Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu odkryto ślady średniowiecznego kościoła

Norbert Ziętal
XIII wiek - z tego okresu pochodzi kościół św. Piotra, które szczątki znaleziono w Przemyślu.
XIII wiek - z tego okresu pochodzi kościół św. Piotra, które szczątki znaleziono w Przemyślu. Norbert Ziętal
- To bezcenne odkrycie, wspaniały relikt przeszłości - mówi dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Do odkrycia doszło na jednym z podwórek przy ul. Katedralnej. Znajduje się tutaj parking. Obecnie w tym miejscu pracują archeolodzy, teren jest odpowiednio zabezpieczony. Można dostrzec pozostałości nawy i prezbiterium. Widać pofałdowaną posadzkę, wykonaną z ręcznie robionych cegieł. Są też głębsze wykopy. Wydobytych zostało kilka ludzkich kości. Zostały znalezione również monety, na razie są w dość kiepskim stanie. Ceglana posadzka znajduje się dość płytko. To najprawdopodobniej kolejna warstwa, pochodząca z późniejszego okresu niż pierwotny kościół. Jego pozostałości, i kolejna posadzka, znajdują się pod cegłami.

Jeszcze niżej najprawdopodobniej znajdują się krypty. Na ich ślad już natrafiono, być może za niedługo uda się je potwierdzić.

To prawdopodobnie pozostałości dawnego kościoła pw. św. Piotra. To pierwsza katolicka świątynia w regionie. Powstała na początku XIII w. Od końca XIV w. pełniła funkcję pierwszej katedry. W 1402 r. spustoszył ją pożar. Kościół został odbudowany. Był użytkowany przez franciszkanów, później przez jezuitów. Pod koniec XVII w. został rozebrany.

W tym kościele mieli być pochowani pierwsi biskupi przemyscy, których szczątki przeniesiono później do nowego kościoła jezuitów. Przypuszczalne miejsce, w którym mogą znajdować się pozostałości kościoła św. Piotra, archeolodzy i historycy znali od pewnego czasu. Kościół na podstawie dawnej jezuickiej mapy z poł. XVII w. zlokalizował archeolog i dyr. Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, nieżyjący już Antoni Kunysz.

W 2009 r. został w tym miejscu wykonany wykop, pod ułożenie kabli. Wówczas natrafiono na ślady zabytku, a teren został objęty nadzorem archeologicznym. Obecne prace archeologiczne prowadzone są w związku z inwestycją remontowo - budowlaną, realizowaną w sąsiednim budynku.

- Planujemy, że badania archeologiczne potrwają do końca września. Ten obiekt to rewelacja. Ma bardzo dużą wartość historyczną i kulturową - mówi dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zachowało są sporo informacji na temat kościoła św. Piotr. Jego wygląd został pokazany na słynnym sztychu Brauna z początku XVII w.

- Ten obiekt musi być zachowany. Być może uda się wykonać przeszklenie, podświetlenie, odpowiednią klimatyzację i wentylację, aby mogło go zobaczyć więcej osób - zastanawia się dr Stojak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24