Choroby niszczą tuje. Zapobieganie jest trudne

Choroby niszczą tuje. Zapobieganie jest trudne

Wanda Mołoń

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Szpalery brązowiejących tui widać na wielu rzeszowskich ulicach. To już plaga.

Szpalery brązowiejących tui widać na wielu rzeszowskich ulicach. To już plaga. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

Tuje - całymi szpalerami - usychają. Niszczą je choroby, szkodniki i sól. To już plaga, kórej trudno zapobiegać.
Szpalery brązowiejących tui widać na wielu rzeszowskich ulicach. To już plaga.

Szpalery brązowiejących tui widać na wielu rzeszowskich ulicach. To już plaga. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

Tuje chorują także od szkodników

Tuje chorują także od szkodników


Tuje brązowieją i usychają również wtedy, kiedy żerują na nich szkodniki - misecznik tujowiec, miodownica żywotnikowa lub mszyce. Im słabsza, niedożywiona roślina, tym mniej odporna. Mimo, że tuja powinna poradzić sobie w każdych warunkach, jednak potrzebuje albo gotowej, żyznej ziemi albo stałego dostarczania im azotu, magnezu, potasu, fosforu itd. Sadząc tuje dodajmy trochę kompostu lub odkwaszonego torfu, a lepiej się ukorzenią i będą odporniejsza. Jeśli sadzimy je przy drogach i ruchliwych ulicach, postarajmy się osłonić je przed solą i trującymi wyziewami kilkoma warstwami folii rozpiętej na siatce, płocie.Tuje sa atakowane przez choroby grzybowe, szkodzi nadmierne zasolenie gleby, dopada fytoftoroza, szara pleśń, opieńkowa zgnilizna korzeni, zamieranie pędów lub plamistość łusek. Nie rozpieszcza ten rok iglaków, a najmocniej cierpią właśnie tuje.

Tuje pochodzą z czystych terenów północnej Ameryki i Kanady (przeszczepiono je ok. 1540 roku). Zaakceptowały polski klimat, glebę i wody. Chociaż szkodzi im zanieczyszczone powietrze, urosną prawie w każdym ogródku. Za to bardzo szkodzi tujom sól, którą posypujemy drogi i ulice, likwidując śnieg. Przedostaje się do ziemi, w której rosną szpalery tui tworzących ogrodowe żywopłoty, spływa razem z roztopami.

Jadwiga Brzozowska, instruktor ogrodnictwa w Okręgowym Zarządzie Podkarpackim Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie, wyjaśnia, że sól najpierw niszczy korzenie tui, a potem wędrując - łącznie ze składnikami pokarmowymi - ku górze powoduje brązowienie i zamieranie igiełek oraz pędów.

Nigdy nie było aż takiej plagi umierania tui na całych rzeszowskich osiedlach (os. Andersa, wzdłuż ul. Krakowskiej itd.)

- Bo też solenie było oszczędniejsze i mniejsze zanieczyszczenie powietrza (kto wie, czym palimy w piecach i kominkach), a także choroby rzadziej atakowały.

Różne choroby, podobne objawy na tujach

Jakie odmiany tui najbardziej chorują


Chorują przede wszystkim popularne i o różnych odmianach tuje occidientalis (żywotnik zachodni), które radzą sobie w każdej glebie.

Rzadziej atakowane są tuje orientalis (żywotnik wschodni), ale za to są mniej odporne na mrozy. Po posadzeniu przez kilka pierwszych zim osłaniajmy je agrowłókniną. Tuje wschodnie wolą gleby bardziej kwaśne.Laik może nie zdiagnozować, co zaatakowało żywopłot z tui, bo objawy bywają bardzo podobne mimo różnych chorób. Zdarza się, że choroby występują równocześnie. Rośliny przestają rosnąć, żółkną, brązowieją, zamierają, usychają.

Zdaniem Jadwigi Brzozowskiej tuje i tujowate najczęściej atakuje fytoftoroza, kiedy zamierają całe rośliny lub ich części. Porażonych mocno roślin nie da się uratować. Korzenie są zaczerwienione, a na liściach widać nacieki w kształcie litery V.

Kiedy tujom zaczynają brązowieć gałązki od zewnątrz, od dołu drzewka, a także wewnątrz - niestety, za późno na ratunek. Niestety, trzeba wyciąć krzew i spalić.

Fytoftoroza - co to za choroba

- Jeśli tylko zauważymy kilka brązowiejących gałązek usuńmy je, wytnijmy, potrząśnijmy krzewem, by opadły nieliczne brązowe igły bliżej pnia - radzi instruktor. - Następnie zastosujmy kilka różnych preparatów zaczynając od spryskania Topsinem (w odpowiednim rozcieńczeniu z wodą). Spryskujemy od dołu do góry i z powrotem, rozchylamy gałęzie, po czym spryskujemy wnętrze krzewu, aby niszczący choroby i grzyby preparat dotarł w każde miejsce. Odczekujemy dziesięć dni i zmieniamy środek, np. na Aliette lub Dithane (chodzi o to, by trafić w chorobę lub szkodnika). Po ulewnym deszczu trzeba spryskać ponownie.

Jak sprawdzić, czy tuję można jeszcze uratować?

- Przycinamy gałązkę - jeśli przekrój jest zielony próbujmy chronić dalej. Kiedy jest brązowy, a u podstawy pnia, po zdrapaniu kory, widać nacieki - na pewno roślinę zżera fytoftoroza - tłumaczy instruktor.

Co dalej?

Wykopujemy tuję, spalamy, a w tym samym miejscu sadzimy drzewa liściaste lub krzewy rodzime. Na żywopłot może być ligustr (szybko rośnie, klasyka żywopłotów), bukszpan (powoli ale ładnie), berberysy, lipy, buki, wiązy.

- Sadząc drzewa liściaste na żywopłot nisko je przycinamy (ok. 30 cm nad ziemią), pozwalając się im mocno krzewić - doradza pani Jadwiga, dodając, że tniemy je dwa-trzy razy w roku - w kwietniu, czerwcu, sierpniu (za każdym razem skracamy przyrosty o około jedną trzecią). Tym sposobem rocznie uzyskujemy ok. 5 cm przyrostu zmuszając drzewa do krzewienia się od samej ziemi. A poza tym w gęstym liściastym płocie bytują ptaki, wróble, sikorki i inne skrzydlate.

Choroby na tuje przynoszą ptaki

Choroby przenoszą się łatwo. Na zainfekowanej gałęzi usiądzie ptak, zrani korę i poleci do sąsiada z zarazkami na łapkach. W wietrzną i deszczową pogodę fruwają zarodniki grzybów na kolejne tuje. Przywlekamy choróbska wraz z sadzonkami nabytymi w niepewnej szkółce.


Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo