Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Motyka: mamy najbogatszą tradycję straży grobowych

Norbert Ziętal
Autorami albumu o strażach grobowych w Tryńczy są Janusz Motyka (na fot) oraz Andrzej Swatek.
Autorami albumu o strażach grobowych w Tryńczy są Janusz Motyka (na fot) oraz Andrzej Swatek. Norbert Ziętal
Tradycja wielkanocnych straży grobowych najmocniej i w najbarwniejszej firmie przetrwała w Podkarpackiem. Szczególnie na ziemi przeworskiej i leżajskiej.

Janusz Motyka i Andrzej Swatek, miłośnicy regionalnej historii i tradycji, podjęli się trudów opisania straży grobowych w gminie Tryńcza. Tutaj tradycja straży grobowych jest kultywowana od wielu pokoleń. W starannie wydanej publikacji opisali rodowód bożogrobowych strażników, a także aktualnie działające formacje w tej gminie.

Wójt też jest strażnikiem Bożego Grobu

Szczególną wartością publikacji są fotografie. Jest ich kilkaset. Najcenniejsze są te archiwalne, przedstawiające przedwojennych strażników, choćby zbiorowe zdjęcie Straży Grobowej w Gniewczynie Łańcuckiej, wykonane w latach 1925 - 30.

- W naszej gminie trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez straży grobowych. Zwyczaj ten, do głębi związany z chrześcijaństwem, na Ziemi Przeworskiej ma ponad sześćsetletnią tradycję. Straże grobowe występują w całej Polsce. Jednak w charakterze "turków" głównie na Podkarpaciu, gdzie tworzą swoisty fenomen kulturowy i etnograficzny - twierdzi Ryszard Jędruch, wójt Tryńczy.

Strażnikiem jest ponad 30 lat, od 1992 r. pełni funkcję komendanta Straży Grobowej w Tryńczy.

Pierwsza straż pojawiła się tutaj ok. 1577 r.

- Za pewnik można przyjąć, że w pełni samodzielna warta Straży Grobowej w Gniewczynie była tu zaciągnięta ok. 1577 r. wraz z objęciem parafii przez bożogrobców. Zakonu, którego korzenie sięgały czasów wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej - mówi Motyka.

Publikacja "Straże Grobowe w gminie Tryńcza - dokumentacja zwyczaju" została wydana przy wsparciu Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wydawcą jest Trynieckie Centrum Kultury. Nie jest dostępna w sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24