Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oglądali Słońce dzięki profesjonalnemu sprzętowi

Hubert Lewkowicz
Obserwacje cieszyły się dużym powodzeniem
Obserwacje cieszyły się dużym powodzeniem ZSTiO w Jarosławiu
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu mieli wyjątkową okazję obserwacji Słońca dzięki teleskopowi słonecznemu Lunt. Wyposażony jest on w filtr pozwalający na oglądanie Słońca w sposób, który jeszcze niedawno był niedostępny dla miłośników astronomii.

- Widok przerósł wszelkie oczekiwania. Tarcza słoneczna w kolorze czerwono-pomarańczowym i przepiękne protuberancje niczym krzaczki wyrastające na obrzeżach naszej gwiazdy - opowiada Anna Rosiak, nauczycielka fizyki w jarosławskim "mechaniku".

- Protuberancje są związane z aktywnością Słońca, co oznacza, że ich wielkość jest uzależniona od chwilowego stanu naszej gwiazdy. Co więcej, dzięki dużej dynamice jesteśmy w stanie zauważyć w krótkim nawet czasie niewielkie ich zmiany! Uczniowie przekonali się, że tarcza słoneczna przy kolejnych obserwacjach pokazywała się z zupełnie innej strony. Przez okulary z odpowiednim filtrem obserwowali tarczę Słońca, na której nie było widać zbyt wielu szczegółów. Przez szkolny teleskop dzięki zastosowaniu specjalnego filtra - foli Baader ND 5.0 - wyraźnie było już widać grupy plam, a sama tarcza Słońca była niemal biała. A widok przez Lunt był niesamowity !- dodaje.

Anna Rosiak jest miłośniczką astronomii, która swoją pasją dzieli się z uczniami. To pod jej kierownictwem szkolny zespół astronomów odkrył niedawno nieznaną planetoidę uczestnicząc w międzynarodowym projekcie badawczym. Uczniowie otrzymywali zdjęcia z ogromnego teleskopu na Hawajach i na ich podstawie przygotowywali raport.

Nauczycielka fizyki zorganizowała także obserwacje niedawnego zaćmienia Słońca, w których uczestniczyli uczniowie wielu szkół z Jarosławia i okolic. Dzięki jej staraniom szkoła ma swój własny teleskop.

Uczniowie mogli sfilmować Słońce

Niezwykłe obserwacje przy pomocy teleskopu słonecznego Lunt prowadzone były dzięki wizycie w szkole Marka Substyka, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zastępcy redaktora naczelnego magazynu "Urania - Postępy Astronomii" i autora książki "Poradnik, Miłośnika Astronomii". Substyk, który przyjechał do jarosławskiego "mechanika" na zaproszenie Anny Rosiak, jest także twórcą portalu i forum internetowego AstroCD.

Zainteresowanie obserwacją było ogromne. Mimo że zaplanowano ją na dwie godziny, teleskop był oblegany przez cztery.

- Uczniowie z koła astronomicznego wykonali w tym dniu wiele interesujących zdjęć naszej gwiazdy, a także filmy, które już niedługo będzie można zobaczyć na szkolnej stronie ZSTiO - mówi nauczycielka. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24