Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zobaczymy zaćmienie Słońca. Start: godz. 9.46

Hubert Lewkowicz
Anna Rosiak ze swoimi uczniami - członkami astronomicznego zespołu badawczego
Anna Rosiak ze swoimi uczniami - członkami astronomicznego zespołu badawczego Hubert Lewkowicz
W piątkowe przedpołudnie będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. Warto je zobaczyć, ale musimy pamiętać o ochronie oczu.

Do obserwacji przygotowali się m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Szkoła dysponuje własnym teleskopem zakupionym z inicjatywy nauczycielki fizyki Anny Rosiak, której pasją jest astronomia. Niedawno kierowany przez nią zespół uczniów uczestniczył w odkryciu nieznanej planetoidy.

- Jedną z metod, które zastosujemy do obserwacji tarczy słonecznej jest metoda projekcji. Polega ona na rzutowaniu obrazu tarczy słonecznej przez teleskop na ekran projekcyjny, np. białą kartkę. Niestety, przy obserwowaniu tą metodą, instrumenty optyczne dość szybko się grzeją, przez co trzeba co jakiś czas zasłaniać obiektyw na ok. 2 minuty, aby nie doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Inną metodą jest zaopatrzenie naszego teleskopu w specjalny filtr - folię Baader ND 5.0 - przeznaczony do wizualnych obserwacji Słońca. Obserwacji będziemy dokonywali też dzięki specjalnym okularom oraz własnoręcznie wykonanym filtrom, również z folią Baader - mówi Anna Rosiak.

Częściowe zaćmienie łatwo przegapić

Piątkowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w całej Europie, środkowej części Azji, północno-zachodniej Afryce, a także na północnej części Oceanu Atlantyckiego. Całkowite zaćmienie będzie można zobaczyć na Wyspach Owczych oraz na archipelagu Svalbard, w Polsce będzie widoczne zaćmienie częściowe.

- Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy przed jego tarczą przechodzi Księżyc. O ile całkowitego zaćmienia przegapić się nie da, ponieważ robi się wtedy ciemno, z zaćmieniem częściowym sprawa wygląda już nieco inaczej, nawet przy dużej fazie można je przeoczyć, gdyż niezakryta część naszej najbliższej gwiazdy nadal jest niezwykle jasna - podkreśla Anna Rosiak.

W różnych zakątkach Polski zaćmienie zacznie się o różnych porach. Dla przykładu w Świnoujściu rozpocznie się ono o godz. 9.41, a zakończy równo w południe. W kulminacyjnym momencie (o godz. 10.50) tarcza słońca zostanie tam zakryta w 80 proc. W Rzeszowie (w przybliżeniu na całym Podkarpaciu) zjawisko rozpocznie się o godz. 9.46, a maksimum nastąpi o godz. 10.55, kiedy to tarcza Słońca zostanie zasłonięta w 68 proc. Koniec nastąpi o godz. 12.06.

- Zaćmienia od zawsze wzbudzały ogromne emocje. W starożytności kapłani znali ich tajemnice i wykorzystywali swoją wiedzę do podporządkowania poddanych, którym pokazywali, że mogą zgasić Słońce. Obecnie zjawisko jest to zjawisko dobrze znane. Można określić z wielką precyzją na wiele lat do przodu tzw. ścieżkę zaćmienia, czyli miejsca gdzie będzie ono widoczne z dokładnością czasową pozwalająca na obserwacje całego procesu - zaznacza miłośniczka astronomii z Jarosławia.

Pamiętajmy o ochronie oczu

Zaćmienie będzie widoczne także na terenie Podkarpacia.

- Trzymajmy kciuki, aby pogoda dopisała. Do obserwacji nie potrzeba żadnego profesjonalnego sprzętu, gdyż zjawisko jest widoczne gołym okiem. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, aby użyć odpowiednich filtrów chroniących przed promieniowanie Słońca. Brak odpowiedniego przygotowania może prowadzić do uszkodzenia wzroku - przestrzega Anna Rosiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24