Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła może zostać Cudem...

  Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła może zostać Cudem Funduszy Europejskich. Zagłosuj

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła może zostać Cudem Funduszy Europejskich. Zagłosuj

  ©Ewa Gorczyca

  Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła został nominowany w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" .
  Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła może zostać Cudem Funduszy Europejskich. Zagłosuj

  ©Ewa Gorczyca

  W konkursie już po raz piąty nagrodzone zostaną najlepsze i najciekawsze projekty sprzyjające rozwojowi turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z Funduszy Europejskich.

  7 cudów Funduszy Europejskich wybierze kapituła konkursu spośród 19 nominowanych. Zwycięski projekt wskażą również internauci. Głos można oddać na stronie www.polskapieknieje.gov.pl. Głosowanie trwa do 20 kwietnia.

  "Karpacka Troja" jest nominowana w kategorii obiekt turystyczny. W konkursie jest jedynym projektem z Podkarpacia.

  - Proszę o zagłosowanie na Karpacką Troję. Mamy szansę być najlepsi - apeluje Jan Garncarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego oddział stanowi skansen.

  Aby zagłosować kliknij w link: http://www.polskapieknieje.gov.pl/projekt/trzcinica_kt

  Skansen położony jest Trzcinicy, kilka kilometrów od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

  Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, w tym wiele unikatowych (naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza).

  W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu a także pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.

  Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest "Wałami Królewskimi". Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e.

  Na bazie tych odkryć powstał Skansen Archeologiczny Karpacka Troja - oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. W ub. roku został udostępniony turystom.

  Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z salami: ekspozycyjną, konferencyjną, multimedialną, edukacyjną dla dzieci, "Salką Małego Odkrywcy" dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym.

  W skansenie odbywają się imprezy plenerowe, odtwarzane są dawne sposoby produkcji i życie codzienne mieszkańców z czynnym udziałem zwiedzających. Prowadzona jest także działalność edukacyjna i naukowa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo