Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy oddziału dla noworodków w szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie

Małgorzata Motor
Do końca roku musi zapaść decyzja o przyszłości oddziału dla noworodków w szpitalu im. Chopina w Rzeszowie.
Do końca roku musi zapaść decyzja o przyszłości oddziału dla noworodków w szpitalu im. Chopina w Rzeszowie. Fot. Krzysztof Kapica
Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz, oddział dla noworodków w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Szopena w Rzeszowie, straci najwyższy stopień referencyjności.

To oznacza znacznie mniejsze pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia dla tej rzeszowskiej placówki.

Dotychczas oddział neonatologii mógł się chwalić trzecim najwyższym stopniem. Sytuacja skomplikowała się po przejściu lekarzy specjalistów z szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie do prywatnego szpitala Pro Familia.

- Zaproponowaliśmy najniższy stopień referencyjności dla oddziału po przeanalizowaniu kadry medycznej i sprzętu. Pod uwagę wzięliśmy to wszystko, co wpływa na zapewnienie opieki dziecka na neonatologii. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, bo zgodę na naszą propozycję musi wyrazić dyrektor szpitala - wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Dwóch neonatologów to za mało

Neonatologia jest działem medycyny zajmującym się schorzeniami, wadami wrodzonymi, a także prawidłowym rozwojem dziecka w okresie noworodkowym. Oddział neonatologii jest przeznaczony dla klinicznie niestabilnych i poważnie chorych noworodków wymagających ciągłej opieki neonatologicznej, wspomaganego oddechu i innych interwencji.

Dyrektor Bernard Waśko przedstawił w NFZ oświadczenie, że na oddziale będzie pracować na etacie dwóch neonatologów. Dla utrzymania trzeciego stopnia referencyjności wymagane są jednak trzy etaty.
Co w praktyce oznacza dla oddziału pierwszy stopień?

- Na takim oddziale pozostanie jedynie opieka nad zdrowym noworodkiem. Szpitalowi odpadną wszystkie patologie noworodka i ciąży oraz ciąże mnogie - tłumaczy Jakubowicz.

Niższy stopień to niższy kontrakt, a co za tym idzie, mniejsze pieniądze dla szpitala. Wszystko przez to, że patologie noworodka, ciąże mnogie itp. to wysokopłatne procedury medyczne. Może się nawet okazać, że szpitalowi nie będzie się opłacało utrzymywać takiego oddziału.

Czy w związku z tym może dojść do zamknięcia oddziału neonatologii w szpitalu im. Chopina? Dzisiaj mamy otrzymać odpowiedź od dyrektora Waśki.

Cztery oddziały w Rzeszowie?

Zdaniem NFZ, dla pacjentów nie powinno się wiele zmienić. W tej chwili w Rzeszowie są trzy oddziały neonatologii z trzecim stopniem referencyjności: w Szpitalu Miejskim, Szpitalu Wojewódzkim nr 2 i na Szopena. Jeśli dyrektor Waśko zgodzi się na niższy stopień, będą funkcjonowały cztery oddziały. Ten czwarty w prywatnym szpitalu Pro Familia, który kwalifikuje się na trzeci stopień referencyjności.

Oddział neonatologii w Chopinie to kolejny problem publicznej placówki w Rzeszowie spowodowany odejściem lekarzy do prywatnego ośrodka. Wczoraj informowaliśmy, że z tego powodu zamknięty zostanie liczący 73 łóżka oddział chirurgi naczyniowej w Szpitalu Miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24