Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościółek w Osieku Jasielskim czeka na turystów i odkrywców

Ewa Wawro
FOT. MAREK DYBAŚ
Drewniany kościółek w Osieku Jasielskim pochodzi z początku XV wieku. Żaden inny w Polsce, a może i w Europie, nie zaskoczy turystów takimi niespodziankami, jak ten. A jeszcze nie wszystkie jego tajemnice zostały odkryte.

[galeria_glowna]

Żeby tam dojechać trzeba zboczyć z trasy.

- To też jest pewna atrakcja, spokój, zacisze - mówi ks. proboszcz Bogusław Jurczak - Już rynek osiecki, który mijamy po drodze pokazuje klimat miejscowości. Samochody jeżdżą sobie spokojniutko, na rynku siedzą sobie panie, spacerują matki z dziećmi, jest jakiś drobny handelek, sielanka i urok malej miejscowości - wprowadza nas w nastrój proboszcz.

Lokalna perełka

Tuż obok stoją blisko siebie dwie świątynie: stary kościół z XV wieku i nowy, wybudowany pod koniec XX wieku.

- Stary ma wiele tajemnic, które powoli odkrywamy - mówi ks. Jurczak.
Z zewnątrz kościół już jest odnowiony, teraz trwają prace konserwatorskie w środku. Właśnie odnawiane jest malowidło w prezbiterium.

Kościół ogrodzony jest starym, kamienny murem z XVII wieku. Tak nakazywała tradycja. Wybielony, oczyszczony, a dookoła 4 kapliczki. Na zakończenie oktawy Bożego Ciała zmieniają się w polowe ołtarze.

Kościół zbudowany jest z modrzewiowego drzewa.

- Był bardzo zniszczony, niektóre elementy trzeba było wymienić, ale w większości kościółek jest oryginalny - podkreśla proboszcz. Pokryty gontem dach też robi wrażenie.

Pachnie historią

Wchodzimy do kościoła bocznym wejściem, tzw. babińcem. Naszą uwagę przykuwa najpierw stara kamienna kropielnica, ma co najmniej 400 lat. I drzwi ozdobione mozaiką klepek i kowalskimi cekinami. Wyraźnie czuć zapach starego drewna.

Czy wiesz, że ...

Czy wiesz, że ...

Tajemnicze zęby tkwiące między belkami kościoła nie zostały jeszcze zbadane przez naukowców. Proboszcz czeka na dociekliwego badacza - stomatologa, który wyjaśni ich pochodzenie.

- Klimat starych kościołów tworzy też zapach kadzidła używanego w liturgii prawie przez 600 lat - widząc jak mocno wciągamy powietrze nosem mówi proboszcz. To zwrócenie nam uwagi jeszcze bardziej potęguje doznania, oddychamy przecież wiekowym powietrzem.

Ołtarz z lustrami

Idziemy dalej, do ołtarza. Renesansowy obraz z figurami świętych. Typowy a jednak inny, po bokach rozstawione są lustra.

- Najprawdopodobniej stały przed nimi rzędy świeczników, co doświetlało dodatkowo kościół - wyjaśnia proboszcz.

Polichromia w prezbiterium jest nieco późniejsza. Przedstawia obraz Matki Boskiej, która przekazuje różaniec św. Dominikowi i św. Katarzynie Sieneńskiej. Wzrokiem obejmujemy sufit, a tam jest malowidło przedstawiające Boga Ojca Stworzyciela.

Pierwsza tajemnica

Rok temu odkryto pod ołtarzem kryptę. Z dziada pradziada opowiadano o niej barwne legendy a i w kronikach parafialnych też istnieje.

- Najpierw jako krypta grzebalna, a podczas wojny przechowywano tam ponoć sprzęty kościelne - mówi ks. Jurczak.

Jak tam dojechać

Jak tam dojechać

Trzeba zboczyć z trasy Żmigród - Gorlice albo Żmigród - Jasło. Minąć rynek Osieka Jasielskiego i kierować się w stronę widocznego z daleka nowego kościoła. Tuż za nim stoi zabytkowy kościół z XV. wieku.

Wtajemniczonych w jej historię ludzi była jednak garstka, zaledwie 3-4 osoby. Nikt nie przeżył do chwili otwarcia krypty, nikt nie może opowiedzieć prawdziwej jej historii. Dla turystów jest jednak niedostępna.

- Z chęcią byśmy ją pokazywali, ale to trochę niebezpieczne, to co możemy udostępniamy na wystawie fotografii - podkreśla proboszcz.

Dla Nowin zrobił wyjątek. Wejść było dość trudno, schodzimy po małej drabince. Krypta ma zaledwie 2,5 m na 3,5 m. Wysoka na 1,4 m. Dreszcz nieodkrytych tajemnic przebiega po plecach.

Wracamy z podziemia

- Popatrzcie państwo na te wspaniałe organy - pokazuje nasz przewodnik. - To kolejny cenny zabytek, wiedeńskie ośmiogłosowe ograny. Teraz napędzane są silnikiem elektrycznym, ale mają układ miecha, na tzw. kalitanta, czyli pomocnika organisty.

Proboszcz prowadzi nas teraz do bocznego ołtarza św. Piotra. Pokazuje …. współczesny obraz.

- Namalowała go parafianka, Józefa Wojnar, ponieważ stary został skradziony wraz z czterema innymi w latach 90., kiedy było włamanie do kościoła - wyjaśnia.

Obraz jest nowy, ale tuż obok stoi zabytkowe cacko. To kamienna chrzcielnica w kształcie kielicha.

- A kamienna posadzka też jest ciekawa - dodaje proboszcz. Duże płyty z piaskowca mają ze 300 lat. To nietypowe, bo w drewnianych kościołach najczęściej podłoga też jest z drewna. A na deskach pokrywających boczną ścianę kościoła zwraca uwagę scena z przemienienia Pana Jezusa.
Na koniec dopiero niespodzianka!

Przydatne adresy

Przydatne adresy

- Parafia w Osieku Jasielskim
013 442 09 90
600 537 104
- Urząd Gminy Osiek Jasielski
38-223 Osiek Jasielski
Tel/Fax +48 (0-13) 4420005
http://www.osiekjasielski.pl/

- Ale to nie koniec tajemnic, jakie kryje ten kościółek - uśmiecha się proboszcz i prowadzi nas do głównego wejścia. Jesteśmy pod dzwonnicą. W 2004 r. podczas prac remontowych odkryto tu rzecz niespotykaną. - To był szok, nawet historycy i etnografowie, których prosiłem o ocenę nie potrafili tego wyjaśnić. Parafianie też nic nie wiedzieli o tym. To ewenement na skalę światową - chwali się ks. Jurczak.

Pomiędzy belkami tkwią ... ludzkie zęby. Nie wiadomo z jakiego okresu pochodzą i dlaczego ludzie je tam wciskali.

Zabytek czeka na turystów

Zabytkowy kościół w Osieku Jasielskim otwarty jest od rana do wieczora, każdy może zaglądnąć.

- A raz w tygodniu odprawiana jest tu msza św. i trzy, może cztery razy w roku msze w języku łacińskim - zachwala proboszcz.

Coraz częściej zaglądają tam turyści. Kościół jest na siódmym szlaku architektury drewnianej i na szlaku rowerowym.

- Nawet zagraniczne wycieczki do nas zaglądały - podkreśla ks. Jurczak i wypatruje kolejnych turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24