Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy posłów i senatorów. Co dla nas zrobili w kończącej się kadencji?

Małgorzata Froń
Dobiega końca VII kadencja Sejmu. W sejmowych ławach zasiada 25 posłów z Podkarpacia. Pora podsumować ich aktywność.

Po prawie czterech latach kadencji Sejmu sprawdzamy aktywność naszych posłów. Niestety, na tle innych regionów nie prezentujemy się zbyt dobrze. W sejmowym rankingu aktywności zdecydowanie najlepiej wypada poseł Bogdan Rzońca (PiS) - ma na swoim koncie 453 wystąpienia, co daje mu 7. miejsce wśród posłów. Zaraz za nim jest poseł Andrzej Szlachta (PiS) - ma 446 wystąpień - i Jan Warzecha (PiS), który zabierał głos z sejmowej mównicy 435 razy. Na samym dole listy znaleźli się posłowie Małgorzata Marcinkiewicz (Ruch Palikota) i Marek Kuchciński (PiS), którzy mają zaledwie 5 wystąpień sejmowych. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że aż 10 posłów ma na swoim koncie tylko jedno wystąpienie. Nie ma w tej grupie posła z naszego regionu.

Sejmowy ranking aktywności

Nasi posłowie w mijającej kadencji do najbardziej aktywnych nie należeli. W tej kadencji odbyło sie w Sejmie 5346 głosowań. Mirosław Pluta (PO) był na 5339 głosowaniach, co daje mu 9. miejsce wśród posłów. Na 50. miejscu znalazł sie Piotr Tomański (PO) - był na 5318 głosowaniach. Kolejny nasz poseł - Marek Rząsa (PO) - zajął 56. miejsce, brał udział w 5313 głosowaniach.

Podkarpaccy posłowie nieźle natomiast wypadają w zestawieniu interpelacji. W pierwszej dziesiątce mamy trzech posłów: Jan Warzecha (PiS) ma 1339 interpelacji, Bogdan Rzońca (PiS) - 1311 interpelacji, a Kazimierza Moskal (PiS) - 975 interpelacji. Najmniej, bo tylko 2 interpelacje, ma na swoim koncie poseł Stanisław Piotrowicz (PiS).

Nie najlepiej jest też w zapytaniach poselskich. Tutaj najwyższe miejsce zajmuje Bogdan Rzońca - zadał 80 pytań, lider ma ich 741. Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski, zadał tylko jedno pytanie, co lokuje go na 404. miejscu. Nasi posłowie być może najbardziej aktywni nie są, a interpelacje, zapytania i pytania, które przedstawiają w Sejmie, nie zawsze dotyczą spraw ważnych. Posłowie składali oświadczenia głównie w sprawach rocznicowych obchodów, uroczystości patriotycznych, regionalnych festiwali, rocznic śmierci znanych ludzi czy na temat katastrofy smoleńskiej. Były też interpelacje na temat likwidacji szkół, nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce, jednego z posłów bardzo interesowała sprawa spożywania alkoholu przez gimnazjalistów.

Sam zrezygnował

[obrazek3]

Głosowanie start

Głosowanie w naszym plebiscycie, który prowadzi 18 dzienników regionalnych, rozpocznie się w piątek, 5 czerwca, o godzinie 6, a zakończy we wtorek, 23 czerwca, o godzinie 24.

Na posłów i senatorów można oddawać głosy na TAK i na NIE na trzy sposoby: z poziomu portalu internetowego Nowiny24.pl (tylko dla zalogowanych użytkowników serwisów), poprzez profil dziennika i portalu Nowiny24.pl, na Facebooku oraz wysyłając SMS pod numer 72355 - treść przy nazwiskach kandydatów.

"Klik" w portalu Nowiny24.pl to 1 punkt dla wskazanego kandydata (istnieje możliwość oddania pięciu głosów dziennie). Głos oddany za pośrednictwem Facebooka to 2 punkty (tę czynność można zrealizować raz dziennie). Natomiast wysłany SMS to 10 punktów dla kandydata. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie wysyłania SMS-ów. Cena SMS-a: 2,46 złotego z VAT.

Wyniki głosowania będziemy publikować w Nowinach, a także na naszej stronie internetowej: www.nowiny24.pl.

Mijająca kadencja Sejmu przejdzie do historii z jeszcze jednego powodu. Otóż w ostatnich czterech latach mieliśmy kilka skandali z udziałem podkarpackich posłów. Zaczęło się od tzw. afery podkarpackiej w roku 2013. CBA aresztowało wtedy marszałka województwa, prominentnego działacza PSL. Poseł Jan Bury, szef podkarpackich ludowców, szybko odciął się od marszałka.

Po wyborach samorządowych w 2014 roku CBA zatrzymało 14 osób, które miały kupować wyborcze głosy za pieniądze i alkohol. Część z tych osób związana jest z PSL-em. Poseł Bury stał się obiektem prasowych doniesień także po tym, jak w jego gabinecie i domu CBA dokonało przeszukań, podobnie jak u innego, byłego już szefa PO na Podkarpaciu, posła Zbigniewa Rynasiewicza. Ostatniego dnia maja złożył rezygnację z funkcji wiceministra infrastruktury, zrzekł się też mandatu posła i funkcji szefa podkarpackiej Platformy Obywatelskiej.

Nagrody dla najlepszych

Nagrody dla najlepszych

Parlamentarzystów oceniamy na TAK i NIE - wygra ten, który będzie miał największą różnicę na plus .

Dla zwycięzców plebiscytu w poszczególnych okręgach wyborczych przewidziane są publikacje redakcyjne: za 1. miejsce - wywiad o wielkości 1/2 strony gazety, za 2. miejsce - wywiad o wielkości 1/3 strony gazety, za 3. miejsce - wywiad o wielkości 1/4 strony gazety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24