Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół tysiąca nauczycieli na Podkarpaciu do zwolnienia

Beata Terczyńska
Wśród nauczycieli  jest ogromny strach przed bezrobociem. Do kuratora zgłoszono ponad 30 szkół do likwidacji. Najwięcej takich, których zamknięcie wynika z ustawy, m.in. kolegiów języków obcych.
Wśród nauczycieli jest ogromny strach przed bezrobociem. Do kuratora zgłoszono ponad 30 szkół do likwidacji. Najwięcej takich, których zamknięcie wynika z ustawy, m.in. kolegiów języków obcych. Krzysztof Kapica
Prawie 3 tysiące nauczycieli na Podkarpaciu nie cieszy się z powodu rozpoczynających się wakacji. 459 pedagogów dostało wypowiedzenia z pracy, ponad 2,5 tysiąca ma okrojone etaty

W piątek uczniowie odebrali świadectwa. Dla wielu pedagogów z regionu był to jeden z trudniejszych dni w życiu, bo w perspektywie nowego roku szkolnego mają bezrobocie. Sprawdził się czarny scenariusz, o którym pisaliśmy na początku czerwca w Nowinach.

- Z naszych szacunkowych danych wynika, że wypowiedzenia stosunku pracy dostało 459 nauczycieli na Podkarpaciu - wylicza Stanisław Kłak, prezes okręgu podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. - W tej grupie 156 pedagogów przeszło na emeryturę lub tzw. świadczenia kompensacyjne. Natomiast ograniczenia etatów i zmiany warunków zatrudnienia tylko w tym roku dotknęły aż 2590 nauczycieli.

Dodaje, że przed rokiem cięcia etatów dotyczyły ponad 3,5 tys. nauczycieli. Wśród zwalnianych z pracy są także pracownicy administracji. Pracę od września ma stracić 48 osób (w tym 37 odejdzie na emeryturę), a 21 osób dotknie zmiana warunków zatrudnienia.

Prezes Kłak wylicza, że najwięcej zwolnień będzie w Rzeszowie (34), Przemyślu (25), Jarosławiu (22), Sanoku (19), Tarnobrzegu (15), Stalowej Woli (12), Łańcucie (9), Brzozowie (8), Krośnie (7) i Mielcu (7), a z miast, które nie są siedzibami powiatu - w Nowej Sarzynie (15) i Nowej Dębie (11). Przeniesienia do innej szkoły czekają 16 pedagogów, a zmiana stanowiska na inne (np. do pracy w świetlicy) - 66.

Bogusława Buda, szefowa rzeszowskiej "Solidarności" oświatowej, mówi, że ją powiadomiono o 27 zwalnianych nauczycielach w stolicy regionu i 4 zwolnieniach w okolicy.

- 123 nauczycieli w Rzeszowie będzie miało od nowego roku szkolnego zmniejszone etaty. Niektórzy nawet o połowę - podkreśla. - W powiecie ograniczenia dotkną 22 osoby. Ten stan powoduje fatalne nastroje, strach w tej grupie zawodowej. Niektórzy liczą na cud, że nabór do szkół ponadgimnazjalnych będzie lepszy, niż się spodziewali, więc choć kilka godzin uda się jeszcze dyrektorom dla nich wygospodarować. To okaże się w najbliższych dniach.

Po analizie zainteresowania uczniów konkretnymi klasami i szkołami widać, że większość zawodówek i wiele klas techników ma spory problem z naborem. Chętnych można policzyć na palcach jednej ręki. Buda przypomina, że problemy nauczycieli biorą się głównie z niżu demograficznego, likwidacji szkół, ale nie tylko. - Także zmieniona podstawa programowa w szkołach ponadgimnazjalnych odbiła się na etatach. Sprawdziło się to, co zapowiadaliśmy, że przez cięcia programu polecą ludzie. Najgorzej jest dziś właśnie w szkołach ponadgimnazjalnych.

Cięcia dotyczą nauczycieli wszystkich przedmiotów. Wśród zwalnianych przeważają pedagodzy dyplomowani, nawet z 26-letnim stażem.

- Nie mogliśmy się zgodzić na propozycję ministerstwa edukacji, by w szkołach zatrudniać nauczycieli po licencjacie, a więc za grosze, kiedy zwalnia się ludzi z najwyższym stopniem awansu, którym trzeba zapłacić nieco więcej.

Niewykluczone, że w szkołach tuż po wakacjach odbędzie strajk ostrzegawczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24