Asseco Resovia pokonała Jastrzębski Węgiel

Marek Bluj
Krzysztof Kapica
Siatkarze Asseco Resovii w pierwszym półfinałowym meczu play-off mistrzostw Polski pewnie pokonali w hali na Podpromiu Jastrzębski Węgiel 3:1. Mecz numer 2 rozegrany zostanie 14 marca w Jastrzębiu. Rywalizacja toczy się do trzech wygranych.

Asseco Resovia - Jastrzębski Węgiel 3:1

Sety: 25:16, 22:25, 25:20, 25:21.

Resovia: Tichacek, Dryja, Nowakowski, Buszek, Penczew, Schoeps oraz Ignaczak (libero), Konarski, Lotman. Trener Andrzej Kowal.

Jastrzębie: Masny, Łasko, Pajenk, Kosok, Gierczyński, Quesque oraz Wojtaszek (libero), Malinowski, Fillipov, Kańczok. Trener: Roberto Piazza.

Sędziowali: Maciej Twardowski (Radom) i Paweł Burkiewicz (Kraków). Widzów: 4304. MVP: Jochen Schoeps.

Wśród resoviaków zabrakło chorego po syberyjskiej podróży do Nowosybirska Fabiana Drzyzgi. W Jastrzebiu nadal pauzował Zbigniew Bartman.

Resoviacy, jak na faworytów przystało, zaczęli z wysokiego "C". Od początku szachowali gości zagrywką, byli skuteczniejsi w ataku i w bloku. Po ataku i asowej zagrywce Rafała Buszka oraz zbiciu i bloku na Michale Łasce Nikołaja Penczewa uciekli Jastrzębiom na 6:2. Po ataku z krótkiej Dawida Dryi oraz błędzie podwójnego odbicia rywali gospodarze przeważali 9:4. I tę przewagę mocno szanowali. Po bloku Piotra Nowakowskiego i Buszka na Łasce wygrywali 20:15, za chwilę goście popełnili kolejne trzy z rzędu błędy i wicemistrzowie Polski wygrywali 23:16. Nowakowski i Buszek pewnie dodali do rzeszowskiego konta brakujące dwa punkty. To był set bez historii. Jastrzębianie nie postawili się rzeszowskiej drużynie.

W drugiej partii jastrzębianie poprawili jakość swojej gry. Lepiej zagrywali i atakowali. Rozegrali się Łasko i Gierczyński. Resoviacy natomiast byli mniej dokladni. Przed drugą przerwą techniczną po atakach Nowakowskiego i najskuteczniejszego na boisku Schoepsa Resovia uzyskała 2-punktową przewagę (16:14). Potem gra znów toczyła się punkt za punkt. W końcówce jastrzębianie całkowicie przejęli inicjatywę i doprowadzili do wyrównania.

Trzecią partię rzeszowski zespół rozpoczął podobnie, jak pierwszą. Grał pewnie, twardo, skutecznie. Po dwóch akcjach Dryi przeważał 10:5, za chwilę notowano 14:9 i 16:13 dla podopiecznych trenera Kowala. Ambitni jastrzębianie nie zrazili się stratami i odrabiali straty (17:16). Mecz nabrał rumieńców. Po ataku i asowej zagrywce Schoepsa oraz kontrze sfinalizowanej przez Buszka Resovia uciekła na 21:16. To był przełomowy fragment tej odsłony. Resovia nie pozwoliła już przeciwnikom wrócić do gry (23:17). Kropkę nad "i" postawił Schoeps. Świetną serię w ataku (100 procent) notował Dawid Dryja.

Czwarty set był ostatnim. Resovia cały czas miała w nim inicjatywę. Prowadziła wysoko, a jastrzębianie "poprawili wynik w samej końcówce.

Zapis relacji live: Asseco Resovia - Jastrzębski Węgiel