Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błonnik – działanie i źródła w pokarmie. Rola błonnika w odchudzaniu

.
Błonnik to włókno pokarmowe, które ma postać mieszanki substancji pochodzących ze ścian komórkowych roślin. Błonnik składa się w głównej mierze ze związków polisacharydowych. Co więcej, błonnik składa się z dwóch frakcji: rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej w wodzie. Do błonniku rozpuszczalnego w wodzie zaliczamy: pektynę, inulinę i gumy oraz kleje roślinne a także polisacharydy roślin morskich. Do błonnika nierozpuszczalnego w wodzie zaliczamy: hemicelulozy, celulozę, skrobię i ligniny.

Działanie błonnika
Błonnik wykazuje szerokie działanie w całym organizmie. Wpływa na gospodarkę cukrową, działanie układu trawiennego oraz funkcjonowanie układu moczowego.
Błonnik będąc dostarczonym z pożywienia obniża stężenie glukozy w surowicy ponieważ w pewien sposób hamuje przedostawanie się glukozy do krwi. Jego zadaniem jest wiązanie kęsów pożywienia i hamowanie rozkładania się węglowodanów. Przy mniejszej ilości węglowodanów wydziela się mniej insuliny niezbędnej do ich rozkładu. W tym samym czasie komórki błonnika w przewodzie pokarmowym skłaniają gruczoły do wydzielania hormonów dokrewnych, które biorą udział w procesie trawienia oraz redukują wydzielanie insuliny. Jednoczesne działanie tych procesów pozwala na uzyskanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dieta obfitująca w błonnik ma na celu ogólne obniżenie cholesterolu oraz trójglicerydów. Błonnik w pokarmie reguluje funkcje przewodu pokarmowego ponieważ zwiększa perystaltykę jelit oraz reguluje wypróżnienia. Błonnik swoją strukturą ma kontrolę nad rozwojem flory bakteryjnej żołądka ponieważ wchłania produkty fermentacji jelitowej. Dlatego błonnik to pierwsze po co powinno się sięgnąć w przypadku biegunek, zaparć oraz bólów związanych z żylakami odbytu. Również osoby borykające się z kamica żółciowa mogą sięgać po błonnik, ponieważ ma on zdolność wiązania kwasów żółciowych.

Błonnik ma zdolności detoksykujące, ponieważ bierze aktywny udział w procesach oczyszczania organizmu – jego zadaniem jest usuwanie substancji szkodliwych do których zaliczamy toksyny i metale ciężkie. Błonnik, podobnie jak w przypadku pożywienia, ma zdolności wiążące i absorbujące. Czyni to z substancjami rakotwórczymi oraz innymi zbędnymi dla organizmu związkami. Dzięki wiązaniu jonów sodu oraz azotyn zapewnia utrzymanie równowagi jonowej.
Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazują, że dieta bogata w błonnik wpływa na zredukowanie liczby zachorowań na nowotwory, do których proliferacji dochodzi zwłaszcza w układzie trawiennym. Przykładem są kraje trzeciego świata, gdzie ludność żywi się błonnikiem, dzięki temu procent zgonów spowodowanych nowotworami jest o wiele niższy.

Źródła błonnika w pokarmie
Włókna pokarmowe zawierają wszystkie produkty pochodzące od zwierząt. Błonnik rozpuszczalny w wodzie wykazuje właściwości metaboliczne a jego źródłem są cytrusy takie jak pomarańcze i grejpfruty a także marchew, ziemniaki, cykoria, brązowy ryż, otręby owsiane, jęczmień i owies. Włókna zaś, które są nierozpuszczalne, działają w żołądku oraz jelitach i znajdują się w owocach i warzywach, pieczywie z pełnego ziarna, kaszach, płatkach owsianych, suszonych owocach i ziarnach roślin strączkowych.
Pozbawione jakiejkolwiek formy błonnika produkty to mięso, ryby, jaja, mleko oraz masło i produktu tłuszczowe i alkoholowe.
Wskazana przez Światową Organizację zdrowia dzienna dawka błonnika to około 40 gramów włókna zgromadzonego w różnych źródłach, przy czym odnotowane w Polsce przyswajanie błonnika na osobę wynosi około 15 g/dobę.

