Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki ze szpitala w Łańcucie wywalczyły podwyżkę dla siebie i pozostałych pracowników

Małgorzata Motor
sxc.hu
Sto złotych podwyżki w tym roku i sto złotych w przyszłym roku. Tak wynika z podpisanego porozumienia załogi z dyrekcją centrum medycznego.

Spór trwał od marca, kiedy dwa z czterech związków zawodowych wystąpiły o podwyżkę. Tysiąc złotych więcej zażądały pielęgniarki i położne, ale też ratownicy medyczni i rehabilitanci. Pielęgniarki skarżyły się, że niektóre po 30 latach pracy zarabiają niecałe 1700 złotych na rękę, wliczając w to jeszcze wysługę lat. To tyle, ile lekarz dostaje za jeden dyżur. Zagroziły nawet odejściem od łóżek pacjentów.

Prezes Centrum Medycznego w Łańcucie zaproponował, że od 2016 roku da podwyżkę wszystkim pracownikom, nie tylko pielęgniarkom. Jej wysokość została ustalona w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Po negocjacjach uzgodniono, że płace wzrosną jeszcze w tym roku o 100 zł. Taka sama podwyżka wynagrodzenia czeka pracowników CM w przyszłym roku. Porozumienie zostało podpisane.

To że pielęgniarkom udało się wywalczyć podwyżkę jeszcze w tym roku, jest sporym sukcesem. Początkowo Łukasz Wais, szef łańcuckiego szpitala, przekonywał związkowców, że na wzrost płac w tym roku nie ma szans, bo planowana jest duża inwestycja - budowa nowego pawilonu szpitalnego. Musi być on gotowy do końca 2016 r. Mają się w nim znaleźć oddziały zabiegowe: chirurgia, ortopedia, ginekologia i położnictwa oraz neonatologia.

Jeśli do końca przyszłego roku nie zostaną one dostosowane do europoejskich wymogów, będą zamknięte.

Szefostwo szpitala zapewnia jednak, że inwestycja w związku z podwyżką wynagrodzeń nie jest zagrożona. W najbliższych dniach burmistrz ma wydać nową decyzję lokalizacyjną. Jest niezbędna, bo zmieniła się koncepcja realizacji tej inwestycji. Początkowo miała być przeprowadzona w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.

Zarząd powiatu nie zgodził się na taką formę, bo przekraczała możliwości finansowe samorządu o prawie 20 mln zł. Pod koniec roku pojawił się nowy pomysł realizacji tej inwestycji. W wybudowanym pawilonie mają się znaleźć zagrożone zamknięciem oddziały. Natomiast oddział zakaźny, który miał być rozbudowany jako kliniczny, pozostanie w tym samym miejscu. Budynek, w którym się obecnie mieści, przejdzie kapitalny remont.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24