Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony euro dla podkarpackich przedsiębiorców do wzięcia. Kiedy ruszy nabór?

Małgorzata Froń
123rf.com
Na wsparcie podkarpackich przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 730 milionów euro.

Na wsparcie dla podkarpackich przedsiębiorców samorząd wojewódzki zarezerwował ponad 730 mln euro. To 34,5 proc. funduszy unijnych, które mamy do wydania w latach 2014--2020. Łakomym kąskiem dla przedsiębiorców są dotacje bezzwrotne. Można się o nie ubiegać w ramach konkursów z regionalnych programów operacyjnych (wojewódzkie) oraz programów centralnych (przede wszystkim Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia). Na co można dostać pieniądze? Na inwestycje rozwojowe, innowacje, poprawę konkurencyjności, realizację badań naukowych i rozwojowych. Będą też dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy w naszym regionie z niecierpliwością wyczekują na ogłoszenie terminu składania wniosków. Nabór nie może ruszyć, bo Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie wydało jeszcze odpowiednich zarządzeń do realizacji konkursów. Kiedy ministerstwo wyda przepisy?

- Mamy nadzieję, że te rozporządzenia pojawią się na przełomie sierpnia i września - informuje ministerstwo. Jeżeli tak będzie, to nabory ruszą jeszcze we wrześniu.

Dotacja z Unii Europejskiej na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w latach 2014-2020 to kwota 2 211 213 307 euro.

Jak obliczyła firma doradcza Grant Thornton, samorządy wojewódzkie mają zamiar wydać z nowego rozdania unijnych pieniędzy 10,5 mld euro na rozwój przedsiębiorstw. Najwięcej chce wydać woj. łódzkie, podkarpackie jest na czwartym miejscu, planuje na przedsiębiorczość wydać ponad 730 mln euro, czyli ponad 34 proc. całej puli.

Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił nabór propozycji projektów o charakterze strategicznym dla regionu, które będą realizowane poza konkursami. Propozycje projektów można składać do 5 września. Szczegółowe informacje oraz pełna dokumentacja dotycząca naboru jest dostępna na stronie internetowej pod adresem: www.rpo.podkarpackie.pl/perspektywa/

- Przy wyborze projektów do realizacji będziemy brali pod uwagę głównie projekty innowacyjne, badawcze, a także dotyczące infrastruktury drogowej i kolejowej, jak również służby zdrowia - tłumaczy Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Te wybrane projekty będą realizowane w trybie pozakonkursowym. Natomiast jeżeli chodzi o projekty konkursowe, to nadal czekamy z ich ogłoszeniem.

A czekać trzeba, bo Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie wydało jeszcze rozporządzeń, które będą sterowały realizacją tych programów. Mają być gotowe na przełomie sierpnia i września.

- Jeszcze w tym roku ruszą pierwsze nabory wniosków w ramach nowej perspektywy - zapowiada marszałek województwa. - Większość dokumenttów jest gotowa. Wstępny harmonogram naborów przyjęliśmy już w marcu tego roku. Z uwagi na to, że obecnie trwają prace nad opracowaniem szczegółowego opisu osi priorytetowych RPO WP 2014-2020, punktem odniesienia dla planowanych konkursów są typy projektów w ramach poszczególnych priorytetów inwestycyjnych. Jak zapowiada Adam Hamryszczak, dyrektor departamentu RPO, pierwsze konkursy mogą być ogłoszone jeszcze w III kwartale 2015 roku, pod warunkiem, że ministerstwo ogłosi rozporządzenia.

Jakie są najważniejsze inwestycje realizowane przez samorząd województwa?

- Będziemy budować obwodnice, m.in. Cieszanowa, Przeworska, Strzyżowa, Sokołowa Małopolskiego, Kolbuszowej, a także drogę lotniskową - wylicza marszałek. - W nowym RPO będą też pieniądze na uzdrowiska. To nowość, bo w poprzednim programie takich działań nie było. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 20 mln euro.

Ponad 730 mln euro ma być natomiast przeznaczonych dla firm, które przystąpią do konkursów.

To właśnie przedsiębiorcy najbardziej czekają na rozporządzenia ministerstwa.

- Jesteśmy już w nowej perspektywie od półtora roku, a nabory wniosków jeszcze nie ruszyły, to nie jest dla nas sytuacja komfortowa - mówi przedsiębiorca z branży budowlanej w Rzeszowie. - Mam nadzieję, że ruszą w końcu nabory, bo potrzebuję pieniędzy na rozwój swojej firmy, chcę wprowadzić innowacje w oparciu o badania prowadzone na jednej z uczelni. W tym rozdaniu Unia stawia na innowacyjne projekty, myślę, że mam duże szanse na dotację. Bez unijnych pieniędzy nie mam co myśleć o rozwoju - ocenia.

W podobnej sytuacji są inni przedsiębiorcy. Mimo że procedury ubiegania się o wsparcie unijne są skomplikowane, nie rezygnują, bo warto się pomęczyć, żeby coś z tego mieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24