające stopy procentowe, lecz marże banków. Trudno jednak powiedzieć o ile. Specjaliści szacują, że w przypadku kredytu hipotecznego w wysokości 150 tys. zł miesięczna rata może wzrosnąć nawet w granicach 60 - 90 zł. Jednak, jeśli kryzys finansowy zostanie zażegnany, (a miejmy nadzieję, że wkrótce to nastąpi) to marże bankowe i raty kredytów powinny spadać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24