Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  4 kobiety, 3 kraje, 2 szczyty, 1 cel. Pomóżmy dziewczynom...

  4 kobiety, 3 kraje, 2 szczyty, 1 cel. Pomóżmy dziewczynom zrealizować marzenia

  Marcin Radzimowski

  Nowiny

  Nowiny

  Anna Kawalec z Rzeszowa wspinająca się po lodospadzie.

  Anna Kawalec z Rzeszowa wspinająca się po lodospadzie. ©Archiwum

  Pomóżmy dziewczynom z Podkarpacia zdobyć dwa sześciotysięczniki w Ameryce Południowej i zrealizować ich marzenia!
  Anna Kawalec z Rzeszowa wspinająca się po lodospadzie.

  Anna Kawalec z Rzeszowa wspinająca się po lodospadzie. ©Archiwum

  Tarnobrzeżanka Justyna Markiewicz, Kinga Wierucka ze Stalowej Woli, Anna Kawalec z Rzeszowa i Agnieszka Garus-Saramak z Kędzierzyna-Koźle zamierzają jako pierwsi Polacy zdobyć szczyt Hualka-Hualka (6025 m n.p.m.) w Peru i jako pierwsza polska wyprawa kobieca dotrzeć na szczyt Sajamy (6542 m n.p.m.) w Boliwii.

  Dla czterech przyjaciółek, miłośniczek gór i wspinania wyprawa nazwana "4 KOBIETY 3 KRAJE 2 SZCZYTY 1 CEL" to spełnienie marzeń.
  Każda z nich ma na koncie wiele wypraw i zdobytych szczytów w Tatrach, Alpach, Beskidach, Fogaraszach oraz innych górach. Teraz kobiety chcą się zmierzyć z kolejnym wyzwaniem, a w zrealizowaniu tego marzenia może pomóc każdy z nas.

  Duże koszty wyprawy

  - Ponieważ takie przedsięwzięcie generuje duże wydatki, zgłosiłyśmy naszą wyprawę do Memoriału imienia Piotra Morawskiego, który wspiera najbardziej interesujące projekty poznawcze, wspinaczkowe i podróżnicze - wyjaśnia Justyna Markiewicz pochodząca z Tarnobrzega a obecnie mieszkająca w Rzeszowie. - W ubiegłym roku wsparcie finansowe otrzymała jedna wyprawa, natomiast cztery kolejne projekty z największą liczbą głosów otrzymały wsparcie sprzętowe.

  Na ostateczną decyzję o tym które ekipy otrzymają wsparcie finansowe lub sprzętowe, mają wpływ po połowie głosy internautów i głosy członków Kapituły Memoriału.

  - By nam pomóc w wyprawie, a tym samym w niemały sposób zareklamować nasz region, wystarczy tylko zagłosować na nasza wyprawę - dodaje Justyna. - Głosowanie trwa do 29 lutego, więc tylko do najbliższej środy. Prawie od początku głosowania zajmowałyśmy trzecie miejsce, więc miałyśmy realne szanse na dofinansowanie, niestety na finiszu zaczęła nas doganiać konkurencja i spadłyśmy na czwarte miejsce.

  Pochodząca z Tarnobrzega 28-latka dodaje, że planowana wyprawa w góry wysokie nigdy nie daje gwarancji sukcesu, ale ich umiejętności i dotychczasowe doświadczenia sprawiają, że szczyty te są dla nich osiągalne pod względem technicznym i sprawnościowym.

  Dodaje, że największą trudność w zdobywaniu tak wysokich szczytów stanowi wysokość, pola penitentów (tworów w rodzaju lodowych iglic) i mocne wiatry. W okolicach równika zawartość tlenu w powietrzu na wysokości 6500 m.n.p.m jest taka, jak w Himalajach na wysokości 7000.

  Plan wyprawy gotowy

  - Na Hualca Hualca pewnie będziemy wchodzić od strony Cabanaconde lub Pinchollo. Chcemy wejść na wysokość około 4500 metra i tam założymy bazę na dwa dni i w tym czasie wychodzimy na lekko w wyższe partie na aklimatyzację. Trzeciego dnia przenosimy obóz albo idziemy z płachtami biwakowymi na około 5500 metra. Po osiągnięciu szczytu w drodze powrotnej zwijamy obóz i schodzimy maksymalnie nisko - jak się da to do podnóży góry - planuje Justyna.

  Na Sajamie są znacznie mocniejsze i mroźniejsze wiatry niż na Hualca Hualca i to głównie one uprzykrzają życie uczestnikom takich wypraw. Góra jest także o ponad pół kilometra wyższa. Dodatkowym elementem wyprawy będzie przemierzenie chilijskiej pustyni Atacama.

  Głosujemy do środy

  Jak pomóc alpinistkom z Podkarpacia w wyprawie? Wystarczy zagłosować na nie na stronie internetowej http://www.alpinus-miejodwage.pl/486 Głosować można tylko jeden raz z danego komputera (rejestrowany jest numer IP). By wyprawa naszych dziewczyn w rankingu zajmowała pierwsze miejsce, na chwilę obecną potrzeba około 700 głosów.

  O całej wyprawie przeczytać można na stronie www.kobietywgorach.pl.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Wszystkie komentarze (21) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo