Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dawać dziecku na drugie śniadanie do szkoły

Ula Sobol
Amelka (7 lat) i jej siostra Oliwka ((11 lat) chętnie zabierają do szkoły na drugie śniadanie różne owoce. - Owoce są smaczne, zdrowe i mają dużo witamin - zapewniają jednogłośnie dziewczynki.
Amelka (7 lat) i jej siostra Oliwka ((11 lat) chętnie zabierają do szkoły na drugie śniadanie różne owoce. - Owoce są smaczne, zdrowe i mają dużo witamin - zapewniają jednogłośnie dziewczynki. Krystyna Baranowska
Rozpoczął się rok szkolny. Twoje dziecko zaczyna spędzać dużo godzin poza domem. Do prawidłowego rozwoju, a przede wszystkim do dobrego wchłaniania wiedzy potrzebuje energii oraz witamin. Nie każde dziecko korzysta również ze szkolnych obiadów. Komponując drugie śniadanie pamiętaj, aby było pełnowartościowe i pożywne.

Węglowodany, białka i tłuszcze

Przykładowy lunchbox

- 2 babeczki warzywne, sałatka z suszonymi pomidorami i papryką, roladki z szynki i ogórka
- 3 ciastka owsiane, jogurt naturalny, sałatka z owoców sezonowych
- bułeczka owsiana z pieczoną piersią z kurczaka, papryka i rukolą, mix sałat z pomidorkami koktajlowymi, marchewka pokrojona w słupki
- twarożek z natką pietruszki, seler naciowy z marchewką pokrojony w słupki, sałatka z makaronem, brokułem, tuńczykiem i orzechami.

- Drugie śniadanie to bardzo ważny posiłek w diecie dziecka i nie może go zabraknąć żadnego dnia. Warto pamiętać, że nasza pociecha powinna zjeść drugie śniadanie 3-3,5 godziny po tym pierwszym, jedzonym jeszcze w domu. Regularne pory posiłków zapewnią dziecku energię i siłę do nauki - Barbara Piekło, dietetyk ze Szpitala Specjalistycznego Pro Familia w Rzeszowie. - Jeśli dziecko nie korzysta w szkole z obiadów należy przygotować do szkoły dwa posiłki, np. kanapkę oraz porcję sałatki.

Pełnowartościowy posiłek na drugie śniadanie powinien składać się z trzech grup składników: węglowodanów, białka i tłuszczy. - Zacznijmy od węglowodanów. Najlepsze będą te złożone, czyli np. pieczywo razowe lub typu graham. Kanapkę lepiej posmarować masłem niż margaryną. Masło zawiera cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K - dodaje nasz ekspert.

- W okresie jesieni i zimy potrzebujemy szczególnie witaminy D, której niedobory w tych porach roku są powszechne. Dzieje się tak, gdyż w chłodne i pochmurne miesiące mamy za mało słońca, pod wpływem którego w naszym organizmie powstaje witamina D.

Do kanapki dodajemy wędlinę, ser lub pastę rybną, które będą źródłem pełnowartościowego białka. - Jeżeli kupujemy wędlinę dla dziecka, to od wędzonej lepsza będzie gotowana. Warto też samemu upiec w domu filet z kurczaka lub indyka, ewentualnie schab i w cienkich plasterkach dodać do kanapki. To smaczna i zdrowa alternatywa dla sklepowych wyrobów - opowiada dietetyk.

Ważne są owoce i warzywa

Chłopiec w wieku 10-12 lat - 2400 kcal, dziewczynka w tym samym wieku - 2100 kcal o aktywności umiarkowanej.
Drugie śniadanie powinno stanowić 10-15 proc. tej kaloryczności.

Owoców i warzyw również nie powinno zabraknąć w menu ucznia. - Zaleca się, by dzieci jadły 2 porcje owoców dziennie oraz 3-4 porcje warzyw. Porcją owocu jest np. pół jabłka, mała gruszka, mały banan, trzy śliwki czy jedno kiwi. Jeżeli do kanapki dodamy kilka plasterków ogórka, rzodkiewki czy papryki to stanowią one równowartość połowy porcji warzyw -podkreśla Barbara Piekło.

Co podać do picia? - Najlepsza będzie woda. Dziecko powinno mieć ją w szkole stale przy sobie. Tak, by uzupełniać bilans płynów w ciągu dnia. Odradzam natomiast podawanie słodzonych napojów. Nadmiar cukru w diecie pobudza i sprawia, że uczeń może mieć problemy z koncentracją i uwagą - zaznacza dietetyk.

Ważnym elementem drugiego śniadania jest forma jego przygotowania. - Warto zastanowić się w jak atrakcyjny sposób przygotować posiłek dla naszego dziecka. Pomysłowym i zachęcającym rozwiązaniem jest tzw. lunchbox, czyli pudełeczko z minimum 3 przegródkami, do którego nasza pociecha może zapakować swoje ulubione potrawy - mówi nasz eksperty.

Nie zalecane są na drugie śniadanie:
czekoladek, batoników, chipsów, paluszków, krakersów, słodkich napoi. - Powodują szybkie zaspokojenie głodu lub pragnienia ale upływie 30 min powodują zmniejszenie koncentracji oraz senność - ostrzega dietetyk.

Pierwsze śniadanie również powinno być pełnowartościowym posiłkiem, który dostarczy dzieciom energii na dobre rozpoczęcie dnia. Może to być mleko z płatkami owsianymi i bakaliami (orzechy, owoce suszone) oraz herbata owocowa. Kanapki z pieczywa pełnoziarnistego, wędlina, ser biały i warzywa oraz szklanka kakao, czy kasza jaglana na słodko z jabłkami, orzechami i cynamonem, a do picia szklanka mleka. Dobrym wyborem jest również jajecznica z pieczywem pełnowartościowym i wędliną, warzywa oraz herbata owocowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24