Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdaj maturę 2015 z Nowinami. Od poniedziałku u nas arkusze, odpowiedzi i filmy z poradami egzaminatorów

Beata Terczyńska
Od poniedziałku do piątku będziemy publikować próbne arkusze maturalne 2015 z 7 przedmiotów. Specjalnie dla was zadania ułożyli nauczyciele z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy

Kolejny rok z rzędu wraz z nauczycielami - egzaminatorami z dębickiej "jedynki", postanowiliśmy kontynuować cieszącą się uznaniem akcję "Zdaj maturę z Nowinami". Nauczyciele egzaminatorzy przygotowali próbne matury z przedmiotów obowiązkowych oraz najpopularniejszych, najczęściej wybieranych. Uwzględniając nowe wymagania, zagadnienia i formułę. Zaserwujemy maturzystom zestawy z języka polskiego, matematyki, biologii, chemii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii. Do majowych egzaminów został ponad miesiąc. To wyśmienity czas na powtórki.

Pierwsze filmy ze wskazówkami nauczycieli z dębickiego I LO znajdziesz jutro na naszym portalu w SERWISIE MATURALNYM.

Im więcej testów, tym lepsze wyniki z matury

- Przygotowywanie próbnych arkuszy maturalnych dla uczniów to już tradycja w naszej szkole - mówi Anna Wilczyńska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, pomysłodawczyni akcji. - Dlaczego więc nie podzielić się nimi z innymi? Liczymy, że młodzież i nauczyciele z nich skorzystają. Zachęcamy do tego.

Tak było rok temu. Matura próbna 2014 z Nowinami

Nauczycielka mówi, że w tym roku ze względu na nową formułę, a więc wyższe wymagania wobec zdających, zorganizowała swoim uczniom aż trzy próbne matury.

- Wyniki próbnych matur na początku nie były zadowalające, ale widzę już postęp. Pewnie gdybym miała więcej czasu, zrobiłabym kolejną próbę. Im więcej testów, tym większa szansa na lepszy wynik na egzaminie - podkreśla.

Arkusze z matur próbnych będziemy publikować na naszej stronie. Akcja potrwa od poniedziałku do piątku. Oprócz arkuszy zamieścimy także podpowiedzi, jak zadania powinny zostać rozwiązane. Każdego dnia uczniowie znajdą na naszym portalu filmiki, w których autorzy testów opowiedzą o nowych wymaganiach, najczęściej popełnianych błędach, najmniej i najbardziej lubianych zadaniach.

Najwięcej zmian na maturach wiąże się z językiem polskim

Nie będzie już prezentacji na ustnym egzaminie. Teraz uczniowie wylosują zadania, na które będą musieli odpowiedzieć.

- Uczeń dostanie 30 minut na ustny egzamin, w tym kwadrans na przygotowanie wypowiedzi monologowej na wylosowany wcześniej temat. Później 10 minut na wypowiedź, a następnie odbędzie się 5-minutowa rozmowa z komisją - mówi Sylwia Szuba-Cyran, polonistka z I LO w Dębicy.

- Myślę, że ta część matury z języka polskiego będzie najbardziej stresującą dla uczniów, gdyż do tej pory mieli prawie pół roku, żeby przygotować sobie prezentację, a teraz losują pytania tuż po wejściu do sali i nie znają ich wcześniej.

Część ustna obejmuje 3 obszary tematyczne: zagadnienia literackie, teksty kultury, czyli np. obraz, rzeźba, instalacja, plakat, reklama oraz zagadnienia językowe. O ile tematy do prezentacji przygotowywali nauczyciele w szkole, tak teraz tematy przychodzą zapieczętowane z CKE .

Matura 2019. Odpowiedzi, pytania i arkusze CKE

Jeśli chodzi o pisemny egzamin maturalny z języka polskiego, formuła nie ulega zmianie.

- To raczej drobne, kosmetyczne zmiany - mówi polonistka. - Na poprzedniej maturze w czytaniu ze zrozumieniem był jeden dłuższy tekst, obecnie są to dwa bądź trzy teksty krótsze. Natomiast jeśli chodzi o wypracowanie, dalej uczeń ma możliwość wyboru jednego tematu z dwóch, przy czym teraz jest ściśle określona forma, to znaczy temat pierwszy to zawsze rozprawka, natomiast drugi to interpretacja wiersza.

Nowości na matematyce rozszerzonej

A co z matematyką? - Znacznie zmienia się wygląd arkusza na poziomie rozszerzonym - wyjaśnia Jolanta Pietrzyk, nauczyciel matematyki. - Pojawiają się zadania zamknięte, których do tej pory jeszcze nie było oraz zupełnie nowe zadania z kodowaną odpowiedzią.

Radzi maturzystom, by ostatni miesiąc przez egzaminem wykorzystali na powtórki, sięgając po różne arkusze.

- Matematyka nie jest taka straszna jak ją malują. Pod jednym warunkiem: podchodzimy do niej spokojnie, bez złego nastawienia i zakładania z góry "i tak nie zdam". Nie ma się czego bać. Ważne jest konsekwentne ćwiczenie. Nie da się wyrywkowo jej nauczyć. Wszystko musi iść po kolei - od rzeczy łatwych do trudniejszych. Brak systematyczności jest największym kłopotem.

Tych przedmiotów nie da się wkuć na pamięć

Tegoroczna matura z biologii będzie szczególnie zwracała uwagę na sprawdzanie umiejętności uczniów.

- Będą to zadania zamknięte i otwarte o różnym poziomie trudności - mówi Monika Kuczyńska, nauczyciel biologii. - Często walczę z takim poglądem, że biologię można wkuć. Biologię trzeba zrozumieć. W jednym worku o nazwie biologia tak naprawdę zamknięta jest także chemia, fizyka, wszelkie prawidła rządzące przyrodą, geografia. Jest to nauka interdyscyplinarna i z tym uczniowie mają problem.

Tomasz Kozioł, nauczyciel geografii, uczula, że zdających czeka znacznie więcej pytań, a punktacja będzie nieco ostrzejsza. To ważne, bo w poprzednich latach wielu wybierało egzamin z geografii, bo dość łatwo można go było zdać. Teraz tak prosto już nie będzie.

Krystyna Barszcz, nauczyciel chemii, zwraca uwagę, że matura z przedmiotu, którego uczy będzie trwała o 30 minut dłużej. Więcej też będzie zadań. Pojawią się nowe typy zadań, np. uzasadnić, czy postawiona hipoteza jest prawidłowa, czy nie.

Na maturze z historii oraz wos. także zmiany

- Na historii każde zadanie będzie obudowane materiałami źródłowymi - mówi Anna Wilczyńska. - Do tej pory wypracowanie było oceniane maksymalnie na 20 punktów, obecnie na 12. Zdający wybierze 1 z 5 tematów. Tematyka wypracować ma być bardziej zawężona do danej epoki.

Wos jeszcze kilka lat temu był chętnie wybierany do zdawania na maturach. Teraz widać tendencję spadkową, bo arkusze wymagają większej wiedzy. Na "nowej" maturze więcej będzie zadań.

- Nie jest to dobre, bo uczniom może zabraknąć czasu - ocenia nauczycielka. - W zasadzie zdający musi postępować jak automat .

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24