Turniej o Puchar Tymbarku. Łowisko, Nowa Dęba, Stalowa i Mielec pojadą na Stadion Narodowy

Marcin Jastrzębski
Dziewczyny z Akademii Piłkarskiej Stalowa Wola cieszyły się z awansu do ogólnopolskiego finału. Arkadiusz Kielar
Wiemy już kto z Podkarpacia pojedzie na ogólnopolskie finały Turnieju o Puchar Tymbarku". Wojewódzki finał odbył się w Stalowej Woli.

Organizatorem Turnieju jest PZPN, a głównym sponsorem od dziewięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.Do trwającej XV edycji Turnieju zgłoszonych zostało ponad 270 tys. dzieci. Po rozegraniu eliminacji gminnych i powiatowych rywalizacja o Puchar Tymbarku przenosi się na poziom wojewódzki.

Podkarpacki finał największych dziecięcych rozgrywek piłkarskich w Europie rozegrany został na boisku w Stalowej Woli. Oglądać można było najlepszych piłkarzy i piłkarki w kategorii do 8, 10 i 12 lat. Nagrodą główną XV edycji Turnieju jest wyjazd na mecz reprezentacji Polski. Nowością obecnej edycji są oddzielne rozgrywki dla kategorii U-8. Dzięki rozszerzeniu turnieju o dodatkowe grupy wiekowe o Puchar Tymbarku mógł już zagrać prawie każdy uczeń szkoły podstawowej.

Najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 myślą już o ogólnopolskim finale, który zostanie rozegrany 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku, w tym roku, swój Wielki Finał będzie mieć właśnie na poziomie wojewódzkim i podczas tych rozgrywek wyłonione zostało grono 16 najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 8 na terenie całego kraju.

- Finały wojewódzkie Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" co roku pokazują jak wielkim zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się piłka nożna oraz jak wiele talentów piłkarskich jest w Polsce. To właśnie dzięki Turniejowi odkrywamy największe z nich. Wierzymy, że najzdolniejsi zagrają kiedyś w Reprezentacji Polski, dlatego od 9 lat firma Tymbark jest sponsorem głównym Turnieju - podkreśla Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice i współwłaściciel firmy Tymbark.

W kategorii dziewczynek do 8 lat 1. miejsce zajęła SP nr 8 w Krośnie, drugi był UKS Orlęta Pysznica, trzecia SP w Grodzisku Dolnym, a czwarta SP Albatros Wadowice Górne. Wśród chłopców 1. miejsce zajęły Piłkarskie Nadzieje Mielec, drugie UKS Szóstka Jasło, trzecie UKS Stalowa Wola, czwarte Akademia Młodych Orłów Rzeszów.

W kategorii do 10 lat wśród dziewczyn 1. miejsce zajęła SP w Łowisku, drugi był UKS 1 Kolbuszowa, trzecia SP Pobiedno, czwarta SP Jamy, wśród chłopców 1. miejsce zajął MOSiR Orlik Nowa Dęba, drugie UKS Stalowa Wola, trzecie SP nr 9 Dębica, czwarte Akademia Młodych Orłów Rzeszów.
W kategorii do 12 lat, wśród dziewcząt 1. miejsce zajął Akademia Piłkarska Stalowa Wola, drugie SP 9 Dębica, trzecie UKS Orlik Przemyśl, czwarte ZS Łowisko. wśród chłopców 1. miejsce zajęła Gmina Miejska Mielec NSP, 2. miejsce zajęła SP 9 Dębica, 3. miejsce SP 3 Stalowa Wola, SP 2 Leżajsk.

Oznacza to, że 2 maja na Stadion Narodowy w Warszawie pojadą dziewczyny ze Szkoły Podstawowej w Łowisku oraz chłopcy z MOSiR-u Orlik Nowa Dęba (do 10 lat) oraz dziewczyny z AP Stalowa Wola i chłopcy z Mielca - NSP Gmina Miejska (do 12 lat).