Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przeworsku ponownie zabrzmiał 388-letni dzwon Sylwester

Norbert Ziętal
Dawniej potrzeba było czterech silnych mężczyzn, aby wprawić w ruch Sylwestra. Obecnie ma to robić komputer i silnik. Podobnie napęd będą miały wiszące obok dzwony Maria, Izydor i Roman.
Dawniej potrzeba było czterech silnych mężczyzn, aby wprawić w ruch Sylwestra. Obecnie ma to robić komputer i silnik. Podobnie napęd będą miały wiszące obok dzwony Maria, Izydor i Roman. Norbert Ziętal
- Na razie dzwon został wprawiony w ruch ręcznie. Było słychać jego piękne brzmienie. Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach będzie uruchamiany elektronicznie. Tak, jak było zaplanowane, ma być sterowany komputerem. Liczymy, że pierwszy raz stanie się to w Wielką Niedzielę - mówi ks. prałat Tadeusz Gramatyka, proboszcz parafii pw. Świętego Ducha w Przeworsku.

Dzwon wisi na wysokości ok. 40 metrów w wieży XV - wiecznej Bazyliki Kolegiackiej. Jedyną drogą dojścia do niego są strome i wąskie schody.

Pierwszy raz dźwięki Sylwestra przeworszczanie usłyszeli w ub. tygodniu podczas uroczystości intronizacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej, Pani Przeworskiej (nz. zabezpieczony folią ochronną Sylwester na kilka godzin przez tą uroczystością). Obraz poświęcił ks. bp. Stanisław Jamrozek, który przewodniczył mszy na zakończenie wielkopostnych rekolekcji.

Jeden z najstarszych i najpiękniejszych

Sylwester to unikat. Jest jednym z zaledwie kilku dzwonów w Polsce, które powstały przed 1800 rokiem. Waży 1870 kg, został wykonany w 1627 r. w ludwisarni Władysława z Kurozwęk koło Tarnowa. Jego fundatorami byli mieszkańców.

Najpierw wisiał w dzwonnicy obok kościoła. Po ok. stu latach pękł. W 1910 r. przeszedł remont. Przez długi okres obok niego znajdowały się mniejsze dzwony. Zostały zrabowane w 1917 r. przez zaborcę austriackiego, a później, w 1941 r. przez niemieckiego okupanta. Podobno w nocy 25 na 26 kwietnia 1930 r. Sylwester zaalarmował mieszkańców Przeworska o groźnym pożarze.

Do najtragiczniejszego wydarzenia doszło podczas mszy rezurekcyjnej 10 kwietnia 1958 r. Dwutonowy Sylwester spadł z drewnianej konstrukcji. Na szczęście nie runął całkiem na dół, wtedy na pewno byłoby sporo ofiar wśród ludzi. Zatrzymał się na drewnianej belce. Do dzisiaj znajduje się ona w wieży, ma wyraźne ślady po wypadku.

Dzwon z przeworskimi symbolami

Przez dziesięciolecia dzwon Sylwester milczał. Dopiero w ub. roku ruszyły przy nim prace renowacyjne. Przeprowadził je przemyski ludwisarz Jan Felczyński. Została wykonana stalowa konstrukcja, na której jest zawieszony Sylwester i towarzyszące mu mniejsze dzwony. To półtoratonowa Maria oraz 720 kg Izydor i 340 kg Roman. Powstały w 1961 r.

Na płaszczu Sylwestra znajduje się łacińska inskrypcja o tym, że jest tubą Chwały Bożej oraz postrachem piekieł. Są na nim również symbole związane z Przeworskiem. Herby rodu Lubomirskich i Bożogrobców, jedna ze scen ukrzyżowania Pana Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24