Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną

Józef Lonczak
Nie każdą działkę rolną można przekształcić w budowlaną.
Nie każdą działkę rolną można przekształcić w budowlaną. Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Dom zbudujesz tylko na działce budowlanej. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdą działkę rolną można przekształcić w budowlaną.

Można to zrobić bez większych problemów, jeśli gmina będzie uchwalała nowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wprowadza zmiany do już obowiązującego dokumentu.

Ceny gruntów w naszym regionie są coraz wyższe. W stolicy Podkarpackiego sięgają w pełni uzbrojone 10-arowe działki nawet do 150 tys. zł. Wysokie ceny są także wynikiem braku terenów budowlanych w mieście. Tymczasem eksperci od nieruchomości zgodnie twierdzą, że grunty jeszcze podrożeją.

Grunty rolne

Nic dziwnego, że właściciele nieruchomości rolnych, zwłaszcza tych położonych w bardziej atrakcyjnych miejscach naszych miast (lub w ich okolicach), coraz częściej chcą przekwalifikować je na działki budowlane.

Jednak wielu chętnych kupuje nawet grunty rolne jeszcze przed ich przekształceniem i potem już samodzielnie stara się o zmianie przeznaczenia działek rolnych na budowlane.

Tańsze, bo nie przekształcone

Ponadto duże zainteresowanie gruntami rolnymi wynika z faktu, że są one tańsze od działek budowlanych. Ma to swoje uzasadnienie. W powszechnej opinii przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest czasochłonne i wymaga dobrej znajomości przepisów.

Obecnie grunty rolne najdroższe są w pobliżu Rzeszowa. Średnio za działkę z prawie 100-proc. możliwością zabudowy trzeba zapłacić ponad 20 tys. zł za 10 ar). Natomiast w okolicach innych większych miast trzeba zapłacić mniej. Jednak z drugiej strony, poszukiwane są także działki w regionach atrakcyjnych turystycznych w Bieszczadach, nad czystymi zbiornikami wodnymi.

Przekształcenie działki krok po kroku

Krok 1. Odrolnienie działki Możesz tego dokonać, gdy gmina jest w trakcie uchwalania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany.

Krok 2. Wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej złóż do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie działki.

Wniosek ma zawierać:
- dokument potwierdzający własność działki w formir aktu notarialnego,
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- wypis z rejestru gruntów z odbitką z mapy ewidencyjnej
- kopię mapy działki wraz z projektem jej zagospodarowania i zaznaczonym terenem wyłączonym z produkcji rolnej.

Krok 3. Wyłączenie gruntów rolnych. Jeśli chcesz odrolnić grunt dobrej jakości rolny, (klasy I, II, III, IIIa, IIIb oraz gleby o pochodzeniu organicznym musisz uzyskać zgodę Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami.

Jeśli posiadasz grunty rolne zakwalifikowane jako klasa IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego, a uchwały gminy inaczej nie przewidują, nie potrzebujesz ich wyłączenia.

Krok 4 Koszty. Za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej musisz zapłacić opłatę. Jej wysokość zależy od celu wyłączenia oraz powierzchni działki. Oblicza się ją za pomocą ustawowego przelicznika (wg. ceny 1 tony żyta ogłaszanego GUS).

Krok 5 Wniosek o pozwolenie na budowę. Masz decyzję o wyłączeniu lub jesteś posiadaczem ziemi o niskiej jakości, możesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24