Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11-latki z gminy Boguchwała dostaną darmowe szczepionki

Ewa Kurzyńska
Archiwum/Krystyna Baranowska
Z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV, wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy, skorzystają dziewczynki mieszkające na terenie gm. Boguchwała.

Szczepionka jest najskuteczniejsza u dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz towarzystw ginekologicznych jej podawanie zaleca się w wieku 11-14 lat. W Boguchwale ze szczepień może skorzystać ok. 100 dziewczynek urodzonych w 2004 r. i zameldowanych na terenie gminy.

Pierwsze szczepienia już w kwietniu

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV figuruje w kalendarzu szczepień zalecanych. To znaczy, że warto z niego skorzystać, ale płacić trzeba z własnej kieszeni. Całkowity koszt to ok. 1,2 tys. zł. Dla wielu rodziców to bariera ekonomiczna nie do pokonania. Niekiedy pomagają samorządy. Boguchwała jest trzecią gminą na Podkarpaciu, po Leżajsku oraz Rymanowie, która postanowiła sfinansować szczepionki chroniące przed wirusem brodawczaka ludzkiego.

- Szczepienia będą się odbywały w przychodni rejonowej ZOZ nr 2 w Boguchwale. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr: 17 871 44 44. Informacje na temat programu są dostępne także na stronie: www.zoz2-rzeszow.med.pl - mówi Łukasz Przyszły z ZOZ-u nr 2 w Rzeszowie.

Dziewczynki będą szczepione szczepionką w trzech dawkach. Pierwsza zostanie podana już w kwietniu, druga po miesiącu, trzecia - po pół roku od pierwszej dawki.

HPV to bardzo groźny wirus

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, można się nim zakazić bardzo łatwo. Niektóre typy są odpowiedzialne za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, a także za powstawanie brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych.

Rocznie na Podkarpaciu raka szyjki macicy stwierdza się u ok. 130-150 kobiet. Najwięcej zachorowań dotyczy pań po 50. roku życia, jednak rak szyjki macicy nie jest rzadkością i u młodszych kobiet.
Co ważne, patologiczne zmiany można szybko i bezpiecznie zdiagnozować już w bardzo wczesnym i całkowicie wyleczalnym stadium choroby. Wystarczą regularne badania cytologiczne.

Niestety, choć badania są łatwo dostępne, to z profilaktycznych cytologii finansowanych przez NFZ korzysta nie więcej niż 25 proc. uprawnionych kobiet. Tymczasem wystarczy umówić się do jednej z wielu poradni ginekologicznych w regionie, by badanie wykonano od ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24