Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła może zostać Cudem Funduszy Europejskich. Zagłosuj

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła został nominowany w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" .

W konkursie już po raz piąty nagrodzone zostaną najlepsze i najciekawsze projekty sprzyjające rozwojowi turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z Funduszy Europejskich.

7 cudów Funduszy Europejskich wybierze kapituła konkursu spośród 19 nominowanych. Zwycięski projekt wskażą również internauci. Głos można oddać na stronie www.polskapieknieje.gov.pl. Głosowanie trwa do 20 kwietnia.

"Karpacka Troja" jest nominowana w kategorii obiekt turystyczny. W konkursie jest jedynym projektem z Podkarpacia.

- Proszę o zagłosowanie na Karpacką Troję. Mamy szansę być najlepsi - apeluje Jan Garncarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego oddział stanowi skansen.

Aby zagłosować kliknij w link: http://www.polskapieknieje.gov.pl/projekt/trzcinica_kt

Skansen położony jest Trzcinicy, kilka kilometrów od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, w tym wiele unikatowych (naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza).

W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu a także pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.

Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest "Wałami Królewskimi". Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e.

Na bazie tych odkryć powstał Skansen Archeologiczny Karpacka Troja - oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. W ub. roku został udostępniony turystom.

Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z salami: ekspozycyjną, konferencyjną, multimedialną, edukacyjną dla dzieci, "Salką Małego Odkrywcy" dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym.

W skansenie odbywają się imprezy plenerowe, odtwarzane są dawne sposoby produkcji i życie codzienne mieszkańców z czynnym udziałem zwiedzających. Prowadzona jest także działalność edukacyjna i naukowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24