Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja książki o najstarszych dziejach Kościoła przemyskiego

Norbert Ziętal
Dr Grzegorz Klebowicz mówił o wczesnym chrześcijaństwie.
Dr Grzegorz Klebowicz mówił o wczesnym chrześcijaństwie. Archiwum PWSTE
"Organizacja parafialna diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego w XIV i XVI wieku" to tytuł książki dr. Grzegorza Klebowicza, którą zaprezentowano podczas spotkania ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu.

- Jak zauważył sam autor, pomimo sporej ilości prac poświęconych diecezji, do tej pory brakowało próby usystematyzowania wiedzy o jej strukturze terytorialnej w pierwszych wiekach funkcjonowania - twierdzi Magdalena Bojarska, rzecznik jarosławskiej PWSTE.

W swojej publikacji Klebowicz podjął się przedstawienia zagadnień początków diecezji, które powiązano z uwarunkowaniami osadniczymi, urbanizacyjnymi, etnicznymi i własnościowymi. Dużym walorem tej książki jest fakt, że poza zwyczajowo poruszanymi w problematyce parafialnej zagadnieniami świątyń i ich wezwań, duszpasterzy, patronów oraz okręgów parafialnych i majątku, autor zbadał również i przedstawił instytucje związane z parafiami. Chodzi o szkoły, szpitale, bractwa i cechy rzemieślnicze, również kościoły i kaplice nieparafialane. - Prezentacja książki wywołała interesującą dyskusję, którą wypełniły pytania związane z wykorzystanymi źródłami i ich ograniczeniami poznawczymi, jak również zakresem przeprowadzonej kwerendy archiwalnej i najstarszymi dziejami parafii jarosławskiej - dodaje Bojarska.

Dr Klebowicz jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, autor wielu prac z zakresu historii religijnej, osadnictwa i źródłoznawstwa okresu średniowiecza i nowożytności. Zawodowo związany jest z Instytutem Historii PWSW w Przemyślu, jest współpracownikiem Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL. Podczas spotkania ze studentami omówił obecność zachodniego chrześcijaństwa od XI w. na terenach, które w XIV w. podporządkowano biskupstwu przemyskiego.

Zaprezentował najstarsze ślady archeologiczne związane z obrządkiem zachodnim, m.in. rotundę na przemyskim Wzgórzu Zamkowym i rotundę kościoła pw. Św. Mikołaja, której relikty odkryto pod prezbiterium Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24