Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na Uniwersytecie Rzeszowskim. Szał na medycynie, na prawie brakuje chętnych

Beata Terczyńska
Prorektor UR mówi, że zainteresowanie kandydatów jest w tym roku większe, głównie z powodu obleganej medycyny. Na politechnice też notują wzrost chętnych na studia dzienne, o ok. 700 osób
Prorektor UR mówi, że zainteresowanie kandydatów jest w tym roku większe, głównie z powodu obleganej medycyny. Na politechnice też notują wzrost chętnych na studia dzienne, o ok. 700 osób Fot. Krzysztof Kapica
Na uniwersytecie brakuje chętnych na oblegane kiedyś prawo, kiepsko jest również na kierunkach: fizyka, biologia, matematyka. Ta ostatnia nie cieszy się też zbyt dużym wzięciem na politechnice.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim wśród studiów dziennych rekord zainteresowania pobiła otwierana medycyna. Na jedno miejsce przypadało ok. 70 chętnych. W sumie zgłosiło się ok. 4,6 tys. kandydatów. - Dalej były: filologia angielska i pielęgniarstwo z około 5 osobami na miejsce, nowości - dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz jazz i muzyka rozrywkowa - z 3, a także fizjoterapia, ekonomia i systemy diagnostyczne w medycynie z ok. 2 - wymienia prof. Sylwester Czopek, prorektor ds. nauki na UR.

Przyznaje, że wśród 42 kierunków są też kierunki z minimalnym obłożeniem, np. fizyka.

- Dziś widzimy, że kandydaci poszukują kierunków, które nie dają tylko wykształcenia ogólnouniwersyteckiego, a bardziej oczekują studiów praktycznych, z konkretnymi umiejętnościami dającymi potencjalną łatwość znalezienia pracy. Trudno jest z naborem na ogólnie pojmowaną humanistykę: filologię polską, historię, socjologię, politologię. Kiedyś bardzo popularne, w tej chwili przeżywają regres. Problemy z naborem są też na biologii czy matematyce. - Po raz pierwszy na przykład nie został wypełniony limit na prawie - zwraca uwagę.

Dodaje, że za wcześnie jednak mówić o tym, że jakiś kierunek nie zostanie otworzony z powodu braku chętnych. Takie decyzje zapadną we wrześniu. Miejsc będą jeszcze, z pewnością, szukali maturzyści zdający w sierpniu poprawki. Na każdym wydziale są ustalone inne terminy II tury naboru. Z reguły kończą się w połowie września. Harmonogram jest na stronie UR. Miejsca mają m.in.: pedagogika, administracja, archeologia, muzeologia, grafika, biotechnologia.

Na Politechnice Rzeszowskiej najmniejszym zainteresowaniem z kolei cieszyły się: matematyka - zastosowanie matematyki w ekonomii (1,43), energetyka (1,58) i technologia chemiczna (1,61).

Wczoraj uczelnia rozpoczęła drugą turę naboru, która potrwa do 14 września. - 15 wolnych miejsc mamy jeszcze na architekturze. Wynika to z tego, że nie wszyscy przyjęci potwierdzili nam chęć studiów. Ponadto 30 miejsc ma inżynieria środowiska, 45 - ochrona środowiska, 20 - biotechnologia, 30 - inżynieria chemiczna i procesowa, 50 - technologia chemiczna, 40 - energetyka, 60 - matematyka (specjalność: zastosowania matematyki w ekonomii), a także po 60 miejsc w zamiejscowym ośrodku dydaktycznym w Stalowej Woli mają mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji - mówi Magdalena Kamler z Działu Informacji, Karier i Promocji PRz.

Podczas pierwszego etapu rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia zgłosiło się tutaj 6439 kandydatów, a przyjętych zostało 3765 osób. - Najbardziej oblegane były: informatyka (4,55 osoby na miejsce), automatyka i robotyka (4,34), lotnictwo i kosmonautka (3,98), mechanika i budowa maszyn (3,64), logistyka (3,34), finanse i rachunkowość (3,24), mechatronika (3,08) i zarządzanie inżynierią produkcji (3,02).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24