Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artur Andrus, Ewa Wachowicz, Jarosław Kret, Alek Rogoziński gośćmi Letnich Ogrodów Literackich w Rzeszowie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do wzięcia udziału w Letnich Ogrodach Literackich – cyklu wydarzeń literackich w plenerze zorganizowanych podczas akcji „Atrakcje na wakacje”. Powstał z myślą o miłośnikach dobrej książki. Podczas wakacyjnych wydarzeń plenerowych, uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z popularnymi postaciami medialnymi, którzy jednocześnie są autorami wielu interesujących książek.

W programie:

  • 25 lipca - spotkanie z Jarosławem Kretem
  • 8 sierpnia - spotkanie z Arturem Andrusem
  • 22 sierpnia - spotkanie z Ewą Wachowicz
  • 29 sierpnia spotkanie z Alkiem Rogozińskim

Wszystkie spotkania będą rozpoczynały się o godzinie 16 w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie (przy Al. Józefa Piłsudskiego). Wstęp na każde z wydarzeń jest bezpłatny.

Jarosław Kret
Dziennikarz, fotoreporter, prezenter prognozy pogody, pasjonat podróży oraz autor książek podróżniczych.
Studiował egiptologię, archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. W latach 1987-1988 przebywał na stypendium na Uniwersytecie Kairskim, od 1992 roku pracuje jako dziennikarz w prasie, radiu i telewizji. Należał do pierwszego, założycielskiego składu redakcyjnego polskiego wydania magazynu „National Geographic”. Telewidzom dał się poznać jako nietuzinkowy prezenter prognozy pogody oraz autor cyklicznych programów podróżniczych („Klub Podróżników”, „Planeta według Kreta”, „Podróże z barometrem”, „Polska według Kreta”). Popularność przyniosły mu także książki poświęcone m.in. krajom Bliskiego Wschodu, Madagaskarowi i Indiom („Mój Egipt”, „Moja Ziemia Święta”, „W Ziemi Świętej”, „Mój Madagaskar”, „Moje Indie”, „Indie. Kraj, w którym od wieków wszystko płynie własnym rytmem”).

Artur Andrus
Urodził się 27 grudnia 1971 w Lesku. Dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Gospodarz kabaretowych spotkań w Piwnicy pod Baranami, Przechowalni i Piwnicy pod Harendą. Laureat tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Sam siebie nazywa – artystą multimedialnym.

Wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim - wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze. Przez ponad 20 lat był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in.: „Powtórki z rozrywki”, „Teraz śmieszniej”, „Trójki pod księżycem” czy „Akademię rozrywki”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Od 2018 roku współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa” i „Wakat – Wakacyjny Alfabet Turystyczny”. Od 2020 roku jego głos można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat. Oprócz pracy w radiu, często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe” w TVN 24, a także gospodarzem cyklu „Z Andrusem po Galicji” w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się w kolumnie satyrycznej „Życia Warszawy”, w „Przekroju”, a felietony, w „Zwierciadle” i

„Gazecie Lekarskiej”. Pisze teksty piosenek dla innych artystów m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta. Jest autorem książki „Popisuchy” – zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych – „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych”. Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek, napisał dwie książki: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” oraz „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. Zbiór felietonów, publikowanych przez kilka lat na jego blogu, doczekał się wydania w formie książki „Blog osławiony między niewiastami”.

Artysta odnosi ponadto sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album „Myśliwiecka”, uzyskał Podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album „Cyniczne córy Zurychu” otrzymał status złotej płyty i okrył się platyną.

Ewa Wachowicz
Pochodzi z okolic Gorlic. Podczas studiów na Akademii Rolniczej z powodzeniem startowała w konkursach piękności – w 1992 r. otrzymała tytuł Miss Polonia oraz została trzecią wicemiss świata. W 1993 r. objęła funkcję sekretarza prasowego premiera Waldemara Pawlaka. W Urzędzie Rady Ministrów zdobyła cenne doświadczenie w pracy z mediami. Była producentką telewizyjną, dziennikarką, felietonistką, jurorką w programie „Top Chef”. Sympatię widzów zaskarbiła sobie jako prowadząca programy kulinarne (m.in. „Ewa gotuje”). Wydała kilka książek z przepisami (m.in. „Słodki świat Ewy Wachowicz”, „Zapiski kulinarne na każdą porę roku”). W 2020 r. nakładem wydawnictwa Znak Horyzont ukazały się „Wszystkie korony Ewy Wachowicz” – wywiad rzeka, który przeprowadził Marek Bartosik.

Alek Rogoziński
Dziennikarz, redaktor, pisarz - twórca opowiadań, komedii kryminalnych i powieści obyczajowych, pasjonat muzyki oraz podróży. Karierę zawodową zaczynał w połowie lat 90. w Rozgłośni Harcerskiej, później był prezenterem w warszawskich studiach Radia Plus i Radia Kolor oraz współpracownikiem i redaktorem, m.in. pism „Boutique” i „Party”. Literacko zadebiutował w 2015 roku książką „Ukochany z piekła rodem”, ale prawdziwą popularność przyniosła mu wydana rok później komedia sensacyjna „Jak Cię zabić, kochanie?” nominowana przez portal Lubimy Czytać do tytułu Książka Roku 2016 (kategoria „kryminał, sensacja, thriller”). W 2017 r. podobną nominację zdobyła powieść „Do trzech razy śmierć”, a dwie kolejne - „Lustereczko, powiedz przecie” i „Zbrodnia w wielkim mieście” - zajęły pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Nakład wszystkich 12 powieści jego autorstwa przekroczył już ćwierć miliona egzemplarzy, a sekretem ich popularności wśród czytelników są zarówno wyraziste kobiece bohaterki, jak też umiejętne łączenie humoru i kryminalnej intrygi, porównywalne z twórczością „królowej polskiego kryminału”, Joanny Chmielewskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24