Trądzik sam nie znika. Jak z nim walczyć?

Trądzik sam nie znika. Jak z nim walczyć?

Alina Bosak

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Trądzik sam nie znika. Jak z nim walczyć?

©Archiwum

Potrafi zatruć życie niejednej osobie. Już jeden wyprysk na twarzy zniechęca do wyjścia z domu, a co dopiero ich cała gromada. W dodatku z trądzikiem trudno wygrać. Ale można.
Trądzik sam nie znika. Jak z nim walczyć?

©Archiwum

To nieprawda, że powstaje na skutek braku higieny. Trądzik pospolity rozpoczyna się u nastolatków w momencie zwiększonej produkcji hormonów płciowych. W trakcie dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt wzrasta ilość androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, do których m.in. należy testosteron.

Problem pojawia się w momencie, gdy skóra zaczyna produkować większą ilość łoju, który zatyka ujścia mieszków włosowych (porów) i staje się pożywką dla bakterii. Trądzik pozostawiony sam sobie może pozostawiać blizny fizyczne i wpływać na niekorzystnie na poczucie własnej wartości. Trzeba z nim walczyć.

Nr 1 - pielęgnacja

Częste mycie skóry nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przesadne dbanie o czystość cery może nasilić objawy, gdyż podrażniona i przesuszona środkami myjącymi skóra zaczyna produkować większą ilość łoju. Najrozsądniej jest więc myć twarz 2 razy dziennie, używając specjalnych żeli antybakteryjnych do cery trądzikowej. Po umyciu nawilżamy skórę lekkimi kremami lub emulsjami.

Nr 2 - lekarz

Z TĄ CHOROBĄ WALCZY ponad 80 proc. osób pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. U dorosłych (najczęściej są to kobiety po 30-tce), którym udało się przejść bez szwanku okres dojrzewania, może rozwinąć się tzw. "trądzik dorosłych". Przyczyną zmian są zwykle zaburzenia hormonalne. Często wtedy leczone są środkami hormonalnymi np. Diana 35.

TRĄDZIKU NIE WOLNO OPALAĆ! Wystawianie trądzikowej skóry na słońce może początkowo zmniejszyć problem, gdyż promienie ultrafioletowe hamują stan zapalny. W efekcie jednak skóra przesusza się, co przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Gruczoły łojowe próbują jak najszybciej "nadrobić braki" w natłuszczeniu cery, więc zaczynają intensywniej pracować.Leczenie pod kontrolą lekarza specjalisty jest konieczne. Czasem nie wystarczy sam dermatolog. Bywa, że intensywny trądzik, któremu towarzyszą zaburzenia miesiączkowania i nadmierne owłosienie ciała, może wskazywać na występowanie zespołu policystycznych jajników. Wtedy trzeba się udać do endokrynologa, który sprawdzi czy trądzik nie jest objawem poważniejszego problemu.

Nr 3 - kosmetyczka

W walce z trądzikiem bardzo może pomóc doświadczona kosmetyczka. Regularne oczyszczanie cery (raz na miesiąc) to jak dotąd najskuteczniejsza broń w walce z trądzikiem i w kosmetologii lepszej nie wymyślono. Można ją jedynie wspierać innymi zabiegami np. mikrodermabrazją.

Nr 4 - dieta

Ma ogromne znaczenie. Unika się ostrych potraw i przypraw oraz kakao. Dieta może wpływać na gospodarkę hormonalną. W ustaleniu prawidłowego menu pomoże dietetyk.

Dobre na trądzik

Radzi Katarzyna Miszewska z Pracowni Wdzięku i Urody w Rzeszowie:

* Oczyszczanie manuale - tradycyjny zabieg oczyszczania cery, wykonywany w przypadku trądziku zaskórnikowego, po kuracji dermatologicznej, w trakcie innych kuracji kosmetycznych. Może być łączony z peelingiem kawitacyjnym, wykonywanym aparatem ultradźwiękowym. Cera po zabiegu jest gładka i oczyszczona z zalegającej warstwy tłuszczu. Po zabiegu widać wyraźne rozjaśnienie kolorytu cery.

* Mikrodermabrazja - pzrygotuje skórę do oczyszczania. Najlepiej wykonać ją dwa dni wcześniej.

* Kuracja kwasami - glikolowy, kojowy i wyciągi roślinne mają działanie wybielające. Zabieg można wykorzystać w kuracji likwidującej przebarwienia po trądziku. Skuteczne też jest złuszczanie naskórka za pomocą ziół (peeling jest bardzo silny) oraz mikrodermabrazja, która daje bardzo dobre efekty w likwidacji przebarwień i blizn potrądzikowych.

Komentarze (31)

Wszystkie komentarze (31) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo