Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej

Norbert Ziętal
Już sam wjazd na Wzgórze Kalwaryjskie (465 m n.p.m.) dostarcza nie lada emocji. Jedzie się wąską, prawie pionową drogą. Biada niewprawnemu kierowcy, któremu pod górką zgaśnie silnik.

Najgorzej jest, gdy z góry lub z dołu, wąską kalwaryjską drogą jedzie autobus. Nie ma szans wyminąć się na zakręcie. Osobówka musi ustąpić, a niekiedy nawet cofnąć się. Jechał ktoś do tyłu pod stromą górę? Emocje gwarantowane!

Kierowcy lubiący bardziej ekstremalną jazdę mają okazję do spróbowania swych sił dwukrotnie w ciągu roku. Już za kilka dni będzie pierwsza okazja, czyli Wielki Odpust Kalwaryjski. Wtedy drogą, pieszo przechadza się mnóstwo pielgrzymów. Jazda na pierwszy biegu i co chwilę naciskanie na hamulec to norma.

Jeszcze większych wrażeń dostarcza pasterka wigilijna. Najczęściej na drodze jest bardzo ślisko, lodowa szklanka i tylko gdzieniegdzie odrobina jakiegoś piasku lub żużla. Wjazd jest trudny, ale zjazd wręcz niemożliwy.

Jarmarczna tandeta obok drewnianych chat

Trudy podróży "pod górkę" wynagradza sam wjazd na klasztorne wzgórze. W Kalwarii czas jakby zatrzymał się w miejscu. Jeszcze zanim dotrzemy do klasztornych murów, możemy cieszyć oko drewnianymi chatami, niektóre z XIX wieku, z podcieniami.

Tuż przy murze klasztornym znajdują się kolorowe stragany z jarmarczną tandetą i dewocjonaliami. Latem jest ich kilka, w czasie odpustu nawet kilkanaście.

Co można kupić?

Kolorowe cukierki, w tym znane z odpustów "rybki", zestawy do puszczania mydlanych baniek, latawce, piłki, zabawki, pocztówki. Poza tym dewocjonalia. Trochę kłują w oczy leżące w sąsiedztwie plastikowe miecze, noże i pistolety.
Kto nie lubi tłumów, powinien wybrać się do Kalwarii poza odpustem. Wtedy jest tutaj dość spokojnie, a wręcz sennie.

Przez stulecia kościół niewiele się zmieniał

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

W klasztornych piwnicach znajduje się obserwatorium sejsmograficzne. To miejsce idealnie pasowało naukowcom. Tutejszy sejsmograf notuje wyniki drgania skorupy ziemskiej z częstotliwością 20 razy na sekundę. Jest bardzo czuły. Potrafi zarejestrować nawet odległe trzęsienia ziemi, w tym na południowej półkuli globu. Wstęp do sejsmografu mają tylko naukowcy.
Lokalizacja klasztoru w tym terenie związana była z koncepcją tworzenia szeregu twierdz nad rzeką Wiar, których zadaniem było wzmacnianie "bramy przemyskiej".
Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej i ukształtowania krajobrazu, Kalwaria Pacławska często zwana jest Jerozolimą Wschodu. Z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, zwana jest Jasną Górą Podkarpacia.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej leży na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m. W kompleksie znajduje się klasztor franciszkanów, kościół oraz dom pielgrzyma.

Usytuowanie Kalwarii na wzgórzach wskazuje duże podobieństwo do krajobrazu wokół Jerozolimy.

Stojący na szczycie wzgórza klasztor i kościół Ojców Franciszkanów powstał w XVII w. z fundacji Andrzeja Maksymiliana Fredry. Pierwotny zespół spłonął. Dzisiejszy kościół był budowany w latach 1770 - 1775. Pochodzi z fundacji Szczepana Józefa Dwernickiego. Od tego czasu, poza niewielkimi pracami modernizacyjnymi, w zasadzie kościół nie zmienił się. Zbudowany na planie krzyża, w stylu barokowym. Korpus trzynawowy w formie bazylikowej, z transeptem, posiada prezbiterium.

Wnętrze zachowało pierwotny, barokowy styl. Charakterystyczną ozdobą kościoła jest galeryjka znajdująca się pod sklepieniem i obiegająca cały kościół.

Cudowny obraz Matki Bożej

Kalwaryjskie sanktuarium najbardziej znane jest z kultu cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII w. słynący łaskami obraz znajdował się w kościele w Kamieńcu Podolskim, na kresach Rzeczypospolitej. Przed obrazem modlili się królowie Jan III Sobieski, Jan Kazimierz, książę Jarema Wiśniowiecki, hetmani Stanisław Żołkiewski i Stefan Czarniecki. Po najeździe tureckim obraz wyrzucono z kościoła.

O tym, jak obraz trafił do Kalwarii mówi tylko legenda. Według niej, nieopodal rzeki, do którego malowidło zostało wrzucone, mieszkał starzec. Pewnej nocy przyśniła się mu Matka Boża. Kazała mu odnaleźć obraz i zanieść do Kalwarii. Znalazł cenne malowidło i ruszył w trasę. Po drodze nocował w Samborze. Tam obraz zajaśniał niezwykłą światłością. Mieszkańcy, wspólnie ze starcem, w procesji zanieśli obraz do Kalwarii.

Jak dojechać

Jak dojechać

Najwygodniej samochodem. Z Przemyśla, ok. 23 km, w stronę Fredropola, Huwnik. Już od samego Przemyśla są specjalne znaki drogowe.
Z Sanoka dojazd możliwy dwiema drogami, ok. 70 do 80 km. Przez Birczę i Huwniki lub przez Jureczkową, Kwaszeninę i Arłamów.
Z Przemyśla kursują autobusy PKS i prywatnych przewoźników. Kursy w kierunku Nowosiółek Dydyńskich, Makowej, Rybotycz lub Posady Rybotyckiej.
W czasie dużych imprez, choćby Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego, funkcjonują dodatkowe linie z Przemyśla.

Pierwszy cud za wstawiennictwem Matki Bożej, zanotowano w 1685 r. Kościół został uratowany od pożaru, który spustoszył kompleks klasztorny. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej rozwinął się w XVIII w. Zanotowano wtedy ponad 50 cudów.

W 1882 Kapituła Watykańska wydała zatwierdzony przez papieża Leona XIII, akt koronacyjny łaskami słynącego obrazu. W uroczystości wzięło udział 150 tys. wiernych.
II wojna światowa to kolejne burzliwe losy obrazu. Był przewożony do klasztorów w Czyszkach pod Lwowem, w Jaśle i Krakowie. Zaraz po wojnie z powrotem trafił do Kalwarii.
Obraz znajduje się w bocznym ołtarzu kościoła.

Przydatne adresy

Przydatne adresy

Sanktuarium Męki Pańskiej
37-745 Kalwaria Pacławska 40
tel./fax 016 671-95-44
e-mail: [email protected]
Dom Pielgrzyma
tel. 016 671-95-55,
fax 016 671-95-53
e-mail: [email protected]
strona w internecie: www.kalwaria.franciszkanie.pl

Warto się przejść dróżkami

Warto przejść się Dróżkami Kalwaryjskimi. Pierwotnie stacje zaznaczone były drewnianymi krzyżami. Potem stopniowo zastępowano je drewnianymi i murowanymi kaplicami.
Dzisiejsze dróżki obejmują 28 stacji. Wśród nich czternaście to stacje Drogi Krzyżowej, 16 to Dróżki Matki Bożej, 14 Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niektóre staje pokrywają się z tymi samymi kaplicami.

Wielki Odpust Kalwaryjski odbędzie się w dniach 11 do 15 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24