Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedza o alergii może uratować życie

Ewa Kurzyńska
- Jednym z zaleceń dla uczulonych na jad owadów jest noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną - mówi lek. med. Karolina Szczepan, specjalista chorób dzieci.
- Jednym z zaleceń dla uczulonych na jad owadów jest noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną - mówi lek. med. Karolina Szczepan, specjalista chorób dzieci. Bartosz Frydrych
Jak pomóc, gdy jesteśmy świadkami silnej reakcji uczuleniowej? Podpowiedzą lekarze z oddziału alergologii Szpitala Wojewódzkiego nr 2.

O tym, że jest uczulony na jad os, pan Andrzej dowiedział się w dramatyczny sposób: - Kładąc się wieczorem spać, poczułem na plecach ukłucie. Osa była na poduszce. Niemal natychmiast na całym ciele pojawiła się mocno swędząca wysypka. Reakcja na jad owada była tak gwałtowna, że natychmiast wsiadłem do auta i ruszyłem do kolbuszowskiego szpitala. Miałem do przejechania tylko dwa kilometry, więc na miejscu byłem błyskawicznie. Gdy wysiadałem z samochodu, poczułem, że słabnę. Na izbie przyjęć zdołałem tylko krzyknąć, że zostałem użądlony, i straciłem przytomność - opowiada pan Andrzej, którego spotkaliśmy na oddziale alergologii SW nr 2 w Rzeszowie.

Specjaliści nie mają wątpliwości, mężczyznę od śmierci mogły dzielić minuty.

- Wstrząs anafilaktyczny to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Do tak silnej reakcji alergicznej może dojść u osób uczulonych, np. na jad owadów błonkoskrzydłych, czyli os, pszczół, trzmieli, ale także po zjedzeniu orzeszków ziemnych czy krewetek - wyjaśnia Przemysław Mroczek, specjalista alergologii z SW nr 2.

Osoby uczulone na jad owadów szczególną ostrożność powinny zachować wiosną i latem, kiedy pszczoły czy osy są najbardziej aktywne.

"Przygotuj się na wstrząs"

- Warto też poszerzać swoją wiedzę na temat uczuleń. Tak by wiedzieć, co robić, gdy ktoś w naszym otoczeniu dozna silnej reakcji alergicznej - mówi dr n. med. Marta Rachel, kierownik oddziału alergologii w SW nr 2.

Wiedzy na temat anafilaksji i sposobów postępowania w takich sytuacjach ma dostarczyć akcja "Przygotuj się na wstrząs", która zaczyna się w poniedziałek. Wystarczy zadzwonić na oddział alergologii w szpitalu przy ul. Lwowskiej, tel. 17 866-46-65, aby umówić się na rozmowę na ten temat. Akcja potrwa do piątku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24