Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Praca w policji. Pensja na początek, to prawie 2 tys. zł

Dodano: 19 stycznia 2012, 7:00 Autor:

Ponad 500 wniosków wpłynęło od początku roku do wydziału kadr i szkolenia podkarpackiej policji. Tylu chętnych nie było tu od lat. Konkurencja jest tak duża, że część kandydatów z dokumentami jedzie nawet do większych komend w Warszawie i Katowicach.

- Byłem w szoku, kiedy zobaczyłem kolejkę wijącą się pod same drzwi. W komendzie byłem z samego rana, a przede mną już stało z 40 osób - opowiada 24-letni Jakub z Rzeszowa, który stara się o pracę w policji i w ubiegłym tygodniu złożył wniosek.

W wydziale kadr i szkolenia KWP w Rzeszowie jest tak każdego dnia. Chętnych do włożenia munduru jest dziś dwa razy więcej niż przed rokiem. Tygodniowo wpływa ok. 150-160 wniosków. W 2011 r. było ich ok. 70.

Podania o przyjęcie do pracy w podkarpackiej policji można składać w sekcji doboru wydziału kadr i szkolenia KWP (Zaczernie 124, budynek D, pokój nr 7) w poniedziałki i wtorki w godz. 8-14. Wykaz dokumentów, jakie powinien mieć kandydat na stronie www.podkarpacka.policja.gov.pl w zakładce „praca i służba w policji”.

Załapać się na emeryturę po 15 latach

Choć podkarpacka policja nigdy nie narzekała na brak chętnych do pracy, taki szturm zdarza się pierwszy raz. Wniosków jest już o 200 więcej niż w Warszawie i 250 więcej niż w Gdańsku! Nikt nie ma wątpliwości, że boom spowodowany jest zapowiadaną likwidacją mundurowych przywilejów emerytalnych. Zgodnie z projektem ustawy, od 2013 r. mundurowi na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść nie po 15, ale po 25 latach służby. Dodatkowo będą musieli ukończyć 55 lat.

- Tych, którzy zdążą włożyć mundur przed 1 stycznia 2013 r. będą obowiązywały jeszcze stare zasady i to pewnie dodatkowo mobilizuje młodych ludzi do szybszego składania dokumentów - mówi Barbara Illukiewicz, wiceprzewodnicząca zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie. - My podchodzimy do tych zmian spokojnie. Pamiętajmy, że to dopiero projekt ustawy, która może przecież wejść w życie później lub w zmienionym kształcie.

Stała praca i dobra płaca

Ale praca w policji ma dużo więcej zalet.

- Budżetówka oznacza w miarę stałe zatrudnienie z przyzwoitymi, jak na podkarpackie warunki, zarobkami - twierdzi Kuba. - Ja zawsze chciałem być policjantem, dlatego wybrałem studia, które dają mi dodatkowe punkty, dbam o formę na siłowni, biegam. Wiem, że zacznę od przysłowiowego „krawężnika”, ale nie zamierzam zostać w prewencji na zawsze. Marzę o pracy w pionie kryminalnym i zrobię wszystko, żeby się tam dostać - deklaruje student bezpieczeństwa wewnętrznego.

To właśnie możliwość awansu zachęca młodych ludzi do składania dokumentów. Do tego dochodzą szkolenia i przyzwoity pakiet socjalny. Nic dziwnego, że chętnych jest razy więcej niż miejsc. Ponieważ na miejscu konkurencja jest duża, a garnizon stosunkowo mały, wielu decyduje się na złożenie dokumentów w dużych komendach: w Warszawie, Katowicach, Gdańsku lub Łodzi.

Najtrudniejszy test sprawnościowy i psychologiczny

Wszystkich czeka czteroetapowa rekrutacja. Pierwszy to złożenie dokumentów, drugi test z wiedzy o działalności policji, władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz egzamin sprawnościowy. Kolejny krok to tzw. multiselekt, czyli badanie kandydatów pod kątem odporności psychicznej. Oprócz testu sprawności to na tym etapie odpada najwięcej, bo aż 30 proc. kandydatów. \

Ci, którzy docierają do ostatniej części, czyli rozmowy kwalifikacyjnej stają oko w oko z trzyosobową komisją.

- Pytania, jakie zadają jej członkowie mogą być bardzo różne, np. czego kandydat oczekuje po pracy w policji, jakie jego zdaniem ma wady, jak rozładowuje stres - zdradza Jacek Maślanka z sekcji doboru wydziału kadr i szkolenia KWP w Rzeszowie.

Podczas rekrutacji można zdobyć maksymalnie 218 punktów. Dotychczasowy rekordzista miał ich 196. Dodatkowo punktowane jest tylko wykształcenie. Znajomość sztuk walki lub języka obcego może pomóc w awansie na wyższe stanowisko.

Pierwsi dostaną pracę już w marcu

Dokumenty przyjmowane są w trybie ciągłym, a kandydaci, który przeszli przez rekrutacyjne sito, trafiają na listę oczekujących. Kiedy Komendant Główny ogłasza nabór, pracę w pierwszej kolejności dostają ci z największą liczbą punktów. Na ten rok w całej policji zaplanowano przyjęcie 5140 osób. Ile będzie potrzebowała podkarpacka komenda, na razie nie wiadomo. W związku z Euro można się jednak spodziewać, że tegoroczny nabór będzie rekordowy. Pierwsze przyjęcia zapowiadane są na początek marca.

Czytaj więcej o:
  • etat
  • Podkarpacie
  • policja
  • praca
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.