Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starosta krośnieński chce jasnych zasady współpracy z gminami

Ewa Gorczyca
Jan Juszczak
Jan Juszczak Tomasz Jefimow
Gminy dołożą złotówkę do każdej złotówki wydanej z budżetu powiatu na inwestycje drogowe.

- Jestem przekonany, że ustalenie zasad i reguł na wstępie tej kadencji przyczyni się do tego, że praca w radzie będzie merytoryczna, łatwiej będzie nam podejmować decyzje i równocześnie przyjęte zasady, akceptowane przez samorządy gminne, sprawią, że efektywność, ale też satysfakcja i zrozumienie będą o wiele lepsze, niż do tej pory - mówił Jan Juszczak, przedstawiając radnym na sesji założenia współpracy powiatu z samorządami gminnymi. Mają one dotyczyć przedsięwzięć realizowanych w ciągu najbliższych sześciu lat.

Jan Juszczak nie ukrywa, że z gmin napływały uwagi dotyczące inwestycji podejmowanych przez powiat, zwłaszcza tcyh drogowych.

- Dlatego odbyliśmy rozmowy ze wszystkimi wójtami i burmistrzami gmin - mówi Juszczak. - Ich tematem była nie tylko była infrastruktura drogowo-mostowa, ale także inne przedsięwzięcia.

Efektem spotkań był objazd dróg powiatowych, w którym uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu i Komisji Transportu. Chodziło o to, by zweryfikować oczekiwania lokalnych samorządowców i przyjąć hierarchię zadań. Wstępny projekt współpracy został przedstawiony na konwencie wójtów i burmistrzów.

Najważniejsza zasada - to skupienie się na możliwościach pozyskania funduszy na drogowe inwestycje.

Zdaniem starosty - jest kilka źródeł finansowaniach takich zadań. Główne to Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych czyli "schetynówka" oraz "powodziówka" czyli pomoc z budżetu państwa na usuwanie klęsk żywiołowych a także programy międzynarodowe (obecnie to program Polska - Republika Słowacka).

W ramach "schetynówki" powiat może złożyć wnioski na dwa zadania. Najlepiej takie, które będą łączyły dwie lub trzy gminy. - Powiat zgłaszając zadanie uzyskuje 50 procentowe wsparcia z programu. Pozostałe 50 proc. dzieli między siebie i gminę. Jeśli w zadaniu uczestniczą dwie gminy, to ich wkład dzielony jest pomiędzy te samorządy - wyjaśnia starosta.

W ramach "powodziówek" dotacja z budżetu państwa jest jeszcze wyższa (8o proc.). W tym przypadku władze powiatu także oczekują finansowej partycypacji gmin. Ich udział miałby być równy finansowemu zaangażowaniu samorządu powiatu. Powiat do tego programu mógł zgłaszać trzy inwestycje.

- Proponujemy, aby zadanie, które zostało zgłoszone i nie udało się go zrealizować, bo brakowało pieniędzy, przenosić na rok następny jako priorytetowe. Chcemy przyjąć czytelną hierarchię zadań - podkreśla Jan Juszczak.

W własnym budżecie powiat chce rezerwować pieniądze na inwestycje drogowe mniej kosztowne, ale ważne : zgłaszane przez wójtów, burmistrzów i samych mieszkańców.

- Te zadania będziemy się starali zrealizować szukając wsparcia finansowego ze strony gmin. Nie precyzujemy tych kwestii ani kwotowo, ani procentowo. Wszystko będzie zależało do zakresu robót i wielkości zadania. W tym przypadku będą prowadzone indywidualne rozmowy z zainteresowanymi samorządami - zapowiada starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24