Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Sanem w Przemyślu stanie Pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia

Norbert Ziętal
Wizualizacja kształtu pomnika oraz jego umiejscowienia w terenie. Po lewej widać odrestaurowany sowiecki bunkier Linii Mołotowa. Za pomnikiem płynie rzeka San
Wizualizacja kształtu pomnika oraz jego umiejscowienia w terenie. Po lewej widać odrestaurowany sowiecki bunkier Linii Mołotowa. Za pomnikiem płynie rzeka San Archiwum UM Przemyśl
Wagon z otwartymi na przestrzał drzwiami, jako symbol nieznanych losów. Tak będzie wyglądał pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Stanie w symbolicznym miejscu, nad Sanem, obok bunkra Linii Mołotowa.

To inicjatywa Związku Sybiraków, Związku Sybiraków II RP oraz przemyskiego oddz. Rodzin Latyńskich. Projekt pomnika uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Rzeszowie.

Prosta, ale wiele mówiąca forma monumentu

Pomnik będzie podzielony na dwie części. Z lewej napis Katyń, z wstawionym w niego krzyżem i datą 1940. Zgodnie z sugestią Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ta część będzie uzupełniona o dodatkowe miejscowości. Charków, Miednoje, Bykownia. Prawa strona pomnika poświęcona będzie osobom zesłanym na Syberię. Jednak nie tylko podczas II wojny światowej, lecz również za czasów rosyjskiego caratu i zaborów. Po Konfederacji Barskiej, Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego. Również deportowanym w czasach stalinowskich w latach 1939 - 1956.

Na skrajnej, prawej części zostanie wymienionych osiemnaście dużych, syberyjskich miejscowości, w okolice których byli zsyłani Polacy. W otwartych drzwiach wagonu zawiśnie, wykonany z brązu dzwon. Całość ma mieć "surowy" wygląd. Posadowiony na betonowym cokole "wagon". Jego ściany wykonane z betonu z wyraźną fakturą deskowania. Litery będą z żeliwa.

Projekt powstał w Pracowni Rzeźby Mariana Szajdy z Przemyśla.

Jeszcze w tym roku ma być gotowy

- Organizacje, inicjatorzy pomnika, uzyskały prawa autorskie do jego koncepcji. Na etapie koncepcji została uzgodniona z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa treść napisów na pomniku i jego lokalizacja. Ta została zaproponowana przez inicjatorów. W budżecie miasta mamy zabezpieczone na ten cel 200 tys. złotych - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. Twierdzi, że kolejnym krokiem będzie zapytanie ofertowe dotyczące opracowania dokumentacji budowlanej, z nadzorem autorskim autora koncepcji.

- Dopiero po jej powstaniu będziemy mogli określić konkretne terminy rozpoczęcia i zakończenia budowy pomnika. Zakładamy, że powstanie w tym roku - dodaje Wołczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24