Gorączka trzydniowa - choroba małych dzieci

Gorączka trzydniowa - choroba małych dzieci

ala

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Gorączka trzydniowa u małych dzieci wygląda bardzo groźnie

Gorączka trzydniowa u małych dzieci wygląda bardzo groźnie ©Fot. Krystyna Baranowska

Objawy wyglądają groźnie, ale choroba znika równie szybko, jak się pojawiła.
Gorączka trzydniowa u małych dzieci wygląda bardzo groźnie

Gorączka trzydniowa u małych dzieci wygląda bardzo groźnie ©Fot. Krystyna Baranowska

Dziecko najpierw zaczęło okropnie gorączkować. Było słabe, lecące z nóg. I tak przez trzy dni. A potem na całym ciele pojawiła się wysypka. Wszystko stało się jasne - to lekka choroba, którą lekarze nazywają gorączką trzydniową.

Kiedy ta wirusowa choroba zakaźna dopada 1,5-roczne dziecko, potrafi napędzić stracha rodzicom. A chorują na nią najczęściej właśnie dzieci w wieku od 6 miesięcy do dwóch lat. Młodsze niemowlęta są chronione przeciwciałami przejętymi od matki.


Termometr pęka

Choroba występuje w okresie wiosenno - jesiennym, a okres wylęgania wynosi od 7 do 17 dni. Najgorsza jest właśnie sama gorączka. Pojawia się nagle, trwa od 3 do 5 dni (częściej trzy) i dochodzi do 39,5 st. C. Lekarz nie jest w stanie od razu rozpoznać choroby. Wysoka temperatura może być bowiem spowodowana również zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem układu moczowego, czy zapaleniem opon mózgowych. Diagnoza często polega na wykluczaniu tych właśnie chorób.

I nagle wysypka

Nagle temperatura spada i pojawia się wysypka. Choroba wtedy już zanika, ale dopiero wtedy udaje się ostatecznie rozpoznać. Wysypka jest grudkowoplamista, czerwona lub różowa. Ma charakter zstępujący, tzn. najpierw pojawia się na tułowiu, rozprzestrzenia się na ramiona, kark i twarz, a potem schodzi na brzuszek i nóżki. Wysypka szybko blednie i po dwóch dobach znika.

Nie ma powikłań

Odpowiedzialne wirusy


Gorączka trzydniowa zwana też rumieniem nagłym lub wysypką nagłą, po raz pierwszy opisana została w 1913 roku. Dwa wirusy, które ją wywołują zidentyfikowano jednak całkiem niedawno (w 1988 r. i w 1990 r.). Epidemie występują w skupiskach dzieci. O tym, że wirus jest bardzo rozpowszechniony świadczy fakt, że przeciwciała wstępują u 100 proc. dzieci powyżej 4 roku życia. Co znaczy, że wszystkie się z nim zetknęły, chociaż nie wszystkie zachorowały.Chociaż chorobę rozpoznaje się późno, nie trzeba się denerwować. Mimo niepokojących objawów nie występują żadne powikłania. Leczy się jedynie objawowo, to znaczy zbijając gorączkę w okresie jej trwania. Sama wysypka nie jest uciążliwa. Nie swędzi, więc dziecko się nie drapie.

Zdaniem eksperta
Dr Krystyna Piasecka, pediatra, specjalista chorób płuc dzieci w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie:

- Gorączce rzadko towarzyszą wykwity w gardle, kaszel i powiększone węzły chłonne. Chorobę leczy się objawowo - obniżając gorączkę. Dziecku, które może stracić apetyt, powinniśmy zaoferować dietę lekkostrawną i podawać dużo napojów. Najgroźniejszym objawem mogą być drgawki przy bardzo wysokiej gorączce. Są niebezpieczne dla układu nerwowego dziecka. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią dawkę leków przeciwgorączkowych i przeciwdrgawkowych.

Komentarze (6)

Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo