Jak uprawiać hiacynty w domu

Jak uprawiać hiacynty w domu

wm

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Jak uprawiać hiacynty w domu
Jak uprawiać hiacynty w domu

Uprawiane w domu hiacynty można aranżować na różne sposoby. ©Biuro Kwiatowe Holandia

Hiacynty kojarzą się z nadejściem wiosny. Zdobią ogrody i aranżują wnętrza rozświetlając szare przedwiośnie. Podpowiadamy, jak je uprawiać.
Hiacynt jest rośliną cebulową wieloletnią zimującą w gruncie. Wdzięczny i lubiany przez wygodnych działkowców. Ze środka cebuli wyrastają długie wąskie liście, które otaczają pęd kwiatowy posadowiony centralnie. Pęd osiąga wysokość ok. 20-30 cm. Kwiaty zebrane w groniasty kwiatostan kuszą intensywnym i charakterystycznym zapachem. Przyciągają wzrok barwą białą, żółtą, niebieską lub czerwoną.
Ogrodnicy zajmujący się hodowlą hiacyntów uzyskują różne odcienie tych kolorów.

Okres kwitnienia hiacyntów przypada na koniec zimy do połowy wiosny (II do IV). W kwietniu po przekwitnięciu należy wyciąć przekwitły kwiatostan. Przerwiemy w ten sposób wysiłki rośliny na tworzenie nasion. Nie należy obrywać liści, tylko zostawić aż zżółkną.

W lipcu, gdy liście zżółkną cebule wykopujemy, delikatnie oczyszczamy usuwając resztki pędu i liści. Pozostawiamy w cienistym, przewiewnym miejscu do przeschnięcia, a następnie usuwamy korzenie i martwe łuski. Oddzielamy największe cebule i przechowujemy w koszyczku w suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu. Należy je zabezpieczyć środkami grzybo i owadobójczymi, co jakiś czas przeglądając i wyrzucając te, które zaczynają gnić.

W październiku młode cebule sadzi się na głębokości ok. 15 cm. Najmniejsze muszą dorosnąć osiągając zdolność do kwitnienia po ok. 2-4 latach. Można otrzymać kwiaty w innym terminie, dzięki tzw. pędzeniu, umieszczając cebule w wodzie lub w ziemi.

Pędzenie cebulek

W połowie listopada można zacząć pędzić cebule w wodzie. Umieszczamy je w specjalnym szklanym naczyniu (podobnym do kielicha), w którym cebula opiera się o brzegi naczynia, a do dolnej części nalewamy wodę. Przestrzegamy czystości i sterylności (wkładając np. kawałek węgla drzewnego). Naczynie z cebulą stawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu. Nie mając odpowiedniego naczynia można wykorzystać szklany słoik przewiązany gazą, na której umieszczamy cebulę hiacynta, dotykającą powierzchni wody. Za ok. 1 miesiąc tj. w grudniu - styczniu, gdy wyrastające korzenie dotykają dna naczynia przestawiamy je na światło, aby roślina wznowiła wzrost.

Podobny zabieg uzyskać można pędząc cebulę hiacynta w ziemi. Należy posadzić ją do doniczki o średnicy ok. 10 cm, w lekką i przepuszczalną ziemię (proporcje: 1/3 ziemi ogrodowej i 2/3 piasku). Posadzoną roślinę umieszczamy w chłodnym miejscu, aby uniknąć wydłużania się pędu.

Ziemia w doniczce ma być lekko wilgotna (najlepiej ją spryskiwać co kilka dni). Muszą się w tym okresie wykształcić korzenie. Po ok. 4-6 tygodniach należy usunąć wierzchnią część piasku i przenieść doniczkę na ok. 1 tydzień w ciemne miejsce o temp. 15 st. C, aby wydłużyły się pędy. Następnie młode rośliny przenosimy na 2-3 tygodnie do jasnego i ciepłego pomieszczenia, aby w pełni rozkwitły.

Cebule pędzone w wodzie nie nadają się do powtórnego wykorzystania należy je wyrzucić. Natomiast pędzone w ziemi mogą być po przekwitnięciu posadzone w ogródku, podobnie jak rośliny zakupione w kwiaciarni.Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo