Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole dla malucha. Jakie?

Ula Sobol
Kadra to istotna sprawa. Ważne są zarówno  kwalifikacje, jak i podejście do każdego dziecka
Kadra to istotna sprawa. Ważne są zarówno kwalifikacje, jak i podejście do każdego dziecka Archiwum Przedszkola Radosne Słoneczko
Należy zastanowić się, czy posłać dziecko do publicznego czy niepublicznego przedszkola

Przy wyborze przedszkola należy dobrze pooglądać różne przedszkola, aby trafić na właściwe

- Przed wyborem należy dobrze przeglądnąć różne przedszkola. Ten sposób pozwoli nam trafić na to właściwe. Jeżeli pójdziemy do jednego przedszkola, to nie ocenimy standardu - zaznacza Maria Hałajko, dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Radosne Słoneczko" w Rzeszowie.
Rodzice powinni przede wszystkim zapytać o opinię tych rodziców, których dzieci są już w konkretnym przedszkolu. - Powinni zbadać bazę i dokładnie przyjrzeć się pracy nauczycieli w przedszkolu oraz tej na zewnątrz. Istotną sprawą jest sposób wyżywienia oraz miejsce w jakim spożywają jedzenie (kuchnia i jadalnia) - dodaje.

Podkreśla, że jeśli rodzice już wybiorą przedszkole, to powinni je odwiedzić, wspólnie z dzieckiem oraz sprawdzić dokładnie jego koncepcję pracy, ocenić jakość oferty i jakie zajęcia dodatkowe proponuje ponad podstawę programową.

Dzisiaj, ze względu na wcześniejsze skierowanie dzieci do szkoły, najważniejsze jest, aby dziecko dobrze przygotować.

- Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsza niania, która nie ma kwalifikacji do przygotowania dziecka do szkoły, nie zrobi tego w odpowiedni sposób. Oczywiście nauczy wierszyków, piosenek, różnych tekstów śpiewanych czy mówionych, ale pomocna okaże się tutaj wykwalifikowana kadra przedszkolna. Nauczyciele mają świadomość, że dziecku jest bardzo trudno się skupić. Pracują nowoczesnymi metodami pracy, dzięki, którym maluch szybciej przyswaja wiele informacji, np. Metoda Dobrego Startu, Metoda Ruchu Rozwijającego - opowiada Maria Hałajko.

Przy wyborze przedszkola warto zwrócić uwagę na kadrę i na jej kwalifikacje. Zapoznać się z podstawowymi dokumentami: koncepcją pracy rocznej, statutem, regulaminami, jakie są grupy wiekowe, a także poznać kadrę i wychowawcę grupy.

- Przedszkole powinno przedstawić rodzicom kartę przedszkolaka, w której zawarte będą podstawowe informacje o dziecku - mówi z kolei Mateusz Hałajko, wicedyrektor przedszkola. - Powinno również ocenić indywidualnie każde dziecko, jego rozwój, aktywność oraz zainteresowania. Jeśli rodzice zdecydują się powierzyć nam dziecko, staramy się przeprowadzić diagnozę wstępną umiejętności takiego malucha - wyjaśnia.

Diagnoza zazwyczaj trwa około pół roku. - Trzyletnie dziecko diagnozujemy w różnych sferach m.in. samoobsługowej, motorycznej. Poprzez obserwację i karty pracy, które dzieci wykonują w czasie zajęć dostrzegamy wszystkie jego umiejętności (m.in. spostrzeganie wzrokowe, słuchowe). Diagnoza nie jest taka prosta. Dopiero po tym czasie my wiemy czym dziecko się interesuje i na jakim jest poziomie intelektualnym - dodaje Maria Hałajko.

- Dużą rolę odgrywa wychowawca. Powinien się wczuć w to co czuje dziecko. Wykazać się szeroko pojętą empatią, i umiejętnie wprowadzić dziecko do grupy, bo każde dziecko może zachowywać się różnie- zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24