Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor biblioteki w Kolbuszowej: Starodruki z XVI wieku będą w sieci

Małgorzata Motor
Na zdjęciu dzieło z zakresu medycyny autorstwa Klaudiusza Galenusa z Pergamonu, wydane w Wenecji 1536 r. To jeden z zeskanowanych już egzemplarzy. Są też biblie, zbiory kazań, "Żywoty sławnych mężów" Plutarcha. W pierwszej kolejności przeniesione do Internetu będą najstarsze starodruki z XVI wieku. Cała kolekcja liczy co najmniej 176 starodruków. Będzie ich jednak więcej, bo niektóre książki to tzw. klocki introligatorskie, które zawierają więcej niż jeden tytuł
Na zdjęciu dzieło z zakresu medycyny autorstwa Klaudiusza Galenusa z Pergamonu, wydane w Wenecji 1536 r. To jeden z zeskanowanych już egzemplarzy. Są też biblie, zbiory kazań, "Żywoty sławnych mężów" Plutarcha. W pierwszej kolejności przeniesione do Internetu będą najstarsze starodruki z XVI wieku. Cała kolekcja liczy co najmniej 176 starodruków. Będzie ich jednak więcej, bo niektóre książki to tzw. klocki introligatorskie, które zawierają więcej niż jeden tytuł Fot. Arch. biblioteki w Kolbuszowej
Kolekcję 40 tysięcy stron starodruków pochodzących z XVI wieku już niebawem będzie można zobaczyć na portalu Kolbuszowskiej Biblioteki Cyfrowej.

Starodruki są własnością parafii kolbuszowskiej. Nowy proboszcz, kiedy kilka lat temu przyszedł do parafii, odnalazł je w jednym z pomieszczeń plebanii. Starodruki zostały przekazane w depozyt do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej.

- Wiedzieliśmy, że była kolbuszowska biblioteka parafialna. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się już w 1604 r. Nie wiedzieliśmy jednak, że te książki są u nas w parafii. Proboszczowie na pewno wiedzieli i przekazywali je sobie. Natomiast nie były one nigdy szerzej udostępniane - wyjaśnia Andrzej Jagodziński, dyrektor biblioteki.

Teraz to się zmieni. Dzięki temu, że udało się zdobyć prawie 68 tys. zł z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, każdy będzie mógł przeglądać starodruki na portalu Kolbuszowskiej Biblioteki Cyfrowej. Znajdą się też w zbiorach Biblioteki Narodowej, do której trafią ich skany. Będzie to możliwe już w przyszłym roku. Obecnie trwają pracę nad przeniesieniem starodruków do Internetu.

Już wiadomo, że do sieci nie trafi cała kolekcja. Zdobyte pieniądze wystarczą na przeniesienie tylko 40 tys. stron, a całość zbioru liczy ok. 176 starodruków pochodzących z okresu od 1500 do 1800 r.

- Będziemy starać się o kolejne pieniądze, bo chcemy udostępnić całą kolekcję. Postanowiliśmy, że w pierwszym etapie zaczniemy udostępniać te najstarsze starodruki. Są dla nas istotne, bo Kolbuszowa na przestrzeni wieków uległa kilku pożarom, była niszczona. I choć w dużym stopniu te starodruki to książki teologiczne, to są na niektórych odręczne notatki proboszczów, a nawet własnościowe adnotacje - zauważa dyrektor.

- Jest na przykład dużo starodruków dotyczących dworu w Trzęsówce. To cenna kolekcja. Jestem przekonany, że zostanie ona opracowana pod względem naukowym. Takie rozmowy już nawet prowadzimy. Następnym etapem będą nasze starania o pozyskanie pieniędzy na renowację, bo starodruki znajdują się w różnym stanie. Mamy trochę takich, które nie mają oprawy. Na szczęście były przechowywane w pomieszczeniach, gdzie nie było większego zawilgocenia, pleśni - podkreśla Andrzej Jagodziński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24