Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się XXIII Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu

Hubert Lewkowicz
"Gra o Proroku Danielu" w świątyni Dominikanów w Jarosławiu
"Gra o Proroku Danielu" w świątyni Dominikanów w Jarosławiu Kacper Montusiewicz (archiwum organizatora)
Wystawieniem przez Scholę Węgajty dramatu "Ludus Danielis, czyli Gra o Proroku Danielu" zakończył się XXIII Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu.

Dramat liturgiczny na podstawie manuskryptu z XII wieku, który znajduje się w British Library w Londynie, nawiązuje do biblijnej opowieści o proroku Danielu. "Gra o Proroku Danielu" została wyśpiewana przez Scholę Węgajty w bazylice Dominikanów. Sam dramat połączony był z Nieszporami.

Scholę Węgajty, która zajmuje się m.in. rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, tworzą muzycy, muzykolodzy, aktorzy, teatrolodzy i plastycy. Zespół wykonuje najstarsze europejskie zabytki literacko-muzyczno-dramatyczne i prowadzi badania nad tradycją pieśni i obrzędów.

Podczas tygodniowego festiwalu muzyka dawna rozbrzmiewała w kilku kościołach Jarosławia. Tematem tegorocznej edycji festiwalu był wiek XIII i jego wpływ na czasy późniejsze, Oprócz koncertów codziennie odbywały się także seminaria, warsztaty i cowieczorne biesiady z potańcówkami przy dźwiękach kapel grających tradycyjną muzykę. Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, a jego dyrektorem - Maciej Kaziński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24