Rola błonnika w odchudzaniu
Błonnik skuteczny jest w walce z otyłością. Ponieważ spożywając go regularne możemy skutecznie zmniejszyć masę ciała. Działanie błonnika polega na odczuwaniu uczucia sytości, dlatego spożywa się mniejsze porcje posiłków. Posiłek z błonnikiem pęcznieje w żołądku, zapełniając go. Produkt wiąże wodę, co dzieje się dzięki podwyższonej temperaturze i odpowiedniemu rozdrobnieniu pokarmów. W ten sposób opóźniany jest moment opuszczania żołądka przez pożywienie oraz łagodzone jest uczucie głodu.

Inne produkty zawierające błonnik to między innymi:

•Warzywa strączkowe: fasola, groch, soczewica, soja,
•Owoce suszone: banany, daktyle, morele, jabłka, rodzynki, śliwki,
•Orzechy i nasiona: kasztany, mak, migdały, orzechy arachidowe, laskowe, pistacjowe, włoskie, słonecznik, wiórki kokosowe,
•Pieczywo: chleb żytni razowy, chleb słonecznikowy, chleb graham, pumpernikiel, chleb wieloziarnisty,
•Produkty zbożowe i śniadaniowe: musli owocowe, otręby pszenne, płatki jęczmienne, płatki żytnie, ryz preparowany,
•Kasze i ryż: kasza jęczmienna perłowa, kasza gryczana, ryż brązowy, kasza pęczak,
•Warzywa i grzyby: brukselka, botwina, bakłażan, czosnek, fasola szparagowa, groszek zielony, koper, pietruszka, seler,
•Owoce: awokado, daktyle, jeżyny, porzeczki, żurawina, maliny, marakuja.

Błonnik – dla kogo?

Rola błonnika jest bardzo ważna w codziennej diecie, jednak istnieją zasady, które decydują o tym, kto może, a kto nie powinien przyjmować błonnika wraz z pokarmem:
•Musisz pamiętać, ze zaczynając zwiększanie dawki przyjmowanego błonnika musisz to robić powoli.
•Należy stopniowo zwiększać ilość dostarczanego błonnika. Jednorazowe i gwałtowne podanie sporej ilości błonnika może być niekorzystne, ponieważ organizm zareaguje w nagły sposób – możesz odczuwać wzdęcia oraz bóle brzucha.
•Niektóre produkty z błonnikiem mogą podrażniać błonę śluzową żołądka a do takich produktów należą rośliny strączkowe i produkty wielozbożowe. Osoby, które mają ten typ wrażliwości na błonnik powinny spożywać błonnik rozpuszczalny w wodzie, który spotkać można w owocach.
•Błonnik może ograniczać wchłanianie niektórych pierwiastków takich jak: żelazo, wapń, cynk ponieważ przekraczając pewna ilość przyjętego błonnika wpływa to rozregulowująco na gospodarkę mineralną oraz może powodować osłabienie działania niektórych leków.
•Błonnik polecany jest jednak szczególnie w profilaktyce chorób takich jak: cukrzyca, choroby sercowe, otyłość, nadciśnienie, nowotwory oraz choroby przewodu pokarmowego.
•Istnieją również przeciwwskazania do stosowania błonnika, które są dość rygorystyczne ze względu na działanie błonnika na ściany żołądka i jelit. Do takich przeciwwskazań nalezą choroby: stany zapalne dróg pokarmowych, nieżyt żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby zakaźne oraz niedobór białka i minerałów, anemia.

Przeczytaj również:
Produkty z niskim indeksem glikemicznym - http://myslowianki.pl/produkty-o-niskim-indeksie-glikemicznym/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24