Jaki fotelik rowerowy jest najlepszy

Jaki fotelik rowerowy jest najlepszy

Ewa Kurzyńska

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Jaki fotelik rowerowy jest najlepszy
Jaki fotelik rowerowy jest najlepszy

Dzieci uwielbiają jazdę z mamą czy tatą na rowerze. Odpowiedni fotelik sprawi, że maluch będzie nie tylko szczęśliwy, ale i bezpieczny. ©Krzysztof Kapica

Na rynku dostępne są foteliki do umieszczania na bagażniku, ramie lub kierownicy roweru. Podpowiadamy, które są najlepsze.
Przymiarki do zakupu można rozpocząć, gdy nasza pociecha pewnie i samodzielnie siedzi. Z fotelika rowerowego dziecko może korzystać nawet do 5 urodzin.

Rozsądnie będzie, jeśli inauguracja rodzinnych wypraw rowerowych przypadnie nie wcześniej niż w okolicach pierwszych urodzin dziecka.

- Należy pamiętać, że pierwsze przejażdżki nie powinny być zbyt długie. Na początek wystarczy 30-45 minut - radzi Filip Peliszko ze sklepu rowerowego Fil-Bike w Rzeszowie.

Podstawową sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę, kupując fotelik, jest jego bezpieczeństwo.
Dobre, markowe produkty posiadają specjalne certyfikaty i atesty.

- Ceny za renomowane, cieszące się dobrą opinią foteliki zaczynają się od ok. 160 zł wzwyż - wylicza Filip Peliszko.

Duży wybór fotelików znajdziemy w specjalistycznych sklepach sportowych. Upatrzony model można spróbować kupić w sklepie internetowym, gdzie jest szansa na cenę niższą nawet o kilkadziesiąt złotych.

Wyposażenie fotelika

Na rynku dostępne są foteliki do umieszczania na bagażniku, ramie lub kierownicy.

- Najbezpieczniejsze są te na ramę roweru. Modele montowane na bagażniku narażają dziecko na wstrząsy powstające podczas jazdy nierówną nawierzchnią. Z kolei foteliki na kierownicę utrudniają kierowanie, a w razie wywrotki czy zderzenia dziecko jest bardziej narażone na obrażenia, niż siedząc z tyłu - podkreśla nasz ekspert.

Niezwykle istotne jest wyposażenie fotelika. Podstawa to pasy bezpieczeństwa, zazwyczaj trzy, cztero lub pięciopunktowe oraz podnóżki, które chronią małe nóżki przed wpadnięciem między szprychy. Zazwyczaj są wyposażone dodatkowo w paseczki, które pozwalają na przypięcie stóp, by dziecko nie machało nimi w czasie jazdy.

Z kolei regulowana wysokość podnóżków sprawia, że fotelik "rośnie" wraz z dzieckiem. Samo siedzisko powinno być nie tylko wygodne, ale także chroniące główkę dziecka przed opadaniem na boki, gdy zaśnie. Dla młodszych dzieci można wybrać fotelik z odchylanym oparciem. Funkcja ta jest bardzo pomocna właśnie, gdy mały pasażer zaśnie.

- Podróżowanie w ten sposób powinno się jednak zdarzać jak najrzadziej, gdyż nie jest to najzdrowsza pozycja dla kręgosłupa szkraba - dodaje Filip Peliszko.
W sprzedaży są także foteliki z oparciem składanym. To opcja, która sprawdza się podczas transportu czy przechowywania krzesełka.

Bardzo często na oparciu montowane są także pulsujące diody, które sprawiają, że rower z fotelikiem jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu.

Ważna amortyzacja

Z kolei mata, którą wyłożony jest fotelik, najlepsza będzie zdejmowana. Łatwiej wówczas utrzymać ją w czystości. W bardziej zaawansowanych modelach fotelików maty wykonane są z "aktywnych" materiałów, które np. chronią dziecko przed poceniem oraz nie wchłaniają wody.

Jeśli podczas wycieczek lubimy zbaczać z wygodnych, rowerowych ścieżek, warto zainwestować w fotelik z amortyzacją. Obecnie stosowane są różnorodne systemy zabezpieczające przed wstrząsami, np. w części łączącej bagażnik z krzesełkiem.

Poza tym, foteliki mocowane są do rurek pod siedzeniem na bardzo wytrzymałych, ale jednocześnie sprężystych listwach. Z powodzeniem spełniają one funkcję amortyzacyjną.


Fotelik na lata

W większości krzesełek rowerowych dzieci mogą jeździć do uzyskania wagi 22 kg, czyli do ok. 4-5 roku życia. Ale uwaga! W fotelikach montowanych z przodu, siedzące dziecko nie może ważyć więcej niż 15 kg.

- Kupując fotelik rowerowy nie wolno zapomnieć także o kasku dla dziecka. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa malucha! - podkreśla Filip Peliszko.

Komentarze

Wszystkie komentarze (8) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo