Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta Merkel w Polsce. Ekspert: Niemcy nas potrzebują

Krzysztof Marczyk AIP
AIP
Dzisiaj do Warszawy przyjechała Angela Merkel na XIII konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec. Rozmowom przewodniczyła premier Ewa Kopacz. Głównymi tematami, które poruszyły szefowe rządów obu państw były kwestie klimatyczno-energetyczne oraz polityka wschodnia.

Podczas konsultacji podkreślano, że tak dobre relacja między Polską i Niemcami są efektem długotrwałej i konsekwentnej pracy na przestrzeni ostatnich 25 lat. Ekspert ds. relacji polsko-niemieckich, dr hab. Marek Cichocki, tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska-Press, że w naszym relacjach zawsze istniała pewna dysproporcja i nie jesteśmy partnerami o tych samych potencjałach, jednak łączą nas wspólne interesy.

- Nasze gospodarki są ze sobą silnie powiązane. Polska jest bardzo istotnym rynkiem dla Niemiec, dynamicznie rozwijającym się zwłaszcza na tle pogrążonej w kryzysie Unii Europejskiej. Stąd wynikają bardzo istotne związki na przykład w obszarze wymiany handlowej. Również w kwestiach energetyki, gdzie podążamy różnymi drogami, ale mamy sobie wiele ciekawych rzeczy do zaoferowania. A także w przemyśle zbrojeniowym, gdzie Polska swój potencjał militarny buduje, a Niemcy są istotnym eksporterem wojskowego wyposażenia - wymienia dr hab. Marek Cichocki, pytany przez dziennikarza AIP.

Nasze relacje nie są jednak doskonałe, o czym świadczy problem płacy minimalnej, którą Niemcy chcą wprowadzić, a która miałaby objąć również polskie przedsiębiorstwa.

- Ta sprawa jest absolutnie do uregulowania przy dobrej woli obu stron - podkreśla dr hab. Marek Cichocki. - To świadczy jednak o pewnej strukturalnej słabości polityki polsko-niemieckiej, dlatego że we wzajemnych relacjach ciągle pojawiają się konflikty interesów i konflikty rozwiązań. One powinny być jednak rozpoznawane na znacznie wcześniejszym etapie. Sytuacja, w której to pani premier i pani kanclerz muszą rozstrzygać kwestię płacy minimalnej, wprowadzonej przez Niemcy w stosunku także do polskich przedsiębiorców jest dowodem na to, że te niższe struktury współpracy nie funkcjonują. Ta sprawa powinna zostać rozwiązana zanim została nagłośniona i zanim musiały się nią zająć premier i kanclerz, czyli na najwyższym szczeblu - dodaje ekspert ds. relacji polsko-niemieckich.

W minionym tygodniu minister spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyna wygłosił expose nt. polityki zagranicznej Polski na rok 2015, w którym podkreślał jak ważna jest współpraca obu państw oraz zapewniał, że nasz głos w Unii Europejskiej ma duże znaczenie.

- Nasz głos w UE jest wiążący dla Niemiec tak bardzo, jak jest w sposób jednoznaczny i silnie artykułowany przez nas. Musimy w bardziej konkretny sposób określać nasze oczekiwania w stosunku do niemieckiej polityki i nie być w tym stosunku zanadto skromni, ostrożni i niepewni. Niemcy potrzebują Polski jako politycznego partnera zarówno w kontekście kryyzysu finansoweg w strefie Euro. Także dlatego, że Polska jeszcze przez dłuższy czas nie będzie wchodzić do strefy euro. W kontekście tego faktu potrzeba bardzo przemyślanej współpracy naszych rządów w kontekście reformowania Unii Europejskiej - mówi AIP dr hab. Marek Cichocki.

Ekspert ds. relacji polsko-niemieckich dodał, że równie ważną kwestią współpracy obu państw jest sytuacja, jaka obecnie panuje na Ukrainie.

- Niemcy potrzebują politycznego partnera w Polsce również ze względu na sytuację w Europie wschodniej, gdzie kształtuje się prawdopodobnie nowy porządek, który będzie miał wpływ na sytuację w najbliższych dziesięcioleciach. I to jak on się ukształtuje leży w żywotnym interesie zarówno Polski jak i Niemiec. I w tej sprawie Berlin i Warszawa muszą ze sobą współpracować - kończy dr hab. Marek Cichocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24